Rekrutacja do programu. "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością”
fot. pixabay
Do 20 sierpnia 2024 roku Miejsko–Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej #w Szubinie przyjmuje zgłoszenia do Programu "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” - edycja 2025. Realizacja Programu zaplanowana jest od 1 stycznia 2025 roku do 31 grudnia 2025 roku.
Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym.
I. Adresatami Programu są:
1. dzieci od ukończenia drugiego roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadające orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności – konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
2. osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie:
- o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
- o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo
- traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Usługi asystenckie mogą uzupełniać usługi opiekuńcze, nie mogą ich jednak zastępować.
Usługi asystencji osobistej polegają na wspieraniu przez asystenta osoby z niepełnosprawnością w różnych sferach życia, w tym:
- wsparcia uczestnika w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej;
- wsparcia uczestnika w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie;
- wsparcia uczestnika w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania;
- wsparcia uczestnika w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.
- usługa asystencji osobistej na terenie szkoły lub placówki oświatowej może być realizowana wyłącznie w przypadku, gdy szkoła nie zapewnia tej usługi.
Usługi asystencji osobistej mogą świadczyć osoby niebędące członkami rodziny uczestnika, opiekunami prawnymi uczestnika lub osobami faktycznie zamieszkującymi razem z uczestnikiem.
II. Asystentem osobistym osoby z niepełnosprawnością mogą zostać osoby:
1. posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących zawodach i specjalnościach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, siostra PCK, fizjoterapeuta lub, za zgodą realizatora Programu, w innych zawodach i specjalnościach o charakterze medycznym lub opiekuńczym lub
2. posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami, np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w formie wolontariatu, lub
3. wskazane przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego (w przypadku osoby małoletniej albo ubezwłasnowolnionej całkowicie) w Karcie zgłoszenia do Programu
Doświadczenie może zostać udokumentowane pisemnym oświadczeniem podmiotu: instytucji lub osoby fizycznej, które zlecały udzielanie bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami.
Dodatkowo, w przypadku gdy usługi asystencji osobistej mają być świadczone na rzecz małoletnich, w odniesieniu do osoby, która ma świadczyć usługi asystencji osobistej, muszą zostać spełnione warunki określone w art. 21 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (Dz. U. 2024 poz. 560), a także wymagana jest pisemna akceptacja osoby asystenta ze strony rodzica lub opiekuna prawnego małoletniego.
Osoby zainteresowane udziałem w programie:
- spełniające kryteria Adresatów
- spełniające kryteria Asystentów
proszone są o bezpośredni kontakt z Miejsko–Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Szubinie, ul. Kcyńska 34, w nieprzekraczalnym terminie do 20 sierpnia 2024 roku.
Jak się zgłosić?
Dodatkowych informacji udziela koordynatorka Programu Joanna Masłowska. Można kontaktować się z nami pod numerem telefonu, 786 925 015 lub e-mail: joanna.maslowska@mgopsszubin.pl
Dokumenty zgłoszeniowe w wersji papierowej dostępne są w dni robocze, w godz. 7.30-15.30 w siedzibie MGOPS w Szubinie ul. Kcyńska 34, II piętro, pokój nr 25. Budynek dostępny pod względem architektonicznym.
Dokumenty zgłoszeniowej w wersji elektronicznej, czyli Załącznik nr 7 i 8, można pobrać ze strony www.gov.pl i dostarczyć do MGOPS Szubin wraz z aktualnym orzeczeniem o niepełnosprawności.
Informujemy, że dostarczenie dokumentów zgłoszeniowych nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem do uczestnictwa w Programie.
Program „Asystent Osobisty Osoby z Niepełnosprawnością” – edycja 2025 będzie zadaniem współfinansowanym ze środków Funduszu Solidarnościowego.
Materiał: UM Szubin
Czytaj również
- Okradziono strażaka ochotnika. Nagroda za wskazanie sprawcy
- Październik miesiącem profilaktyki raka piersi. Bezpłatne badania
- Policja poszukuje 86-latka. Mężczyzna choruje na Alzheimera (aktualizacja)
- Groźna bakteria w mięsie wieprzowym. Produkt wycofywany ze sklepów
- "Tańcz, tańcz, tańcz". Dziś w Mroczy zagra i zaśpiewa Long & Junior
Dodaj komentarz
Terytorialsi ruszyli z pomocą. "Wspólne działanie kluczem do sukcesu"
Od piątku, 12 września br., na terenach południowo-zachodniej Polski trwa #walka z piętrzącą się wodą. Do walki z żywiołem w WOT zorganizowano 4 Wojskowe Zgrupowania Zadaniowe w oparciu o 11 Małopolską, 12 Wielkopolską, 13 Śląską i 16 Dolnośląską Brygadę OT, w każdej Brygadzie do ok. 500 żołnierzy. W razie potrzeby wsparcia wymienionych brygad, żołnierze 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej pozostają w gotowości do stawiennictwa w jednostce wojskowej w czasie 24 h.
(czytaj więcej)Jedna ogólnopolska infolinia KAS. Zmiany od października
Pracownicy urzędów skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej# (KIS) będą udzielać informacji pod numerami: (+48) 22 330 03 30 – dla połączeń z telefonów komórkowych i 801 055 055 – dla połączeń z telefonów stacjonarnych. Tak jak dotychczas dzwoniący uzyskają pod tymi numerami ogólną informację podatkową i celną. Nowością jest możliwość uzyskania informacji dotyczących indywidualnych spraw podatnika objętych tajemnicą skarbową po potwierdzeniu tożsamości kodem telePIN.
(czytaj więcej)85. rocznica napaści sowieckiej na Polskę. Dzisiaj Dzień Sybiraka
17 września – w rocznicę agresji sowieckiej #na Polskę z 1939 r. – przypada Dzień Sybiraka. To wyjątkowe święto zostało ustanowione uchwałą Sejmu. „Upamiętniamy tych, którzy tam zginęli, tych, którym udało się powrócić do Ojczyzny, tych, którzy osiedli w różnych częściach świata, oraz tych, którzy pozostali w miejscu swego zesłania, gdzie kultywowali polskość" – głosi uchwała.
(czytaj więcej)Wędrówka wzdłuż Noteci. "Wiatr nam sprzyjał"
Kolejna wędrówka z cyklu #"Po Bezdrożach" za nami.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!