Dziś mamy 28 listopada 2020, sobota, imieniny obchodzą:

16 października 2020

Szokujące metody wychowawcze. Część wychowanków była bita i poniżana?

fot. Danka Woźnicka

fot. Danka Woźnicka

W Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Łobżenicy miało dochodzić do bicia i #poniżania wychowanków za przyzwoleniem szefów ośrodka. Ci, którzy bili, mogli liczyć na nagrody np. dłuższe przepustki. Do tych szokujących informacji dotarło radio ZET.

Łobżenica to miasteczko w powiecie pilskim. To waśnie tam znajduje się Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy, którego zadaniem jest resocjalizacja niedostosowanej społecznie młodzieży. Trafią tam dzieci od 13 do 18 roku życia, które wpadły w złe towarzystwo lub pierwszą kolizję z prawem. W ośrodku mogą uczyć się i zdobywać zawód. Jak podaje na swojej stronie ośrodek, w czasie 60 lat funkcjonowania placówki przebywało w zakładzie poprawczym i młodzieżowym ośrodku wychowawczym kilka tysięcy nieletnich. Wielu z nich dzisiaj wykonuje zawód ślusarza. - Duża jest w tym zasługa dobrze przygotowanej, wysoko wykwalifikowanej kadry pedagogicznej, która z determinacją, pełnym poświęceniem i oddaniem pracowała i pracuje na rzecz tych, których codzienne życie nie rozpieszczało – przekonuje ośrodek. - Pojawiające się u podopiecznych niepowodzenia szkolne czy wręcz niemożność realizacji obowiązku szkolnego w domu rodzinnym połączone z łamaniem przepisów prawa nakładają na wszystkich pracowników obowiązek prawidłowego oddziaływania wychowawczego, niesienia pomocy, właściwego organizowania czasu wolnego jak również wprowadzania wychowanków w życie społeczne – dodaje. A wszystko po to, by osiągnąć cel wychowawczy - Prawidłowe i samodzielne funkcjonowanie absolwenta zgodnie z przyjętymi normami i zasadami społecznymi, prawnymi oraz kulturowymi – podkreśla ośrodek.

Czy rzeczywiście jest tak kolorowo? Informacje te są zgoła sprzeczne z tymi, uzyskanymi przez radio ZET. Część wychowanków miała być bita przez pozostałych, na co zezwalali wychowawcy, a także wicedyrektor ds. wychowawczych, który nagradzał ich przepustkami czy drożdżówkami. Byli jednak i wychowawcy, którzy nie godzili się z takim postępowaniem. Wiosną sprawa trafiła do Rzecznika Praw Dziecka, Prokuratury Krajowej, Kancelarii Prezydenta, wielkopolskiego kuratorium i Starostwa Powiatowego w Pile.

W 2017 roku ośrodek skontrolował NIK. Z raportu wynika, że w latach 2012-2016 w Ośrodku doszło do pięciu zachowań nadzwyczajnych. - Dotyczyły one agresji i przemocy fizycznej wobec innych wychowanków (cztery zdarzenia) i samookaleczenia (jedno zdarzenie). Do wszystkich tych zdarzeń dochodziło podczas dyżurów pełnionych przez różnych wychowawców. Zdarzeń tych dopuszczali się różni wychowankowie. W ocenie pedagoga, miały one charakter incydentalny i dlatego poza zastosowaniem obowiązujących procedur i rutynowych działań, nie podejmowano dodatkowych działań zapobiegawczych – czytamy w raporcie.

Również pilskie kuratorium oświaty skontrolowało placówkę. - Wiele wskazuje na to, ze kontrola była ustawiona, bo wychowankowie wiedzieli, co mają napisać w ankiecie. Kontrola wykazała drobne nieprawidłowości, np. że przebywający w izolacji chłopcy nie mieli zagwarantowanej opieki, i że w nocy jest za mało wychowawców. Z ankiety wynikało, że wychowankowie czują się w ośrodku bezpiecznie, tylko jeden na ponad 50 napisał, że został pobity. Jeden z chłopców zgłosił też wątpliwości. „Nie umiem tego słowami wytłumaczyć, po prostu źle się tu dzieje, nie traktują nas jak ludzi”. Zalecenia kuratorium mówiły m.in. o przeprowadzeniu dwa razy do roku badań poziomu bezpieczeństwa  wychowanków. I tyle – informuje radio ZET. W czerwcu tego roku kontrolerzy pojawili się ponownie, ale dyrekcja i wychowawcy zapewniali, że w ośrodku nie ma przemocy.  - Monitorujemy sytuację, planujemy kolejne działania - powiedział radiu ZET na początku października Mirosław Dzieniszewski, dyrektor delegatury kuratorium w Pile.

Oceń artykuł: 4 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (20) Zgłoś naruszenie zasad

  • 2 (16)

  xxx, w dniu 16-10-2020 11:48:53 napisał:

  dla dyrektora i wychowawcow za przyzwolenie na coś takiego dozywotnia degradacja mam nadzieje że te potwory co na to zezwalajja to czytaja wstyt zamiast pomoc to co robią sa gorsi od tych dzieciakow

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 4 (24)

  socjolog, w dniu 16-10-2020 12:02:29 napisał:

  nie zawsze jest tak jak to przedstawiają podopieczni, zwłaszcza ci z tego typu problemami, a może ci wychowawcy próbowali utrzymać dyscyplinę w placówce o co w dzisiejszych czasach trudno, gdyż podopieczni mają więcej praw niż opiekunowie, bardzo prosto jest pozbyć się wymagających i konsekwentnych pedagogów, nie wyrokowałbym tak łatwo w tak trudnej sprawie, poza tym media wszędzie szukają pożywki, drugie życie w tego typu instytucjach to chleb powszedni, podobnie wypadki nadzwyczajne, to nie szkółka parafialna, pięć wypadków w ciągu 4 lat to dla laika incydenty, łatwo można kogoś skrzywdzić wyciągając wnioski typu: komentarz wyżej

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -2 (16)

  kris, w dniu 16-10-2020 12:37:28 napisał:

  Powinni dostać dożywotni zakaz wykonywania zawodu kanalie wstrętne!!!

  odpowiedz

  • 3 (15)

  MOW Samostrzel, w dniu 16-10-2020 13:21:17 napisał:

  Część z wychowawców łączy etaty i pracuje w naszym MOW w Samostrzelu. Tutaj też się dzieją historie, które się filozofom nie śniły

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • -2 (10)

  Mieszkanka, w dniu 16-10-2020 19:04:28 napisał:

  Piszcie wszystko takich ludzi się nie kryje nie dajcie się krzywdzi bo tam też jest mafia broncie się i mówcie szczerze do bólu trzymam kciuki

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (9)

  Artur, w dniu 16-10-2020 19:25:43 napisał:

  MOW Łobżenica i MOW Samostrzel to siostrzane metody wychowawcze. Jeden z pracowników pedagogicznych przechwala się że nic mu nikt zrobić nie może bo ma członka rodziny wśród aktualnych członków zarządu powiatu.

  odpowiedz

  • 4 (8)

  Stary bandzior, w dniu 16-10-2020 20:18:29 napisał:

  Ci wychowankowie za friko tam nie siedzą. Zawsze możesz jeden z drugą wystąpić o adopcję.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 4 (4)

  Ku przestrodze, w dniu 16-10-2020 20:35:47 napisał:

  Dzień wagarowicza w Warszawie około 2000 r. Policja zatrzymała do kontroli legitymacji uczniów pod wpływem. Na to napatoczył się wielki działacz Unii Pracy Aleksander Małachowski i legitymacją poselską machał policjantom pod nosem, żądając pozostawienia w spokoju małolatów. Tak się stało. Zanim Małachowski zdążył odejść na kilkanaście kroków, jeden z młodzieńców podbiegł do niego i zdzielił posła Małachowskiego kopniakiem w zad, małolaty miały ubaw po pachy.

  odpowiedz

  • 2 (4)

  ja, w dniu 16-10-2020 20:46:32 napisał:

  Hmm... A w Dźwiersznie co się dzieje i nikt nie reaguje.Co na to Pani dyrektor?

  odpowiedz

  • 1 (3)

  Darek , w dniu 17-10-2020 12:02:27 napisał:

  Tam już dawno było źle tylko nikt nie odważył się głośno to powiedzieć! Nauczyciele i wychowawcy w Łobzenicy od lat gorzej niż sadyści..... chłopaki swoje za skórą też mają ale co tam się wyprawia to szok.....a pan burmistrz i starosta udają że nic nie wiedzą

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Martin, w dniu 12-11-2020 20:24:48 napisał:

  Jestem byłym wychowankiem tego zakładu trafiłem tam jako 16 latek dziś mam 31 lat. Wychowawcy żeby odciążyć się z roboty wybierają grupowych którzy mają większe przywileje w zamian pilnują grupy a wychowawca ma spokój. Sam po pobycie w tym zakładzie wiem ze tego typu ośrodki nie działają pozytywnie jako placówki jak można zamykać wszystkich razem do jednego gniazda i rządach naprawy i zmiany na lepsze jak dzieci tam właśnie uczą się od siebie złych rzeczy

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Wulkanizacja
Meble kuchenne
Meble kuchenne
Stół rozkładany + 6 krzeseł
Masaż gorącymi kamieniami
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Elzab Delta Max E
sugerowana cena producenta: 2950,70PLN
Przewóz krajowy
0

e-Senior, czyli pomału do celu. Wystarczy przełamać opór

Już jutro, 14 listopada Ogólnopolski Dzień Seniora. W tym roku prezent może być# tylko jeden – pomóc możliwie najbezpieczniej przetrwać ten trudny dla wszystkich czas. I tu zjawiamy się my ze sporą dawką internetowej wiedzy.

(czytaj więcej)
0

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto je jeść?

Aż 83 proc. Polaków zaczyna dzień od śniadania: 75% na pierwszy posiłek w ciągu #dnia wybiera kanapki. Jak przygotować pełnowartościowe śniadanie i dlaczego ten posiłek jest tak ważny dla naszego zdrowia?

(czytaj więcej)
0

Nowoczesne technologie w służbie czystości. Precz z zarazkami w łazience!

Szeroko rozumiana czystość jest dziś ważniejsza niż kiedykolwiek. Podwójnie zwracamy #uwagę na to, by wszystko co nas otacza było dla nas bezpieczne. Bezpieczeństwo w łazience to systematyczne pozbywanie się z niej wszelkich zarazków, bakterii, drobnoustrojów i grzybów. Na pomoc w codziennych obowiązkach przychodzą producenci, którzy poprzez stosowanie w swoich produktach nowoczesnej technologii sprawiają, że sprzątanie łazienki jest łatwe, szybkie i nie wymaga stosowanie silnych detergentów. Korzystajmy z dobrodziejstw technologicznych - dla naszego zdrowia.

(czytaj więcej)
0

Polacy unikają regularnych wizyt u stomatologa. Strach przed bólem

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez SW Research na zlecenie #Grupy LUX MED, jedynie 39 proc. Polaków między 25. a 60. r.ż. deklaruje wizyty u stomatologa przynajmniej raz na pół roku. Zlekceważony problem stomatologiczny, może prowadzić do poważnych chorób nie tylko zębów i jamy ustnej, ale także całego organizmu. Bakterie wywołujące stany zapalne mogą przedostawać się do innych narządów i przyczyniać się nawet do udarów mózgu czy zawałów.

(czytaj więcej)