Dziś mamy 5 sierpnia 2021, czwartek, imieniny obchodzą:

28 maja 2021

Stypendia dla uzdolnionych. Wyróżniono też uczniów z powiatu nakielskiego

fot. Andrzej Goiński/UMWKP

fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Mają bardzo dobre oceny na# świadectwach, wygrywają konkursy, biorą udział w olimpiadach - 350 uczniów techników i 150 uczniów zasadniczych szkół branżowych otrzymało w tym roku stypendia w ramach marszałkowskiego projektu Prymusi Zawodu Pomorza i Kujaw II. Wczoraj (27 maja) z najlepszymi stypendystami spotkał się członek zarządu województwa Sławomir Kopyść.

W Kujawsko-Pomorskiem od lat realizujemy projekty stypendialne skierowane do uczniów, którzy dobrze radzą sobie w nauce. Pieniądze w ramach programu Prymusi Zawodu Kujaw i Pomorza II trafiają zarówno do uczniów techników jak i zasadniczych szkół zawodowych. To środki, które pomogą w kształceniu potrzebnych na rynku pracy specjalistów różnych dziedzin – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Projekt stypendialny Prymusi Zawodu Kujaw i Pomorza II realizujemy w oparciu o środki z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. W roku szkolnym 2020/2021 wsparcie trafiło do 500 uczniów z 83 szkół regionu. Pomoc otrzymało 350 uczniów techników oraz 150 uczniów zasadniczych szkół branżowych. Wysokość stypendium wyniosła od 200 do 500 złotych miesięcznie. Środki można wykorzystać między innymi na pokrycie kosztów przygotowania do konkursów, turniejów i olimpiad, udziału w dodatkowych zajęciach, zakup komputera, specjalistycznego sprzętu, pomocy dydaktycznych i książek oraz opłacenie zakwaterowania, wyżywienia i dojazdów do szkoły.

Wśród szkół z największą liczbą stypendystów są Zespół Szkół Centrum Kształcenia Zawodowego im. Ignacego Łyskowskiego w Grubnie w powiecie chełmińskim (29 stypendystów), Zespół Szkół Nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu (29 stypendystów) oraz Zespół Szkół w Kowalewie Pomorskim w powiecie golubsko-dobrzyńskim (26 stypendystów).

Wyróżniono również uczniów z powiatu nakielskiego. 

Zespół Szkół im. prof. Emila Chroboczka w Szubinie:

- Bączek Julia

- Borowiak Wojciech

- Pozorska Klaudia

- Tomaszewska Magdalena

- Zawodnik Mikołaj

Zespół Szkół im. Władysława Łokietka w Lubaszczu:

- Białczyk Sara

- Heck Szymon Piotr

- Jurkiewicz Julia

- Owczarz Kevin

- Szczepanik Adrian Mateusz

- Węglicka Wirginia

Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej im. kmdr. Bolesława Romanowskiego w Nakle:

- Stachowiak Mateusz

Prymusi Zawodu Kujaw i Pomorza II w liczbach:

  • stypendia trafią do 500 młodych
  • wśród nich 350 to uczniowie techników, a 150 szkół branżowych I stopnia
  • wysokość wsparcia wynosi od 200 do 500 złotych miesięcznie
  • stypendium wypłacane jest przez 10 miesięcy.

Stypendia dla ponad 1 500 uczniów kujawsko-pomorskich szkół

Urząd Marszałkowski realizuje obecnie trzy programy stypendialne finansowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 - dla uzdolnionych w zakresie przedmiotów ścisłych, dla uczniów szkół zawodowych oraz dla humanistów.

Program Prymusi Pomorza i Kujaw adresowany był do uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych oraz uczniów liceów, techników i szkół branżowych województwa kujawsko-pomorskiego, uzdolnionych w zakresie przedmiotów przyrodniczych, informatycznych, języków obcych, matematyki oraz przedsiębiorczości. W roku szkolnym 2020/2021 wsparcie trafiło do 644 uczniów.

Prymusi Pomorza i Kujaw w liczbach:

w roku szkolnym 2020/2021 stypendium otrzymało 644 uczniów
211 stypendystów to uczniowie podstawówek, a 433 szkół ponadpodstawowych
wysokość wsparcia wynosi od 2 do 5 tysięcy złotych.

W ramach projektu Humaniści na start stypendia trafiły do 400 uczniów z regionu (48 uczniów podstawówek i 352 licealistów). O wsparcie mogli się ubiegać uczniowie dwóch ostatnich klas szkół podstawowych i liceów, którzy uzyskali dobre oceny w zakresie nauk humanistycznych oraz osiągnęli sukcesy w konkursach przedmiotowych i olimpiadach. Spotkanie ze stypendystami zaplanowano na 10 czerwca.

Humaniści na start w liczbach:

  • wsparcie otrzymało 400 uczniów
  • 48 stypendystów to uczniowie szkół podstawowych, a 352 liceów
  • maksymalna łączna kwota wsparcia to 4 tysiące złotych.

Materiał: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 3 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Sprawdzanie geometrii kół
Spray do loków Joanna 300ml
14PLN
Stoły i krzesła - różne wzory i kolory
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Nowoczesny styl
Meble łazienkowe
Meble kuchenne
Meble kuchenne - na zamówienie
0

Pracownicy mają mniejszą motywację. Zobacz, jak zwiększyć wydajność pracy

Jak wskazało badanie „Zdrowie psychiczne w# środowisku pracy”, pracownicy obecnie borykają się z takimi trudnościami jak brak energii do działania (51,75%), gorszy nastrój (50,31%), mniejsza motywacja (48,77%). Na dodatek aż 57% z nich zgłasza potrzebę udziału w integracji firmowej. To zatem dobry moment na organizację wydarzeń w duchu team building, które wzmocnią motywację zespołu. A przy okazji pomogą w budowaniu wizerunku marki i skuteczności przyszłych rekrutacji.

(czytaj więcej)
0

Fitness chce odzyskać formę. Niestety, na razie rosną zaległości

Ponad 112 mln zł zaległości mają przedsiębiorcy prowadzący# działalność sportową i rekreacyjną, to o jedną piątą nieopłaconych faktur i kredytów więcej niż przed pandemią – wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK. Wraz ze zniesieniem części ograniczeń, przyrost długów branży sportowej przyhamował, niestety nie dotyczy to klubów fitness i siłowni, które mają niemal 23 mln zł zaległości. Prowadzący te biznesy są pierwszą grupą przedsiębiorców, która złożyła pozew zbiorowy o odszkodowania przeciwko Skarbowi Państwa.

(czytaj więcej)
0

W naszej diecie nie może zabraknąć warzyw. Smaczne, zdrowe i tanie dania

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia każdego dnia powinno się# spożywać minimum 400 g warzyw. Zdrowa i urozmaicona dieta jest kluczem do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, a korzystając z sezonowych darów natury, nie trzeba przepłacać. Przepis na cukinię faszerowaną mięsem będzie świetnym pomysłem na szybki i pożywny obiad, a bakłażan lub papryka sprawdzą się jako dodatek podkreślający charakter najróżniejszych potraw.

(czytaj więcej)
0

Rozmowa z Wiktorią. „Zdecydowanie największą frajdę sprawiają mi treningi na siłowni”

Sekcja ciężarowa Tarpana Mrocza osiąga duże sukcesy na arenie krajowej#, ale i międzynarodowej. Przedstawiamy Państwu Wiktorię Wołk z Mroczy, która jest jedną z „gwiazd” tej drużyny.

(czytaj więcej)