Dziś mamy 5 sierpnia 2021, czwartek, imieniny obchodzą:

28 czerwca 2021

Skrzaty zorganizowały piknik. Najmłodsi świetnie się bawili

fot. pow.

fot. pow.

W 2015r. Polskie Stowarzyszenie Dalton przyznało# Samorządowemu Przedszkolu nr 2 w Szubinie Certyfikat Przedszkola Daltońskiego. To ogromny zaszczyt, ale i zobowiązanie, które z zaangażowaniem i odpowiedzialnością staramy się wypełniać.

W grupie Skrzaty z Samorządowego Przedszkola nr 2 odbył się kolejny już piknik daltoński. Przygotowaniom i realizacji przyświecały filary planu daltońskiego: samodzielność, odpowiedzialność, współpraca i refleksja.

Helen Parkhurst twórczyni koncepcji planu daltońskiego mówiła: „to nie nauczyciel jest centrum, a dziecko – to za nim należy podążać, za jego zdolnościami i talentami”.

W myśl tych słów oduczamy dziecko myślenia, że we wszystkim pomaga dorosły, że wyręczy i rozwiąże problemy. Nauka samodzielności oznacza, że dziecko samo poszukuje rozwiązań, musi stać się aktywne i zmotywowane do podejmowania aktywności. Nauka odpowiedzialności polega na przekazaniu dzieciom odpowiedzialności za jego proces uczenia się oraz wyniki tego procesu. Nauka współpracy polega na poszukiwaniu rozwiązań przez parę dzieci lub zespół . Dzieci wzajemnie udzielają sobie pomocy, wyjaśniają, wspierają.

Refleksja powoduje, że dziecko zastanawia się nad wykonaną pracą, ocenia swoje osiągnięcia, dostrzega postępy. Skrzaty kilka dni wcześniej planowały piknik. Żywo dyskutowały o swoich oczekiwaniach i planach. Samodzielnie przygotowały propozycje, mówiły, co chciałyby zrobić, czego się dowiedzieć. Dzieci zaangażowane w odkrywanie i poznawanie zjawisk podczas licznych eksperymentów i doświadczeń ustaliły, że eksperymenty, to jest to! Roztaczające się wokół zapachy lata, ciepło i zaglądające w każdy zakątek promienie słońca stały się inspiracją, by przyjrzeć się kolorom, które teraz najpiękniej nas inspirują. Piknik zorganizowaliśmy w ogrodzie przedszkolnym. Maluchy ubrane w kąpielówki, bo zakładaliśmy, że może być brudno i mokro znalazły miejsce pikniku i tam się rozłożyły na wielobarwnej chuście. Przywitały się piosenką Daltonką. Podążając za instrukcjami zadań daltońskich rozpoczęły ich realizację. Obserwowały kolorowy deszcz, tworzyły bańki mydlane w najróżniejszych kształtach, rzucały balonami wodnymi do celu, malowały obrazki kolorową pianą i za pomocą spryskiwacza z wodą, wypłukiwały z piasku kolorowe kryształki, przelewały lejkami i wężykami kolorową wodę na wodnym stoliku, rozprowadzały farby w woreczkach sensorycznych. Dzieci we wszystkich działaniach obserwowały przenikanie i tworzenie nowych barw. Zachwytom nie było końca!

Był też czas na rozpakowanie przygotowanych z rodzicami plecaków i wspólny poczęstunek . Skrzaty wspaniale troszczą się o siebie, potrafią się dzielić, stosują zwroty grzecznościowe. Dzieci były bardzo zadowolone, a to nie był jeszcze koniec atrakcji!

Maluchy ubrane w kąpielówki i mocno przygrzewające słoneczko, to i kąpiel w muszlach wypełnionych wodą była wymarzoną ochłodą i niesamowitą radością. Po kąpieli Skrzaty samodzielnie wycierały się , przebierały, pakowały swoje rzeczy. Radziły sobie doskonale!

To ogromna przyjemność obserwować zmiany, jakie nastąpiły w trzylatkach, które jeszcze nie tak dawno oczekiwały pomocy rodziców i z niepewnością wkraczały do przedszkolnego świata.

Piknik daltoński stał się wspaniałą atrakcją na chwilę przed wakacjami. Jednocześnie umożliwił dzieciom przejęcie odpowiedzialności za wykonane zadania, przestrzegając zasady współpracy w parach lub w zespole, dał poczucie, że rosną dojrzewają, wkraczają w nowy etap. Wiemy, że wypracowane umiejętności będą procentowały w przyszłości.

Realizując założenia planu daltońskiego mamy przekonanie, że budujemy u naszych przedszkolaków poczucie, że zdobywanie nowych umiejętności to coś, co zależy wyłącznie od nich. Plan daltoński doskonale przystosowuje się do zmieniającej rzeczywistości i jest tak samo aktualny dziś, jak był na początku XX wieku.

Materiał: Anna Kluska - Samorządowe Przedszkole nr 2 w Szubinie
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu

Oceń artykuł: 69 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Pracownicy mają mniejszą motywację. Zobacz, jak zwiększyć wydajność pracy

Jak wskazało badanie „Zdrowie psychiczne w# środowisku pracy”, pracownicy obecnie borykają się z takimi trudnościami jak brak energii do działania (51,75%), gorszy nastrój (50,31%), mniejsza motywacja (48,77%). Na dodatek aż 57% z nich zgłasza potrzebę udziału w integracji firmowej. To zatem dobry moment na organizację wydarzeń w duchu team building, które wzmocnią motywację zespołu. A przy okazji pomogą w budowaniu wizerunku marki i skuteczności przyszłych rekrutacji.

(czytaj więcej)
0

Fitness chce odzyskać formę. Niestety, na razie rosną zaległości

Ponad 112 mln zł zaległości mają przedsiębiorcy prowadzący# działalność sportową i rekreacyjną, to o jedną piątą nieopłaconych faktur i kredytów więcej niż przed pandemią – wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK. Wraz ze zniesieniem części ograniczeń, przyrost długów branży sportowej przyhamował, niestety nie dotyczy to klubów fitness i siłowni, które mają niemal 23 mln zł zaległości. Prowadzący te biznesy są pierwszą grupą przedsiębiorców, która złożyła pozew zbiorowy o odszkodowania przeciwko Skarbowi Państwa.

(czytaj więcej)
0

W naszej diecie nie może zabraknąć warzyw. Smaczne, zdrowe i tanie dania

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia każdego dnia powinno się# spożywać minimum 400 g warzyw. Zdrowa i urozmaicona dieta jest kluczem do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, a korzystając z sezonowych darów natury, nie trzeba przepłacać. Przepis na cukinię faszerowaną mięsem będzie świetnym pomysłem na szybki i pożywny obiad, a bakłażan lub papryka sprawdzą się jako dodatek podkreślający charakter najróżniejszych potraw.

(czytaj więcej)
0

Rozmowa z Wiktorią. „Zdecydowanie największą frajdę sprawiają mi treningi na siłowni”

Sekcja ciężarowa Tarpana Mrocza osiąga duże sukcesy na arenie krajowej#, ale i międzynarodowej. Przedstawiamy Państwu Wiktorię Wołk z Mroczy, która jest jedną z „gwiazd” tej drużyny.

(czytaj więcej)