Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

06 stycznia 2022

Święto Trzech Króli. Jest to wyjątkowy dzień pełen symboli

fot. gov.pl

fot. gov.pl

Uroczystość Trzech Króli, jedno z pierwszych świąt# chrześcijańskich, obchodzona jest w naszym kraju 6 stycznia.

Na pamiątkę hołdu, który Mędrcy ze Wschodu złożyli narodzonemu Jezusowi, w kościołach święci się symbole złożonych przez nich darów. Zwyczaj święcenia tego dnia złota i kadzidła wykształcił się na przełomie wieków XV i XVI wieku. Poświęcanym kadzidłem, którym była żywica z jałowca, okadzano domy i obejście, co miało znaczenie symbolicznego zabezpieczenia ich przed chorobami i nieszczęściami. W tym samym celu poświęconym złotem dotykano całej szyi. Od XVIII wieku upowszechnił się także zwyczaj święcenia kredy, którą zwyczajowo w święto Trzech Króli na drzwiach wejściowych w katolickich domach pisano litery: C+M+B oraz rok. Litery te są skrótem od łacińskiego życzenia Christus Mansionem Benedicat - Niech Chrystus błogosławi temu domowi; spotkać można również napis: K+M+B – pierwsze litery imion trzech królów: Kacpra, Melchiora i Baltazara.

Święto to zawsze było traktowane wyjątkowo przez mieszkańców polskiej wsi. Zwyczaj znaczenia kredą i okadzania domostw obecny był w tradycji od wieków. W niektórych regionach Polski wodą święconą skrapiano całe obejścia i wlewano ją do studni, by zapewnić sobie dostatek czystej wody, kredą znakowano piece – by uniknąć pożarów, płoty – dla ochrony przed piorunami i zabudowania gospodarcze – z troski o dobytek. Domy odwiedzali też kolędnicy, a wśród nich turoń, który oddawał pokłon gospodarzom, a ci odwdzięczali się przebierańcom najczęściej słodkimi podarkami. Pozostałością tego zwyczaju są dzisiejsze barwne pochody, nazywane Orszakami Trzech Króli, które przybierają formę ulicznych jasełek.

Ten dzień od lat stanowi okazję do kolędowania, odpoczynku czy spotkań w gronie najbliższych.

Materiał: gov.pl/red.

Oceń artykuł: 4 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • -4 (6)

    burmistsz, w dniu 06-01-2022 14:14:25 napisał:

    Szkoda, że nie było pochodu w Nakle jak co roku!

    odpowiedz

    • 2 (2)

    Ewa M, w dniu 07-01-2022 23:03:31 napisał:

    Bajki z mchu i paproci ,oto siła katolicyzmu .

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
159PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)