Dziś mamy 15 kwietnia 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

17 lutego 2024

Uczniowie poznali sposób nawiązywania łączności. Nowe doświadczenie

fot. powierzone

fot. powierzone

Półmetek #"Trafionych Ferii" za nami, każdy dzień daje nowe doświadczenie i utrwala już nabyte umiejętności. 14 lutego dalszy etap szkolenia strzeleckiego, taktycznego, medycznego i radiooperatora oraz spotkanie z kolejnym Partnerem Szkoły – Ochotniczym Hufcem Pracy z Bydgoszczy.

Nawiązano 9 łączności. Uczniowie poznali sposób nawiązywania łączności przez przemienniki, które pozwalają na zwiększenie zasięgu łączności. Najdalsze były z Morąga i Olsztyna, na paśmie 2m. Ciekawą łącznością okazał się kontakt ze Zbyszkiem z Poznania, który jest iluzjonistą. Oferował organizację pokazu swoich umiejętności na terenie naszej szkoły. Mjr rez. Witold Błasiak był bardzo dumny z postawy uczestników TRAFIONYCH FERII i z chęci do nawiązywania profesjonalnych łączności radiowych. Pan Witold jest na co dzień nauczycielem zajęć z łączności w pierwszych klasach wojskowych. Major Witold Błasiak w przerwie między poszczególnymi konkurencjami przestawił elementy wystawy 141 lat Fajansu z Włocławka.

Trzeci dzień ujawnił kilka talentów wśród ośmioklasistów oraz naszych kadetów w przećwiczonych konkurencjach. Dodać należy, że podczas strzelania, trzy osoby pokazały znakomitą klasę w uzyskanych wynikach, gdzie  zdobywali od 45-49pkt. na możliwych 50pkt.

W ramach pierwszej pomocy uczestnicy Trafionych Ferii przeszli pierwsze przeszkolenie z użycia AED, jako kontynuacja prowadzenia działań ratowniczych i RKO. Instruktaż i pokaz pierwszej pomocy prowadziła Izabella Bodnar – nauczyciel biologii, pedagog, ratownik wraz z członkami szkolnej grupy ratowniczej.

Strzelanie na strzelnicy wirtualnej prowadził Piotr Jamróg – nauczyciel edukacji wojskowej, koordynator klas wojskowych. Uzyskane wyniki nie podlegały podliczeniu – strzelano „na skupienie”. Pierwsze treningi mają za zadanie wdrożyć do techniki, nauki postaw i zapoznaniu zasad strzelania. Wsparcia organizacyjnego udzielił ks. Krzysztof Barczyński.

Prowadzącym strzelanie na strzelnicy pneumatycznej był Leszek Jaśkowiak – dyrektor kierownik KSSK GWARD oddział w Szubinie. Każdy uczestnik strzelania pneumatycznego oddał dziś 10 strzałów z postawy stojąc z karabinu pneumatycznego. Wszystkie strzały podliczono. Strzelanie przebiegło zgodnie z duchem sportowej rywalizacji i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Taktyka wymaga jeszcze doszlifowania, jak się okazuje bezpieczne poruszanie się z bronią nie jest tak łatwe jak wygląda. Uczestnicy mieli również możliwość rzucać  granatem do celu, granaty były ćwiczebne więc hałasu i strachu nie było wśród uczestników, jedynie osoby postronne z lekkim uśmiechem na twarzy (robotnicy drogowi) żartowali sobie że muszą się pospieszyć z pracami na drodze, aby drogi nie były bardziej dziurawe. Wczorajszy trening z rozkładania i składani broni na czas przydał się wszystkim uczestnikom podczas  konkurencji gdzie każda sekunda i każdy punkt może zadecydować o zwycięstwie lub porażce.  Jeden z rodziców przyłączył się do zespołu Bravo na strzelnicy Wirtualnej wchodząc w skład sekcji, niestety dojazdy i powroty są dla niektórych  uciążliwe a czasem nawet niemożliwe i z sekcji 6-scio osobowej pozostała tylko dwójka. A liczyły się trzy najlepsze wyniki dlatego rodzic postanowił dołączyć  do grupy.  Było to miłe przypomnienie sobie po 40-letniej przerwie czasów kiedy służył w Wojsku Polskim. A i wynik był zacny dzięki czemu drużyna nie ma aż tak dużej straty do pozostałych.

Kujawsko – Pomorska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy oddelegowała na spotkania z uczestnikami "Trafionych Ferii" doradców zawodowych panią Martę Nowik i Pana Marcina Blazkowa. Doradcy przedstawili możliwości zatrudnienia młodocianych oraz wymogi formalne jakie należy spełnić podczas sezonowego zatrudnienia. Ponadto pozostają do kontaktu dla wszystkich chętnych w siedzibie w Bydgoszczy, przy ul. Glinki 140, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu.

Materiał: Agnieszka Jaśkowiak / Zespół Szkół im. prof. Emila Chroboczka w Szubinie

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 7 7

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Już zakwitły mniszki. Przygotuj smaczny syrop na przeziębienie

Mniszek lekarski to cenna roślina znana #z wielu prozdrowotnych właściwości. Nadszedł właśnie najlepszy moment na zbiór kwiatów. Można z nich przyrządzić miód lub syrop, który przyda się zimą, gdy dopadnie nas przeziębienie. Przepis jest prosty i tani. Wystarczy trochę cierpliwości.

(czytaj więcej)
0

Połowa szkolenia nowo wcielonych Terytorialsów. Wkrótce przysięga

To już połowa szkolenia nowo wcielonych# Terytoriasów w 82 batalionie lekkiej piechoty z Inowrocławia. Jest to bardzo intensywny element szkolenia podstawowego żołnierzy, który zakończy się złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej 20 kwietnia br.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj przypada rocznica Chrztu Polski. Przełomowe wydarzenie

Chrzest księcia Mieszka I to przełomowe wydarzenie #w dziejach państwa i narodu polskiego, uznawane za symboliczny początek polskiej państwowości. Chrzest miał także fundamentalne znaczenie polityczne, kulturowe i tożsamościowe – wprowadził rodzące się wówczas państwo polskie w krąg cywilizacyjny Europy Zachodniej. Za symboliczną datę Chrztu Polski uznaje się Wielką Sobotę, 14 kwietnia 966 r.

(czytaj więcej)
0

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Hołd dla pomordowanych

13 kwietnia 1943 r. o zbrodni dokonanej przez# Sowietów usłyszał cały świat. Tego dnia Niemcy ogłosili informację o odkryciu w lesie pod Katyniem grobów polskich oficerów. Trzy lata wcześniej, wiosną 1940 r., na mocy decyzji najwyższych władz Związku Sowieckiego zamordowano blisko 22 tys. jeńców wojennych zatrzymanych po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski we wrześniu 1939 r. Byli wśród nich żołnierze Wojska Polskiego, profesorowie, lekarze, prawnicy, inżynierowie. W 2007 r. Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

(czytaj więcej)