Uczniowie odwiedzili potulickie więzienie. Edukacja prawna młodzieży

fot. ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber
W ramach programu "W Służbie Prawu" funkcjonariusze potulickiej jednostki penitencjarnej #poprowadzili zajęcia dla młodzieży z Zespołu Szkół im. prof. E. Chroboczka w Szubinie.
Zadania Służby Więziennej
Ustawa z dnia 22 lipca 2022 r. o zmianie ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw wprowadziła nowe zadania Służby Więziennej: edukację prawną młodzieży związaną z prewencją przestępstw, a także edukację młodzieży związaną z kształtowaniem postaw obywatelskich, proobronnych i patriotycznych. W potulickiej jednostce od dawna prowadzono współpracę z placówkami oświatowymi czy innymi instytucjami, zwłaszcza w zakresie prewencji przestępstw wśród młodzieży, obecny program stanowi kontynuację podejmowanych wcześniej aktywności w tym zakresie. Nierzadko odbywały się wizyty szkół w potulickim więzieniu i nierzadko gościliśmy w placówkach szkolnych edukując młodzież. Dzięki nowej regulacji działania edukacyjne mogą zostać skoordynowane na szczeblu ogólnopolskim.
Wizyta młodzieży
Tym razem potulickie więzienie mieli okazję "zobaczyć od środka" uczniowie klasy I z Zespołu Szkół im. prof. E. Chroboczka w Szubinie. Czym jest prawo? Co to jest więzienie? Czy bez wyroku można trafić do więzienia? Czy można odbywać karę pozbawienia wolności poza więzieniem? Od jakiego wieku ponosi się odpowiedzialność karną? To tylko niektóre z wybranych pytań na które odpowiedzi udzielali funkcjonariusze Zakładu Karnego w Potulicach.
Poznanie struktury zakładu
W towarzystwie funkcjonariuszy, którzy podzielili się doświadczeniami zza więziennego muru, uczniowie zostali oprowadzeni po terenie Zakładu Karnego w Potulicach. Młodzież miała okazję zobaczyć jeden z pawilonów mieszkalnych, gdzie mogła zajrzeć do cel, zobaczyć jak wyglądają warunki odbywania kary pozbawienia wolności, ale także warunki pracy fuknkcjonariuszy oraz halę produkcyjną, gdzie realizowany jest program ministerialny "Praca dla więźniów".
Materiał: ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria


Czytaj również
- Dzień Chemika. Uczniowie przeprowadzili ciekawe doświadczenia
- Egzamin na kartę rowerową. Policjanci sprawdzali umiejętności uczniów
- Funkcjonariusze edukują młodzież. Program "W Służbie Ojczyźnie"
- Spotkanie uczniów z Bractwem Kurkowym. Podpisano porozumienie
- Zawody pierwszej pomocy. Uczniowie szubińskiego LO na II miejscu
Wesele sporym wydatkiem. W jaki sposób i na czym można zaoszczędzić?

Koszty organizacji ślubu i wesela rosną z roku na rok. Wiele osób poszukuje sposobów, by #zaoszczędzić. Jak wynika z naszych analiz, obecnie za „talerzyk” płacimy od 250 do nawet 500 złotych. W Polsce zwykle organizowane są przyjęcia na średnio 80 do 100 osób, choć niektóre pary planują huczne wesela nawet dla 300 gości. Wesele to zwykle spory wydatek w domowym budżecie. Podpowiadamy, w jaki sposób zaoszczędzić i na czym.
(czytaj więcej)Idealny składnik diety odchudzającej. Sprytne sposoby na jajka w stylu fit

Jajko to produkt powszechnie znany i lubiany, chętnie spożywany osobno, ale także jako #dodatek czy element wielu potraw. Stanowi również idealny składnik diety dla osób, które pragną zrzucić parę kilogramów lub być fit dzięki codziennym aktywnościom czy uprawianiu sportu.
(czytaj więcej)"Poradnik bezpiecznego wypoczynku”. O czym należy pamiętać?

Przed rozpoczęciem ferii zachęcamy do zapoznania się z# „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz sprawdzenia wiarygodności organizatora za pośrednictwem bazy danych o wypoczynku.
(czytaj więcej)Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności. Ustanowiony w 2018 roku

Już po raz piąty, 7 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień #Bezpieczeństwa Żywności. W tym roku hasło przewodnie to „Standardy żywnościowe ratują życie”.
(czytaj więcej)