Dziś mamy 21 września 2020, poniedziałek, imieniny obchodzą:

18 sierpnia 2020

Udział uczniów ZS im. prof. Emila Chroboczka. Święto Wojska Polskiego

fot. A. Bubczyk

fot. A. Bubczyk

Dnia 15 sierpnia 2020 roku uroczystość z okazji# Święta Wojska Polskiego oraz 100. Rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej – „Cudu nad Wisłą” w Szubinie rozpoczęto Mszą świętą w intencji poległych w wojnie polsko-bolszewickiej w Kościele pw. św. Andrzeja Boboli. Po zakończeniu nabożeństwa, mieszkańcy, liczne delegacje oraz poczty sztandarowe przemaszerowały w kolumnie na Plac Wolności, gdzie odbyła się dalsza część obchodów z okazji 100. rocznicy Cudu nad Wisłą. W związku z panującą pandemią COVID-19 zachowywano reżim sanitarny oraz stosowano się do obowiązujących wytycznych i zaleceń.

W uroczystości uczestniczyli m.in. Radny Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Marek Domżała, Przewodniczący Rady Powiatu Nakielskiego Zbigniew Sabaciński, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Szubinie Anna Kijowska, Burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski, ks. Kanonik Tadeusz Lesiński, liczne delegacje Kurkowych Bractw Strzeleckich z Województwa Kujawsko-Pomorskiego, które po uroczystości uczestniczyły na strzelnicy w Lasku Wesółka w XX Strzelaniu z okazji „Cudu nad Wisłą” dla upamiętnienia zwycięstwa Polski nad Rosją Sowiecką w 1920 r. oraz przedstawiciele służb mundurowych Szubina Policji i PSP. Pierwszym elementem programu uroczystości na Placu Wolności pod Pomnikiem było odśpiewanie Hymnu Państwowego – Mazurka Dąbrowskiego Po oficjalnych przemówieniach przyszedł czas na odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej oraz złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem. Tablicę dedykowaną mieszkańcom ziemi szubińskiej, bohaterom wojny Polsko-Bolszewickiej 1919-1921 o niepodległość i granice Państwa Polskiego w 100. rocznicę zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej odsłonili Mariusz Piotrkowski, Anna Kijowska, mjr rez. Jarosław Odrobiński – nauczyciel w ZS oraz prezes Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Szubinie Andrzej Kokociński. Jej poświęcenia dokonał ks. Tadeusz Lesiński. Po tym nastąpiło złożenie kwiatów pod odsłoniętą Tablicą memoratywną przez delegacje uczestniczące w uroczystości. Na zakończenie zgromadzeni wysłuchali pieśń reprezentacyjną Wojska Polskiego. Dodatkową atrakcją były dwa wystrzały z armaty, którą zabezpieczyli Bracia z Kurkowego Bractwa Strzeleckiego z Kcyni.

Nasza szkoła z racji realizacji dodatkowego przedmiotu edukacji wojskowej została zaproszona przez władze samorządowe Szubina i Prezesa Bractwa Strzeleckiego w Szubinie do grona Organizatorów tej podniosłej uroczystości. Był to dla nas ogromny zaszczyt. Pomimo wakacji i upalnego dnia nasza młodzież nie zawiodła meldując się liczną delegacją na zbiórkę, na czele z Dyrektor Alicją Jaśkowiak. Uczniowie z Technikum - Kadeci klas wojskowych w mundurach weszli w skład Pocztu Sztandarowego szkoły, pełnili wartę honorową przy Pomniku oraz nieśli po raz pierwszy na uroczystości zakupioną flagę biało czerwoną.

Dziękujemy uczniom za wypełnienie obowiązku oddania czci i chwały Potomnym, naszym bohaterom, którzy walcząc 100 lat temu przelali krew w obronie Ojczyzny i Europy przed nawałnicą ze strony Rosji bolszewickiej. Na cześć tego historycznego zwycięstwa zbrojnego w dziejach oręża polskiego w Bitwie Warszawskiej 15 sierpnia 1920 roku ponownie od 1993 roku dzień 15 sierpnia stał się Świętem Wojska Polskiego.

Materiał: A. Bubczyk

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Jakie są najpopularniejsze imiona? Najnowsze zestawienie

Mamy zmianę na pozycji lidera, a dokładnie# liderki, wśród najpopularniejszych imion nadawanych dziewczynkom! W męskiej kategorii zmian brak. Sprawdźcie, jakie imiona – w pierwszym półroczu tego roku – rodzice nadawali swoim dzieciom najczęściej.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)
0

Sezon na grzyby w pełni. Poznajcie przepisy z tymi smakołykami

Początek jesieni nie musi oznaczać pożegnania z lokalnymi specjałami i sezonowymi #przysmakami. To pora idealna dla wszystkich miłośników grzybów. Zamiast zerkać w stronę warzywnych grządek, warto skupić się na darach prosto z lasu. Kurki, borowiki, podgrzybki, kanie, rydze, maślaki… Kulinarna wyobraźnia zaczyna pracować na najwyższych obrotach! Zastanawiacie się, jak wykorzystać te aromatyczne i pełne smaku skarby? Skorzystajcie z porad szefa kuchni Knorr i pozwólcie sobie na niezrównaną grzybową ucztę.

(czytaj więcej)