Dziś mamy 30 listopada 2023, czwartek, imieniny obchodzą:

24 stycznia 2023

Schrony w powiecie nakielskim. „Szału” nie ma

fot. pixabay

fot. pixabay

W październiku 2022 roku wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik zapowiedział, że rusza sprawdzanie schronów i miejsc schronienia na terenie# całego kraju. Z dokumentów wynika, że w sumie powinno ich być około 62 tysiące. Inwentaryzację stanu obiektów zlecono strażakom. Jak wygląda sytuacja w powiecie nakielskim?

Na polecenie Komendanta Głównego Państwowa Straż Pożarna przeprowadza rozpoznanie i inwentaryzację budowli ochronnych oraz ukryć. - Po nawiązaniu współpracy z przedstawicielami władzy samorządowej szczebla powiatowego i gminnego oraz spółdzielniami i zarządcami wyszczególniono obiekty mogące potencjalnie zostać zakwalifikowane jako schrony oraz ukrycia do doraźnego przygotowania. W związku z powyższym Komenda Powiatowa PSP w Nakle na terenie powiatu nakielskiego przeprowadza w tym zakresie oględziny i rozpoznanie operacyjne – mówił jeszcze w zeszłym roku st. kpt. Bartosz Walkowiak.

W szczególności wzięto pod uwagę: garaże wielostanowiskowe o konstrukcji żelbetowej zagłębione w gruncie przynajmniej częściowo, piwnice w budynkach zbudowanych w technologii żelbetowej monolitycznej, piwnice budynków wykonanych w technologii wielkiej płyty, tunele, przejścia i łączniki podziemne, istniejące budowle umocnione.

Jak sprawa wygląda w poszczególnych gminach? Zapytaliśmy o to urzędników. Na terenie gminy Nakło znajdują się dwa schrony, obydwa w mieście. Jeden z nich pomieści 450 osób, drugi jest schronem „sztabowym”, który może pomieścić maksymalnie 50 osób. - Schrony są w stanie do adaptacji i nie posiadają żadnego wyposażenia. Na terenie całej gminy nie występują żadne inne miejsca, które można by zaadaptować na dodatkowe schrony. W chwili obecnej nie ma też aktów prawnych określających kryteria, jakie muszą spełniać pomieszczenia, aby można było przeznaczyć je na schron – poinformował Krystian Płatek, kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Przeciwpożarowej Urzędu Miasta i Gminy w Nakle.

Katarzyna Janicka, dyrektorka Wydziału Spraw Obywatelskich w UM w Szubinie przekazała, że 5 października 2022 komendant PSP w Nakle poprosił burmistrza Szubina o wskazania budynków, obiektów które mogą zostać zakwalifikowane na potencjalne obiekty ukrycia doraźnego. - Pod uwagę wzięto budynki placówek oświatowych, przedszkoli i inne budynki użyteczności publicznej oraz bloki mieszkalne. Z informacji, które posiadamy wynika, że funkcjonariusze PSP mają za zadanie zbadać, czy obiekty na terenie gminy Szubin będą spełniać kryteria dotyczące doraźnych miejsc ukrycia. Ponadto informuję, że na naszym terenie nie znajdują się żadne obiekty mające znamiona schronów – mówi Katarzyna Janicka.

Na terenie gminy Sadki nie ma schronów. Planowane do adaptacji są jedynie doraźne ukrycia, które mogą spełniać funkcje ochronne dla mieszkańców. - Są to przede wszystkim piwnice budynków mieszkalnych, będących w gestii osób prywatnych, jak i wspólnot mieszkaniowych oraz instytucji publicznych. Ponadto ukrycia planowane do adaptacji przewidziane są w placówkach oświatowych w Sadkach, Dębionku i Samostrzelu oraz placówce opiekuńczo-wychowawczej w Samostrzelu – informuje sekretarz gminy Andrzej Wiekierak.

Jeśli chodzi o Mroczę, zastępca burmistrza Waldemar Chudzik przekazał, że informacje w tym zakresie są niejawne. - Reagowanie gminy na zagrożenia zewnętrzne, w tym wynikające z przebiegu konfliktu zbrojnego, są regulowane przez „Plan Operacyjny Funkcjonowania Gminy Mrocza w warunkach zewnętrznego zagrożenia państwa i czasie wojny”, będący dokumentem niejawnym. Plan ten, z definicji, nie podlega upublicznieniu przez publikatory tak w całości, jak i w wybranych fragmentach – przekazał Waldemar Chudzik.

Informacji na ten temat z gminy Kcynia, mimo dwukrotnych próśb, nie otrzymaliśmy.

Źródło:  

Oceń artykuł: 11 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (16) Zgłoś naruszenie zasad

  • 4 (4)

  , w dniu 24-01-2023 21:52:17 napisał:

  „Plan Operacyjny Funkcjonowania Gminy Mrocza w warunkach zewnętrznego zagrożenia państwa i czasie wojny” dla nakła też taki jest? Zbliża się III wojna światowa?

  odpowiedz

  • 4 (6)

  Endrju, w dniu 24-01-2023 21:57:07 napisał:

  Gdzie znajduje się ten schron?

  odpowiedz

  • 7 (11)

  zmit, w dniu 24-01-2023 22:00:53 napisał:

  teraz kolejny skok na kasę budowa schronów a wiecie ile kosztują ławeczki schody do urzędu itp

  odpowiedz

  • 6 (8)

  Józef , w dniu 24-01-2023 22:30:09 napisał:

  Mrocza ma tak zaj... ebistą dziurę budżetową, że cały powiat się w niej schowa jak coś. A we władzach powiatowych jest taki beton, że nawet rakiety Putina go nie przebiją!!!

  odpowiedz

  • 4 (4)

  Szary burak do wymiany, w dniu 24-01-2023 23:11:47 napisał:

  A Kcynia to stan umysłu, w razie ataku nikt nie odczyta ostrzeżenia

  odpowiedz

  • 6 (8)

  Fuj, w dniu 24-01-2023 23:14:25 napisał:

  Gdzie znajdują się psełdo schchrony w nakle bo na jednym jak się oriętuje postawiono skrzydło sądu dla pacanowa

  odpowiedz

  • -5 (7)

  Zdzislaw, w dniu 25-01-2023 04:23:56 napisał:

  Raz kiedyś godali ze w Mroczy pomindzy kościołem a szkoło jest podzimny tunel

  odpowiedz

  • 7 (13)

  Krychu, w dniu 25-01-2023 06:51:43 napisał:

  Czy ktoś poniesie odpowiedzialność za zbędne koszty związane z ciągłymi zmianami ruchu w Nakle?

  odpowiedz

  • -1 (5)

  ja, w dniu 25-01-2023 07:08:36 napisał:

  jeden schron był [jest] na ulicy dworcowe na przeciwko wejscia dworca pkp [głównego] stoi na nim sklep z artykułami [farby lakiery]

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 5 (7)

  Xyz, w dniu 25-01-2023 11:59:22 napisał:

  Schron będziesz miał jak sobie Chełm niemiecki na łeb założysz

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Slonce, w dniu 25-01-2023 17:04:49 napisał:

  Ala tyle osób chyba Ala elity te schrony

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Aniol, w dniu 25-01-2023 18:43:40 napisał:

  Nie którzy maja piwnice, garaże lepszym stanie niż to coś (schron ). To zamiast biblioteki nowej lepiej wyposażyć schrony. Nie wyjdzie pół miliona jak wydatek na bibliotekę

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Napieralczyk, w dniu 25-01-2023 22:29:18 napisał:

  Anioł daj Panu z Olszewki zarobić

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Anonim, w dniu 26-01-2023 18:55:24 napisał:

  Polska to tego prowadzi tak bardzo kocha swoich obywateli że z chęcią poświęci kilka dziesiąt tyśięcy bo w pl jest tak super i wogule zielona wyspa że trzeba o nią walczyć jak lew gdzie reszta poładuje się w samoloty i fruu do usa i z tamtąd to tak ooo tak można dowodzić pić whysky i jeść kawior wojna to chory obłęd Nie dać się sprowokować.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Master, w dniu 27-01-2023 22:07:37 napisał:

  Przecież w szkole podstawowej w 4ce na Łokietka jest schron przeciwlotniczy, drzwi metalowe na pół metra grube, normalnie Stalker, Metro i Postapo na całego. No ale na Łokciu są sami Propersi...trenują w sklepie w Piotrusiu sztuki przetrwania

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Szkolenie z HACCP
59PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
159PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Personalizowane zaproszenia na I komunię świętą
4,00PLN
0

Karma dla zwierząt pod lupą kontrolerów. Nałożono 18 kar pieniężnych

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych# (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej karmy dla zwierząt domowych, która została przeprowadzona w II kwartale 2023 r.

(czytaj więcej)
0

Jesienne wyprawy kajakowe. "Przyroda jakby zaczarowana"

Złota jesień zagościła w pełni w naszym krajobrazie. Przyroda stała się jakby #zaczarowana. W świecie okrytym jesienną ciszą, nie słychać było zgiełku aktualnych ludzkich problemów pełnych tragedii i sensacji. Można było w pełni wypocząć i zrelaksować się płynąc kajakami po skąpanych złotem opadających liści rzekach i jeziorach.

(czytaj więcej)
0

Wymagające warunki dla kierowców. Standardy zimowego utrzymania dróg

Ostatnie dni to coraz śmielsze poczynania zimy# w naszym kraju. A prognozy na najbliższe kilkadziesiąt godzin to wymagające warunki dla kierowców z intensywnymi opadami śniegu w wielu miejscach w kraju. W związku z trudnymi warunkami drogowymi, w miniony weekend na drogach krajowych w całej Polsce pracowało około 2000 pojazdów do zimowego utrzymania. Miniona noc była nieco mniej wymagająca jednak nasze służby nie próżnowały i do zwalczania śliskości na jezdniach w godzinach porannych pracowało ponad 600 pojazdów.

(czytaj więcej)
0

Skorzystaj ze zniżek. Karta Dużej Rodziny w aplikacji mObywatel

Masz troje dzieci lub więcej? Skorzystaj ze zniżek w łatwy sposób.# Znajdź Kartę Dużej Rodziny w aplikacji mObywatel. To naprawdę proste!

(czytaj więcej)