Dziś mamy 10 czerwca 2023, sobota, imieniny obchodzą:

12 grudnia 2022

Rosną koszty transportu ropy. Czy czekają nas kolejne podwyżki cen paliw?

fot. pixabay

fot. pixabay

Kryzys geopolityczny w Europie Wschodniej przyczynił się #do konieczności rewizji szlaków handlowych dla dostaw ropy naftowej. Zerwanie dotychczas wykorzystywanych tras przez Morze Bałtyckie i Morze Północne zwiększyło dystanse, jakie mają do przebycia tankowce. Czy problemy logistyczne napędzą wzrost cen produktów ropopochodnych na krajowym rynku paliwowym? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy dla kosztów logistycznych związanych z importem ropy naftowej oraz cen ropy (Brent) za baryłkę.

Po wybuchu kryzysu Stary Kontynent zaczął dynamicznie szukać nowych dostawców ropy. Trasy tankowców stały się trwale dłuższe niż na początku 2022 roku, co przekłada się na wzrost kosztów transportu. Wyższe koszty tranzytu ropy to nie tylko kwestia wydłużenia trasy dla tankowców. Dłuższy czas podróży oznacza również dodatkowe koszty związane z paliwem wykorzystywanym w procesie transportu, wynagrodzeniami załogi i innymi stratami pośrednimi. Wszystkie te czynniki przekładają się na wzrost cen ropy dla europejskich konsumentów.

Paraliż transportu morskiego

Liczne transporty są zmuszone poświęcić nawet pięciokrotnie więcej czasu w tranzycie do hurtowników lub rafinerii. Sytuacja ta stwarza historyczne wyzwanie dla Europy, która musi znaleźć sposoby na zminimalizowanie wpływu toczącego się kryzysu na dostęp do ropy i zapewnienie stabilnych dostaw tego surowca. Dla zastąpienia wschodniego kierunku w imporcie ropy konieczne jest sięgnięcie po odległych eksporterów. Niektóre kraje europejskie rozważają wzmocnienie współpracy z dostawcami ropy z Ameryki Łacińskiej, Bliskiego Wschodu bądź Stanami Zjednoczonymi. Sytuacja ta przyczyniła się do bezprecedensowego wzrostu kosztu transportu ropy do poziomów około 5 dolarów za baryłkę dla tranzytu przez Ocean Atlantycki. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że szansa na utrzymanie kosztów transportu ropy powyżej 5 USD za baryłkę w I kwartale 2023 roku wynosi 75 proc.

Jak cena ropy wpływa na końcowe ceny paliw?

Jeśli cena ropy naftowej wzrośnie, oznacza to, że koszt produkcji diesla i benzyny również wzrośnie. Aby zachować zysk, producenci tych paliw będą musieli podnieść ceny końcowe na stacjach benzynowych – w rezultacie konsumenci zapłacą więcej. Wzrost cen paliw dotyka przede wszystkim transportu oraz przekłada się bezpośrednio na wzrost cen przewożonych produktów. Mechanizm ten powoduje powstanie tzw. błędnego koła – wzajemnie napędzającego się cyklu podwyżek, którego przerwanie będzie jednym z kluczowych punktów na drodze do ustabilizowania sytuacji na rynkach paliwowych. Choć początek grudnia przyniósł spadek cen ropy do poziomów najniższych od początku br., to eksperci studzą nastroje. Analiza fundamentalna wskazuje bowiem, że nadal istnieją bardzo silne przesłanki do wzrostów cen paliwa. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo powrotu ceny baryłki ropy (Brent) powyżej 90 USD w I kwartale 2023 roku wynosi 58 proc.

Materiał: Rafał Wąsik

Oceń artykuł: 0 59

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (9) Zgłoś naruszenie zasad

  • 27 (27)

  Obsrajtek , w dniu 12-12-2022 20:53:40 napisał:

  Baryłka tanieje, dolar spada a benzyna na tym samym poziomie. Dzięki komu ? Dzięki złodziejom, oszustom i manipulantom.

  odpowiedz

  • 16 (16)

  Wypasacz świń, w dniu 12-12-2022 20:59:01 napisał:

  Jeżeli parszywa polityka będzie od tego trzymała się z daleka to ceny ropy będą.....spadać a nie rosnąć.Mamy zaraz wybory,więc PiSowski reżim musi mieć to na uwadze bo jeżeli ceny będą rosły-lawinowo spadnie im poparcie i zostaną od koryt odsunięci.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 10 (10)

  Krzysztof, w dniu 12-12-2022 21:50:41 napisał:

  Aktualnie mieszkam w Holadnii , i tutaj cena diesla na niektórych stacjach już jest tańsza po przeliczeniu jak w Polsce. W całej Europie paliwo tanieje tylko nie w naszym kraju,

  odpowiedz

  • 13 (13)

  Balbina , w dniu 12-12-2022 22:53:57 napisał:

  Komunistyczne q***y okradają Polaków aby wypłacać sobie milionowe pensje i nagrody.

  odpowiedz

  • 10 (10)

  Hehe, w dniu 13-12-2022 00:14:43 napisał:

  Artykuł sponsorowany przez PiS, wszyscy wkoło winni, wojna, covid, Tusk a PiS przez 7 lat ani razu się nie pomylil a Niemcy nam zazdroszczą. Ale, się wysilem, tekst na pasek w TVP hehe

  odpowiedz

  • 2 (4)

  ON, w dniu 13-12-2022 09:53:39 napisał:

  Ile zapłacili za ten artykuł, pełen kłamstw? Wiecie, że różnica w PB między Berlinem a Nakłem to aż 0,3zł :)

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Ja, w dniu 20-12-2022 12:39:29 napisał:

  Paliwo w górę przecież Orlen mówi że sporo zarobili i jeszcze reklamy w telewizji

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Budowa hal
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
159PLN
Fotobraz 30x40
52,00PLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Poduszka ze zdjęciem
40,00PLN
0

Wesele sporym wydatkiem. W jaki sposób i na czym można zaoszczędzić?

Koszty organizacji ślubu i wesela rosną z roku na rok. Wiele osób poszukuje sposobów, by #zaoszczędzić. Jak wynika z naszych analiz, obecnie za „talerzyk” płacimy od 250 do nawet 500 złotych. W Polsce zwykle organizowane są przyjęcia na średnio 80 do 100 osób, choć niektóre pary planują huczne wesela nawet dla 300 gości. Wesele to zwykle spory wydatek w domowym budżecie. Podpowiadamy, w jaki sposób zaoszczędzić i na czym.

(czytaj więcej)
0

Idealny składnik diety odchudzającej. Sprytne sposoby na jajka w stylu fit

Jajko to produkt powszechnie znany i lubiany, chętnie spożywany osobno, ale także jako #dodatek czy element wielu potraw. Stanowi również idealny składnik diety dla osób, które pragną zrzucić parę kilogramów lub być fit dzięki codziennym aktywnościom czy uprawianiu sportu.

(czytaj więcej)
0

"Poradnik bezpiecznego wypoczynku”. O czym należy pamiętać?

Przed rozpoczęciem ferii zachęcamy do zapoznania się z# „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz sprawdzenia wiarygodności organizatora za pośrednictwem bazy danych o wypoczynku.

(czytaj więcej)
0

Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności. Ustanowiony w 2018 roku

Już po raz piąty, 7 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień #Bezpieczeństwa Żywności. W tym roku hasło przewodnie to „Standardy żywnościowe ratują życie”.

(czytaj więcej)