Dziś mamy 15 kwietnia 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

23 lutego 2024

Relacja między psami, a ich przewodnikami. Badania naukowe

fot. Karolina Kawczyńska

fot. Karolina Kawczyńska

Na terenie potulickiej jednostki odbyły się badania# służące zebraniu danych dotyczących relacji powstających między psami pracującymi w służbie mundurowej, a ich przewodnikami.

Badania naukowe

Będą to pierwsze badania w Polsce mające na celu określenie faktycznego stanu behawioru psów na co dzień pełniących służbę min. w jednostkach penitencjarnych. Badania prowadzi Pani Karolina Kawczyńska, która jest behawiorystą, zoopsychologiem i technikiem weterynarii. Jej praca naukowa bada relacje wewnętrzne z uwzględnieniem zarówno etapu szkolenia, trwania służby i emerytury psów, a także relacje zewnętrzne, poprzez określenie stosunku do osób postronnych oraz osadzonych. Powyższe sprowadza się do określenia relacji towarzyszących psom służbowym na każdym etapie ich życia oraz określenia emocji jakie wiążą się z ich szkoleniem i służbą.

Zbieranie marteriału

Zarówno Car jak i Nargo stanęli na wysokości zadania i przy wsparciu swoich przewodników zaprezentowali swoje umiejętności prowadzącej badania. Sierż. sztab. Filip Złociński oraz plut. Tomasz Dorsz przedstawili formy ćwiczeń psów służbowych, zobrazowali rodzaj ich pracy i zadania jakie realizują na co dzień. Prowadząca badania miała okazję spędzić cały dzień z psami służbowymi pod nadzorem funkcjonariuszy Służby Więziennej, aby zebrać niezbędny do prowadzonych badań materiał.

Materiał: ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 10 14

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Już zakwitły mniszki. Przygotuj smaczny syrop na przeziębienie

Mniszek lekarski to cenna roślina znana #z wielu prozdrowotnych właściwości. Nadszedł właśnie najlepszy moment na zbiór kwiatów. Można z nich przyrządzić miód lub syrop, który przyda się zimą, gdy dopadnie nas przeziębienie. Przepis jest prosty i tani. Wystarczy trochę cierpliwości.

(czytaj więcej)
0

Połowa szkolenia nowo wcielonych Terytorialsów. Wkrótce przysięga

To już połowa szkolenia nowo wcielonych# Terytoriasów w 82 batalionie lekkiej piechoty z Inowrocławia. Jest to bardzo intensywny element szkolenia podstawowego żołnierzy, który zakończy się złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej 20 kwietnia br.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj przypada rocznica Chrztu Polski. Przełomowe wydarzenie

Chrzest księcia Mieszka I to przełomowe wydarzenie #w dziejach państwa i narodu polskiego, uznawane za symboliczny początek polskiej państwowości. Chrzest miał także fundamentalne znaczenie polityczne, kulturowe i tożsamościowe – wprowadził rodzące się wówczas państwo polskie w krąg cywilizacyjny Europy Zachodniej. Za symboliczną datę Chrztu Polski uznaje się Wielką Sobotę, 14 kwietnia 966 r.

(czytaj więcej)
0

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Hołd dla pomordowanych

13 kwietnia 1943 r. o zbrodni dokonanej przez# Sowietów usłyszał cały świat. Tego dnia Niemcy ogłosili informację o odkryciu w lesie pod Katyniem grobów polskich oficerów. Trzy lata wcześniej, wiosną 1940 r., na mocy decyzji najwyższych władz Związku Sowieckiego zamordowano blisko 22 tys. jeńców wojennych zatrzymanych po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski we wrześniu 1939 r. Byli wśród nich żołnierze Wojska Polskiego, profesorowie, lekarze, prawnicy, inżynierowie. W 2007 r. Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

(czytaj więcej)