Dziś mamy 20 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

07 kwietnia 2023

Święta dużo droższe niż przed rokiem. Ceny produktów znacznie wzrosły

fot. pixabay

fot. pixabay

Wielkanoc 2023 będzie jednym z najdroższych świąt w ostatnim dwudziestoleciu.#Chociaż już rok temu praktycznie każdy produkt pojawiający się na stole wielkanocnym podrożał, to w 2023 roku zmierzymy się z dalszymi podwyżkami. Ciężko obecnie znaleźć produkt, którego cena wzrosła o mniej niż 1/3, zaś podwyżki o nawet połowę mogą być normalnością, zauważają analitycy rynku Food & Agro z Banku BNP Paribas.

Tak jak w 2022 roku - jaja, mięso i nabiał zdrożeją najbardziej

Głównym produktem spożywczym kojarzącym się z Wielkanocą są jaja. Podobnie jak w zeszłym roku i w tym doświadczymy znacznych wzrostów ich cen. W ujęciu rok do roku jaja będą droższe o około 45-50%. Przyczynami są głównie podwyższone ceny pasz i energii oraz działanie wirusa ptasiej grypy.

Ceny mięsa, wędlin, pasztetów oraz innych przetworów mięsnych, tradycyjnie pojawiających się na wielkanocnych stołach, również wzrosną. Główną kategorią produktową, gdzie odnotujemy wzrosty, będzie mięso wieprzowe. Jego cena będzie wyższa o nawet 40-45% w ujęciu rocznym. W przypadku wędlin i przetworów z wieprzowiny sytuacja wygląda nieco lepiej – podrożeją jedynie 25-30% w porównaniu z rokiem 2022. – Na wzrost cen wpływają głównie wysokie ceny pasz, oraz generalnie wysokie poziomy kosztów produkcji. Pomimo znacznego wzrostu cen jaj, sam drób będzie najwolniej drożejącym typem mięsa – o 20% w ujęciu r/r. Czynniki wzrostu cen drobiu są podobne jak w przypadku cen jaj – wskazuje Jakub Jakubczak, analityk Sektora Food and Agri w Banku BNP Paribas.

Co prawda za twaróg zapłacimy prawie 25% więcej niż przed rokiem, to w przypadku masła ceny prawdopodobnie pozostaną na podobnym poziomie lub wzrosną w niewielkim stopniu. – W przypadku twarogu wzrost cen wynika głównie z nadal relatywnie wysokiej globalnej ceny mleka. Z kolei cena masła przeszła znaczącą korektę, zarówno w Polsce, jak i w Europie. Warto również dodać, że historycznie masło jest jednym z pierwszych kandydatów do obniżek cen czy promocji, dlatego nie można wykluczyć chwilowych obniżek cen wśród detalistów – komentuje Jakub Jakubczak.

Pieczywo i mazurek droższe o około 45%

Przygotowanie tradycyjnych bab wielkanocnych, mazurka czy pieczywa również będzie w tym roku droższe – głównie za sprawą rosnących cen mąki i cukru. W tym roku ceny mąki będą wyższe o około 40% w ujęciu rocznym, zaś chleba – o około 30%. – Za wysokimi cenami tych dóbr stoją głównie rekordowo wysokie ceny zbóż na przełomie lat 2022/23, wysokie koszty energii (szczególnie w piekarnictwie) oraz wyższe koszty pracy i transportu – tłumaczy Jakub Jakubczak.

Słodkie wypieki mogą być w tym roku prawdziwym rarytasem na stołach, biorąc pod uwagę znaczące wzrosty cen cukru oraz tłuszczy roślinnych. W przypadku cukru, ceny mogą być nawet o 86% wyższe niż rok temu. Z kolei jeśli chodzi o tłuszcze, możemy spodziewać się cen na poziomie około 25% wyższym niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Ceny niektórych warzyw i owoców wzrosną o 30%-50%

W przygotowaniu wielu potraw wielkanocnych wykorzystujemy znaczne ilości najróżniejszych warzyw i owoców. To kategoria produktów spożywczych, w której tegoroczne wzrosty cen są najbardziej zróżnicowane, co częściowo może wpłynąć na decyzje zakupowe Polaków. Warzywa i owoce trafiające na stół wielkanocny mogą być średnio o około 35% droższe niż przed rokiem. Warto wspomnieć tutaj o kilku produktach, które się wyróżniają: cebula może być droższa o prawie 50%, zaś cena marchwi może wzrosnąć o około 42%. Są też produkty notujące znacznie niższe wzrosty cen w 2023 roku, takie jak jabłka (+11%) czy sok jabłkowy (+7%). – W przypadku warzyw za podwyżki odpowiadają głównie wysoki popyt eksportowy, problemy z produkcją w Europie wywołane suszą, jak i zawirowania w Polskiej produkcji – wskazuje Jakub Jakubczak, analityk Sektora Food and Agri w Banku BNP Paribas.

W związku ze wzrostem wszystkich głównych kategorii żywnościowych przygotowanie koszyczka wielkanocnego w tym roku będzie kosztować zdecydowanie więcej niż przed rokiem.

Koszyk produktów spożywczych najczęściej kupowanych przed Wielkanocą, w którego skład wchodzą: 1 kg chleba pszenno-żytniego, 2 kg mąki pszennej, 2 kg mięsa wieprzowego, 2 kg kurczaka patroszonego, 0,5 kg szynki wieprzowej, 1 kg kiełbasy wędzonej, 1 kg twarogu półtłustego, 30 jaj, 1 kg masła, 1 kg oleju rzepakowy, 1 kg jabłek, 1 kg buraków, 1 kg marchwi, 1 kg cebuli, 3 kg ziemniaków, 1 kg cukru i 2 litry soku jabłkowego, będzie o około 28% droższy w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Przeciętna święconka, zawierająca dwa jaja, 50 g pieczywa i 50 g kiełbasy, będzie aż o 38% droższa w porównaniu z ubiegłorocznymi Świętami.

Materiał: infoWire

Oceń artykuł: 7 9

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (9) Zgłoś naruszenie zasad

    • 7 (11)

    pisowski debil, w dniu 07-04-2023 12:00:42 napisał:

    jest super, niech żyje rząd, niech żyje pis ,brawo duda i kaczyński, to putiniflacja i wina tuska ale najważniejsze że powstaliśmy z kolan

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • -6 (6)

    obserwator, w dniu 07-04-2023 21:32:42 napisał:

    Jeszcze nigdy przedtem nie widziałem aby takie tłumy ludzi robiły zakupy w marketach. Pełne wózki zakupów i nie ma gdzie postawić samochodu. Taka drożyzna w Polsce, że nawet mieszkańcy przygranicznych miast robią zakupy u Nas!

    odpowiedz

    • -6 (6)

    obserwator, w dniu 07-04-2023 21:37:14 napisał:

    Dzięki PiS Polacy wiedzą, że żyją!

    odpowiedz

    • 6 (6)

    Kraińsky, w dniu 08-04-2023 10:07:29 napisał:

    Dzięki pis Polacy nie będą mieli normalnych świąt! Ale co pis nakradnie to ich.

    odpowiedz

    • -4 (4)

    , w dniu 08-04-2023 10:26:57 napisał:

    Ludzie mają pelne wózki, naprawdę robią zakupy jak by putin już do nas maszerował więc spytałem się skąd mają kasę na takie zakupy. PROVIDENT odpowiedziała ponad połowa respondentów. Jak widać biorą przykład z naszego rządu i samorządu. Kiedyś się odda albo umorzą, najważniejsze że dzisiaj mam

    odpowiedz

    • -2 (4)

    Basia, w dniu 10-04-2023 15:33:13 napisał:

    W tym roku święta zrobiłam skromne i sporo zaoszczędziłam. Co roku mieliśmy mnóstwo gości na święta, a teraz nikogo nie prosiłam. Byli tylko dzieci i wnuki. Dzisiaj zjemy resztę jedzenia, nic nie wyrzucę. Robiłam mniejsze porcje, tylko tyle co potrzebne, nic na zapas. Polecam taki sposób.

    odpowiedz

    • -3 (3)

    Nina, w dniu 11-04-2023 07:47:05 napisał:

    Proponuję ,kupić tylko tyle ile się zje a nie potem wyrzucać.

    odpowiedz

    • 5 (5)

    se mła, w dniu 11-04-2023 09:22:20 napisał:

    pisinflacja ... ludzie se mogą z głodu zdechną byleby kurdupel ziomkami się nachapali

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!



Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Dziękujemy za dodanie opinii. Niebawem pojawi się na stronie.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Szkolenie rezerwistów. Duże zaangażowanie podczas zajęć

W dniach 15-19.04.br. instruktorzy z Brygadowego Zespołu# Szkoleniowego 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej szkolili na Jachcicach rezerwę pasywną.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)