Dziś mamy 10 czerwca 2023, sobota, imieniny obchodzą:

12 stycznia 2023

Rośnie produkcja śmieci w Polsce. Ważą tyle co prawie 35 tysięcy Pendolino

fot. powierzone

fot. powierzone

Niedawno obchodzony Nowy Rok sprzyja podejmowaniu postanowień na kolejne 365 dni. Wśród nich można wymienić #regularne chodzenie na siłownię czy udział w szkoleniach. Jest jednak nad czym pracować również w kwestii ochrony środowiska. W 2021 r. na przeciętnego Polaka przypadło bowiem prawie 370 kg odpadów, czyli o ponad 100 kg więcej, niż w 2011. Czy obecny rok przyniesie ich mniejszą ilość?

W naszym kraju od kilkunastu lat utrzymuje się trend rosnącej produkcji odpadów. Dekadę temu, w 2011 r., Polacy wyprodukowali ich ponad 9,8 mln ton. W 2021 r. było to już prawie 4 mln więcej – aż 13,7 mln ton. Odpowiadało to wadze prawie 35 tys. przygotowanych do jazdy polskich pociągów Pendolino (ED250). Dynamikę zmian pokazuje również średnia masa odpadów w przeliczeniu na każdego Polaka. W 2011 przypadło 255 kilogramów na osobę, natomiast 10 lat później aż 369 kg/os.

– Coraz wyższy standard życia, a co za tym idzie, większa konsumpcja dóbr i towarów to jeden z czynników, który przekłada się na rosnącą ilość odpadów. Im więcej kupują ludzie, tym więcej śmieci trafia później do kosza. Cały czas wiele produktów jest również sprzedawanych w jednostkowych opakowaniach plastikowych, m.in. niektóre owoce i warzywa oraz pieczywo. Polepszająca się sytuacja ekonomiczna i społeczna to również większa odpowiedzialność względem środowiska. Dlatego warto skłaniać się ku odpowiedzialnej konsumpcji, by również w ten sposób dbać o przyrodę – mówi Felice Scoccimarro, prezes Amest Otwock Sp. z o.o., działającej w branży gospodarowania odpadami i lider Akademii Ekologicznej Amest Otwock.

Noworoczne ekopostanowienia

Produkcja odpadów jest nieodłącznym elementem życia człowieka, dlatego też nie da się jej całkowicie wyeliminować. W Nowym Roku warto jednak dążyć do zmniejszania ilości wytwarzanych śmieci. Aby to zrobić, wystarczy kilka prostych kroków.
Pierwszym z nich jest rezygnacja z produktów jednorazowych, które najczęściej zrobione są z plastiku. Jego duże ilości pochłania produkcja butelek na wodę. A wiele gospodarstw domowych ma dostęp do pitnej „kranówki” dobrej jakości. Jej walory smakowe oraz zawartość minerałów można dodatkowo poprawić korzystając ze specjalnych filtrów, które montuje się bezpośrednio w instalacji lub zakłada w dzbankach. Z tworzyw sztucznych wykonywane są najczęściej także słomki, które zastępują dziś ich wielorazowe wersje – metalowe lub bambusowe. Także torby wielokrotnego użytku, np. bawełniane, są lepszym wyborem niż jednorazowe foliówki.

– Wybór ekologicznych odpowiedników produktów jednorazowych to dobry kierunek w dążeniu do ograniczania ilości produkowanych śmieci. Mniej odpadów to mniejsze obciążenie dla planety. Przedmioty wielorazowe są też w ogólnym rozrachunku tańsze – korzysta więc na tym również portfel. Równie ważna jest segregacja, dzięki której zwiększamy efektywność recyklingu – ocenia Felice Scoccimarro.

Zaledwie 40 proc. odpadów zebrano w 2021 r. selektywnie, a dzięki wrzucaniu śmieci do odpowiednich pojemników można je później ponownie wykorzystać. W Polsce odpady dzielone są na 5 frakcji. To papier, metale i tworzywa sztuczne, szkło opakowaniowe, odpady zmieszane oraz bio. Te ostatnie, mieszkając w domu, można przetwarzać we własnym zakresie. Kompostowanie pozwala bowiem na przemianę organicznych odpadków w nawóz do ogródka.

Materiał: Mateusz Rosiak / Biuro Prasowe Amest sp. z o.o.

Oceń artykuł: 0 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (12) Zgłoś naruszenie zasad

  • 8 (8)

  Cna, w dniu 12-01-2023 09:45:31 napisał:

  Co trzeba mieć w mózgu żeby porównywać śmieci z tonażem pendolino kretyn

  odpowiedz

  • 8 (8)

  Oburzony, w dniu 12-01-2023 09:46:17 napisał:

  W Polsce wszystko rośnie . Jeżeli rośnie to niech zrobią w sklepach automaty do butelek . Za pozostałe odpady niech będą odpowiedzialne korporacje . Kiedyś kiełbasa była owijana w papier. I sprzedawana dziś w woreczek foliowy żeby. Ograniczyć smród z tej kiełbasy

  odpowiedz

  • 6 (6)

  Igor, w dniu 12-01-2023 10:04:06 napisał:

  A przeliczając na pełne do połowy butelki wody Żywiec Zdrój ile to będzie?

  odpowiedz

  • 4 (6)

  Osiedle muzyki, w dniu 12-01-2023 10:13:45 napisał:

  Nie sądzę,śmietniki kiedyś były bardziej zapełnione,może i dobrze część poszła do utylizacji przez komin

  odpowiedz

  • 4 (10)

  Brakusmózgus, w dniu 12-01-2023 10:59:29 napisał:

  A kto i na czyi koszt "przetworzy" odpad po Covidowej histerii-? Ilość maseczek,wszelkiej maści rękawiczek,foliowych elementów ubrań ( folie ochronne,ochrona obuwia,przyłbice etc ) Nie wspominam o pojemnikach plastikowych używanych do wszelakiej pseudo dezynfekcji.Są tego mld ton odpadów które "zalały" dosłownie Ziemię.Druga ważna kwestia.Ekologiczna bomba kryjąca się w grobach cmentarnych.Zmarłych chowano w workach foliowych wypełnionych chemiczną substancją.Te ciała przez dziesiątki lat się"nie rozłożą" Grozi światu z tego powodu za pewien czas kolejna epidemia-zatrucie wód gruntowych,środowiska cmentarzy na których pogrzebano tych zmarłych.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (4)

  nakiel, w dniu 12-01-2023 14:45:59 napisał:

  mieszkańcy bloków powinni płacic po 100 albo 200 zł za osobę za odbiór odpadów za karę że nie potrafią segregować

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 5 (5)

  LewPawełek, w dniu 12-01-2023 16:56:45 napisał:

  A ile śmieci z Wielkiej Brytanii, Niemiec czy Chin przywieziono nielegalnie do Polski i tutaj to pozostawiono? Te tajemnicze pożary składowisk i brak nadzoru nad tym co tak naprawdę było tu przywożone. Za to wszystko niestety my płacimy.

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Kpax, w dniu 12-01-2023 18:20:42 napisał:

  Ludzie słono płacą za śmieci. Czyli znowu jesteśmy okradani. Powinna być kara śmierci dla wszelkiej maści urzędników

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Morawiecki, w dniu 12-01-2023 18:26:03 napisał:

  Ciekawi mnie ile kasy przytulił autor tego gniota. Dlaczego nie piszecie prawdy. Wszystko pod konkretne zamówienie. Tyle jest twórczej pracy gdzie ludzie mogą robić coś pozytywnego. Łajdactwo

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Ja, w dniu 13-01-2023 16:46:19 napisał:

  Ochrona środowiska co wy piszecie ile przywieziono śmieci z zachodu napiszcie ile samochodów cofnięto

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
0

Wesele sporym wydatkiem. W jaki sposób i na czym można zaoszczędzić?

Koszty organizacji ślubu i wesela rosną z roku na rok. Wiele osób poszukuje sposobów, by #zaoszczędzić. Jak wynika z naszych analiz, obecnie za „talerzyk” płacimy od 250 do nawet 500 złotych. W Polsce zwykle organizowane są przyjęcia na średnio 80 do 100 osób, choć niektóre pary planują huczne wesela nawet dla 300 gości. Wesele to zwykle spory wydatek w domowym budżecie. Podpowiadamy, w jaki sposób zaoszczędzić i na czym.

(czytaj więcej)
0

Idealny składnik diety odchudzającej. Sprytne sposoby na jajka w stylu fit

Jajko to produkt powszechnie znany i lubiany, chętnie spożywany osobno, ale także jako #dodatek czy element wielu potraw. Stanowi również idealny składnik diety dla osób, które pragną zrzucić parę kilogramów lub być fit dzięki codziennym aktywnościom czy uprawianiu sportu.

(czytaj więcej)
0

"Poradnik bezpiecznego wypoczynku”. O czym należy pamiętać?

Przed rozpoczęciem ferii zachęcamy do zapoznania się z# „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz sprawdzenia wiarygodności organizatora za pośrednictwem bazy danych o wypoczynku.

(czytaj więcej)
0

Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności. Ustanowiony w 2018 roku

Już po raz piąty, 7 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień #Bezpieczeństwa Żywności. W tym roku hasło przewodnie to „Standardy żywnościowe ratują życie”.

(czytaj więcej)