Dziś mamy 28 listopada 2020, sobota, imieniny obchodzą:

22 listopada 2020

Seniorze! Sprawdź, gdzie możesz zwrócić się po pomoc w dobie koronawirusa

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Drodzy seniorzy! Choć zakres naszej wiedzy o COVID-19 zmienia się z miesiąca na# miesiąc, jedno pozostaje niezmienne – grupą najbardziej narażoną na ciężki przebieg wirusa jesteście właśnie Wy. Dlatego powtarzamy apel: pozostańcie w domach. Wiemy, że nie zawsze możecie skorzystać ze wsparcia bliskich, dlatego przygotowaliśmy dla Was kompendium wiedzy o tym, na jaką pomoc może liczyć każdy z Was.

Okres pandemii koronawirusa niejednokrotnie już okazał się sprawdzianem dla naszej solidarności. Nawet osoby na co dzień całkowicie samowystarczalne, w obliczu kwarantanny czy izolacji domowej, są zmuszone korzystać z pomocy innych. Dla Ciebie, seniorze, przygotowaliśmy specjalne rozwiązania, które mają pomóc w codziennym funkcjonowaniu bez konieczności wychodzenia z domu. Skorzystaj ze wsparcia i nie narażaj się na zarażenie wirusem COVID-19.

Poniżej przedstawiamy możliwości do wykorzystania przez każdego seniora (osoba po 70. roku życia).

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów – na jaką pomoc możesz liczyć?

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów to program skierowany do osób po 70. roku życia. Program ten na terenie Twojej gminy realizują lokalne ośrodki pomocy społecznej.

Jeśli potrzebujesz pomocy i wsparcia w codziennych czynnościach, np.: w zrobieniu zakupów, w wykupie leków w aptece, wyprowadzeniu psa na spacer, czy pomocy w załatwieniu spraw urzędowych - zadzwoń na specjalną infolinię. Chęć pomocy jest ogromna! Już ponad 10 tys. wolontariuszy oraz 130 organizacji młodzieżowych zaangażowało się w akcję.

Infolinia dla seniorów – zadzwoń pod numer 22 505 11 11

Jeśli ukończyłeś 70 lat lub stan Twojego zdrowia sprawia, że nie jesteś samodzielny i potrzebujesz wsparcia, zadzwoń pod numer 22 505 11 11.

Jak działa infolinia? Osoba, z którą będziesz rozmawiał, przekaże Twój numer telefonu do ośrodka pomocy społecznej znajdującego się w Twojej gminie. Następnie pracownik tego ośrodka skontaktuje się z Tobą, by ustalić wszystkie szczegóły pomocy. Pozostanie Ci tylko poczekać aż wolontariusz dostarczy Ci zakupione produkty. Wtedy też przekażesz mu pieniądze za zakupy.

CyfrowyWolontariusz pomoże Ci załatwić sprawy przez internet

W związku z pandemią i ograniczaniem ryzyka transmisji wirusa, coraz więcej spraw załatwiamy w internecie. Do grupy wolontariuszy w ramach akcji Solidarnościowego Wsparcia Seniorów dołączyli Cyfrowi Wolontariusze. Pomogą Ci oni przy załatwianiu spraw urzędowych lub w obsłudze Internetowego Konta Pacjenta.

Cyfrowym wolontariuszem może zostać każdy, kto wypełni krótki formularz na stronie wspierajseniora.pl. Za swoje zaangażowanie w podnoszenie cyfrowych kompetencji otrzyma specjalny certyfikat. Z kolej za każdy taki certyfikat Lasy Państwowe zasadzą jedno drzewo na terenach dotkniętych klęskami żywiołowymi.

Warto więc pomagać, ale także korzystać z tej pomocy!

Teleporada medyczna – dbaj o siebie

COVID-19 to nie jedyna choroba, z którą powinniśmy walczyć. Strach przed zarażeniem się nie może powodować rezygnacji z profilaktyki, czy leczenia innych schorzeń. Bezpieczną formą kontaktu z lekarzem jest teleporada, czyli nic innego jak rozmowa przez telefon z lekarzem, bez wychodzenia z domu.

Jak z niej skorzystać? Zadzwoń do swojej przychodni i umów się na rozmowę z lekarzem na konkretny termin. Lekarz podczas teleporady może wypisać e-receptę, czy skierować Cię na dodatkowe badania. Zadecyduje również, czy teleporada jest wystarczającą formą wizyty lekarskiej.

Pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa
W sytuacji, gdy nie da się uniknąć wyjścia z domu, pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które pomogą zminimalizować zagrożenie zarażenia się wirusem. Należą do nich:

- bezwzględne zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych – nie tylko dlatego, że jest to obowiązek. Pamiętaj, że to podstawowa forma ochrony przed chorobą.
- korzystanie z godzin dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 - 12:00 z usług sklepów spożywczych, aptek, czy poczty mogą korzystać tylko osoby powyżej 60. roku życia. To czas przeznaczony tylko dla Was, drodzy seniorzy!
- dystans społeczny - choć ograniczanie kontaktu z bliskimi jest trudne, przestrzeganie tej zasady teraz, umożliwi bezpieczne spotkania z rodziną i przyjaciółmi w niedalekiej przyszłości.
- częste mycie rąk i dezynfekcja powierzchni oraz telefonu – w tym celu warto sięgnąć po środki na bazie alkoholu (min. 60%) lub np. ściereczki antybakteryjne.
- zadbaj o odporność, dobrze odżywiając się i nawadniając!

Materiał: gov.pl 

Oceń artykuł: 0 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 6 (8)

    Boczek, w dniu 22-11-2020 17:51:32 napisał:

    Najlepiej dzwonić na Nowogrodzką, tam są najlepsi specjaliści od walki z pandemią. Tam tez jest wylegarnia nienawiści do wielu grup społecznych, głupoty, chamstwa, buty, złodziejstwa, afer i tak by można bez końca.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Metkownica SATO JUDO 26
sugerowana cena producenta: 184,50PLN
Budowa hal
Kasa fiskalna Euro z kopią elektroniczną
1099PLN PROMOCJAPLN
Mikrodermabrazja
Meble kuchenne - na zamówienie
Wypożyczalnia samochodów
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
MEBLE PIOTR PASIEKA
0

e-Senior, czyli pomału do celu. Wystarczy przełamać opór

Już jutro, 14 listopada Ogólnopolski Dzień Seniora. W tym roku prezent może być# tylko jeden – pomóc możliwie najbezpieczniej przetrwać ten trudny dla wszystkich czas. I tu zjawiamy się my ze sporą dawką internetowej wiedzy.

(czytaj więcej)
0

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto je jeść?

Aż 83 proc. Polaków zaczyna dzień od śniadania: 75% na pierwszy posiłek w ciągu #dnia wybiera kanapki. Jak przygotować pełnowartościowe śniadanie i dlaczego ten posiłek jest tak ważny dla naszego zdrowia?

(czytaj więcej)
0

Nowoczesne technologie w służbie czystości. Precz z zarazkami w łazience!

Szeroko rozumiana czystość jest dziś ważniejsza niż kiedykolwiek. Podwójnie zwracamy #uwagę na to, by wszystko co nas otacza było dla nas bezpieczne. Bezpieczeństwo w łazience to systematyczne pozbywanie się z niej wszelkich zarazków, bakterii, drobnoustrojów i grzybów. Na pomoc w codziennych obowiązkach przychodzą producenci, którzy poprzez stosowanie w swoich produktach nowoczesnej technologii sprawiają, że sprzątanie łazienki jest łatwe, szybkie i nie wymaga stosowanie silnych detergentów. Korzystajmy z dobrodziejstw technologicznych - dla naszego zdrowia.

(czytaj więcej)
0

Polacy unikają regularnych wizyt u stomatologa. Strach przed bólem

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez SW Research na zlecenie #Grupy LUX MED, jedynie 39 proc. Polaków między 25. a 60. r.ż. deklaruje wizyty u stomatologa przynajmniej raz na pół roku. Zlekceważony problem stomatologiczny, może prowadzić do poważnych chorób nie tylko zębów i jamy ustnej, ale także całego organizmu. Bakterie wywołujące stany zapalne mogą przedostawać się do innych narządów i przyczyniać się nawet do udarów mózgu czy zawałów.

(czytaj więcej)