Dziś mamy 5 sierpnia 2021, czwartek, imieniny obchodzą:

21 lipca 2021

Studenci od października wrócą na uczelnie? Ministerstwo wyjaśnia

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

W związku z aktualną sytuacją epidemiczną Ministerstwo Edukacji i Nauki przewiduje# co do zasady powrót do prowadzenia kształcenia w uczelniach w ich siedzibach w roku akademickim 2021/2022. Ostateczne decyzje w tym zakresie będą uwzględniały dynamikę zachorowań na COVID-19 oraz decyzje rządu. W sytuacji zwiększenia zagrożenia epidemicznego może zostać wprowadzone kształcenie w trybie hybrydowym, a w szczególnych przypadkach również powrót do kształcenia zdalnego.

Zniesienie czasowego ograniczenia funkcjonowania uczelni

W połowie sierpnia planowane jest uchylenie rozporządzenia w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania niektórych podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Ze zniesieniem czasowego ograniczenia funkcjonowania uczelni związane jest:

 • przywrócenie (z dniem uchylenia rozporządzenia) możliwości przeprowadzania ocen okresowych nauczycieli akademickich,
 • zachowanie ważności legitymacji studenckich, legitymacji doktorantów, a także legitymacji służbowych nauczycieli akademickich – pozostają one ważne w okresie ograniczenia lub zawieszenia funkcjonowania uczelni oraz 60 dni po zakończeniu tego okresu. Zatem w przypadku uchylenia rozporządzenia w połowie sierpnia legitymacje pozostaną ważne do połowy października br. W pierwszej połowie października osoby posiadające legitymacje powinny stawić się osobiście w uczelni w celu ich przedłużenia.

Prowadzenie zajęć przewidzianych w programach studiów z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość

W zakresie możliwości prowadzenia zajęć przewidzianych w programach studiów z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość art. 67 ust. 4 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce wprost przewiduje możliwość uzyskania części efektów uczenia się objętych programem studiów w ramach zajęć prowadzonych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Zajęcia te powinny być prowadzone przy wykorzystaniu infrastruktury i oprogramowania zapewniających synchroniczną i asynchroniczną interakcję między studentami i osobami prowadzącymi. Istotne jest, że prowadzenie zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość może być realizowane, o ile pozwala na to specyfika kształcenia na studiach na określonym kierunku.

Szczegółowe wymagania związane z prowadzeniem zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość zostały określone w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 września 2018 r. w sprawie studiów.

Materiał: Ministerstwo Edukacji i Nauki

Oceń artykuł: 1 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • 10 (14)

  bez maseczki, w dniu 21-07-2021 10:36:34 napisał:

  Wczoraj na Onecie ukazał się szeroki wywiad z Prof.Kuną.Jestem wstrząśnięty skalą oceny stanu epidemii i zarządzaniem nią.Otwarcie do bólu szczerze przedstawił co myśli o tym jako lekarz.Wniosek nasuwa się jeden-mamy stan grypy a uczyniono z niej czy wykreowano zagrożenie na miarę zagłady cywilizacji.Za wszystkim kryją się gigantyczne interesy firm-koncernów farmaceutycznych i biznes obliczony na mld.dolarów.

  odpowiedz

  • 5 (13)

  Kolo, w dniu 21-07-2021 12:50:02 napisał:

  W punkt!!! Nie ma innej przyczyny zgonu jak C19. Wszystko przestało istnieć. Ludzi nie zabija rak, cukrzyca, choroby sercowem i wiele innych tylko C19, a wszystko inne to choroby współistniejące, ale zabójcą jest C19. Ludzie są otępiali, nie analizują, tylko wierzą w TV. Upał 30st C a Ci z maską na ryju na ulicy idą, pot się leje, nie ma czym oddychać, ale propaganda zrobiła swoje. Za każdą dawkę szczepionki MZ dostaje kasę (prowizje), legalnie wypompowywana jest kasa z budżetu, ale TV mówi, że (nie)rząd się troszczy o obywateli, no to łykają to jak pelikany... jedyne czego nam trzeba to zjednoczyć się i bunt wobec władzy zrobić, odsunąć ich od koryta, bo to sprzedawczyki są a nie nasi reprezentanci Narodu!!!

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Sprawdzanie geometrii kół
Pokój dzienny/ jadalnia/ sypialnia/ biuro
Sypialnia - jasny dekor i ryflowane uchwyty
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Wosk nabłyszczający Joanna 130ml
9,50PLN
Torba na akcesoria fryzjerskie
82PLN
Pokój dzienny/ młodzieżowy lub sypialnia
Wypożyczalnia samochodów
0

Pracownicy mają mniejszą motywację. Zobacz, jak zwiększyć wydajność pracy

Jak wskazało badanie „Zdrowie psychiczne w# środowisku pracy”, pracownicy obecnie borykają się z takimi trudnościami jak brak energii do działania (51,75%), gorszy nastrój (50,31%), mniejsza motywacja (48,77%). Na dodatek aż 57% z nich zgłasza potrzebę udziału w integracji firmowej. To zatem dobry moment na organizację wydarzeń w duchu team building, które wzmocnią motywację zespołu. A przy okazji pomogą w budowaniu wizerunku marki i skuteczności przyszłych rekrutacji.

(czytaj więcej)
0

Fitness chce odzyskać formę. Niestety, na razie rosną zaległości

Ponad 112 mln zł zaległości mają przedsiębiorcy prowadzący# działalność sportową i rekreacyjną, to o jedną piątą nieopłaconych faktur i kredytów więcej niż przed pandemią – wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK. Wraz ze zniesieniem części ograniczeń, przyrost długów branży sportowej przyhamował, niestety nie dotyczy to klubów fitness i siłowni, które mają niemal 23 mln zł zaległości. Prowadzący te biznesy są pierwszą grupą przedsiębiorców, która złożyła pozew zbiorowy o odszkodowania przeciwko Skarbowi Państwa.

(czytaj więcej)
0

W naszej diecie nie może zabraknąć warzyw. Smaczne, zdrowe i tanie dania

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia każdego dnia powinno się# spożywać minimum 400 g warzyw. Zdrowa i urozmaicona dieta jest kluczem do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, a korzystając z sezonowych darów natury, nie trzeba przepłacać. Przepis na cukinię faszerowaną mięsem będzie świetnym pomysłem na szybki i pożywny obiad, a bakłażan lub papryka sprawdzą się jako dodatek podkreślający charakter najróżniejszych potraw.

(czytaj więcej)
0

Rozmowa z Wiktorią. „Zdecydowanie największą frajdę sprawiają mi treningi na siłowni”

Sekcja ciężarowa Tarpana Mrocza osiąga duże sukcesy na arenie krajowej#, ale i międzynarodowej. Przedstawiamy Państwu Wiktorię Wołk z Mroczy, która jest jedną z „gwiazd” tej drużyny.

(czytaj więcej)