Dziś mamy 28 września 2023, czwartek, imieniny obchodzą:

07 czerwca 2023

"W cieniu Twej ręki”. Przygotowania do obchodów 20-lecia diecezji bydgoskiej

fot. Marcin Jarzembowski

fot. Marcin Jarzembowski

„Musimy być w ciągłym nasłuchu, by wyczuwać potrzeby duszpasterskie” – powiedział #bp Krzysztof Włodarczyk, który spotkał się z przedstawicielami mediów w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym. Głównym tematem było przygotowanie do obchodów 20-lecia diecezji bydgoskiej, które zainauguruje nowenna – 24 czerwca w hali Sisu Arena w Bydgoszczy.

Będzie to wydarzenie o charakterze modlitewno-koncertowym. – Na scenie wystąpią muzycy wraz z chórem zjednoczonych wspólnot naszej diecezji. Śpiewać będzie Ada Rychwalska – uczestniczka 12 edycji The Voice of Poland w towarzystwie utalentowanych muzyków – Mileny Pilkiewicz i Michała Maciudzińskiego – tłumaczy ks. Piotr Wachowski.

Katechezę o Kościele wygłosi ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak z Krakowa – ceniony biblista i kaznodzieja. Świadectwo obecności i posługi w Kościele przedstawią Monika i Marcin Gomułkowie z Torunia – prowadzący bloga oraz kanał YT „Początek wieczności” oraz Wojciech Modest Amaro – słynny kucharz i restaurator. – To świętowanie pokaże nam, co jeszcze możemy zrobić. Jak dalej prowadzić diecezję. Jesteśmy rodziną, stanowimy jedną wspólnotę, biorąc za nią odpowiedzialność. Musimy być w ciągłym nasłuchu, by wyczuwać potrzeby duszpasterskie – podkreślił bp Włodarczyk.

Po to – jak dodał – by dalej się rozwijać. – By każdego mieszkańca diecezji jak najlepiej poprowadzić do tego, co jest misją Kościoła, czyli do zbawienia, a wcześniej do ożywienia wiary. Odkrycia tego, że trzeba wzajemnie się o siebie troszczyć – stwierdził ordynariusz. – Każdy z nas ma telefon, na którego ekranie niejednokrotnie widzi informację: „aktualizuj system operacyjny”. Wszystko po to, by urządzenie dobrze funkcjonowało. Tak samo jest w przypadku diecezji. Widzimy, że świat idzie do przodu, a wierni mają konkretne oczekiwania wobec wspólnot, Kościoła, szczególnie jeśli posłuchamy młodych. Więc chodzi o pewien namysł nad tym, jak aktualizować ten „system operacyjny w naszej diecezji”, by „równomiernie rozłożone tryby, mogły funkcjonować, dając piękne owoce” – dodał ks. Piotr Wachowski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy.

Start wydarzenia – 24 czerwca o godz. 11.00 – a wszystko pod hasłem „W cieniu Twej ręki”. Nowenna, która rozpocznie się w hali Sisu Arena potrwa dziewięć miesięcy i zakończy 25 lutego 2024 roku. – Pierwszym momentem przygotowań do 20-lecia diecezji była pielgrzymka na Jasną Górę. Z kolei najbliższe dziewięć miesięcy będzie spojrzeniem na postaci, związane z diecezją. Oczywiście na pierwszym miejscu są patroni – Matka Boża Pięknej Miłości i bł. bp Michał Kozal. To także bł. Franciszek Dachtera, bł. Antoni Świadek, bł. alumn Bronisław Kostkowski, czy ks. prałat Zygmunt Trybowski – tłumaczy ks. kan. Mirosław Pstrągowski.

Przewodniczący zespołu ds. przygotowania 20-lecia oraz kustosz bydgoskiego Sanktuarium św. Rity dodał, że wielkie dziękczynienie za dwie dekady lokalnego Kościoła odbędzie się 6 kwietnia 2024 roku w Bazylice Mniejszej św. Wincentego a Paulo. To ze względu na to, że w sam dzień rocznicy – 25 marca – przypada Wielki Poniedziałek. – Rozpoczniemy również peregrynację figury św. Michała Archanioła z Gargano, która nawiedzi parafie i potrwa do 23 listopada – powiedział ks. kan. Mirosław Pstrągowski. – Może w perspektywie Kościoła Powszechnego jesteśmy najmłodszą diecezją w Polsce, jednak głęboko wierzymy w to, co mówi Pismo Święte, że „radosnego dawcę miłuje Bóg”. Jeśli my wygenerujemy w sobie radość, otwartość na dziękczynienie Bogu na to, co za nami, to wierzmy, że On da nam tych łask jeszcze więcej – powiedział ks. Piotr Wachowski.

W wydarzeniu na Sisu Arena uczestniczyć będzie młodzież diecezji (370 osób) przygotowująca się do wyjazdu na Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. Zostanie ona pobłogosławiona i posłana przez bp. Krzysztofa Włodarczyka. Podczas spotkania nastąpi także prezentacja „Programu Duszpasterskiego na czas nowenny”. Został on przygotowywany przez zespół kapłanów i świeckich, pod przewodnictwem ks. kan. Mirosława Pstrągowskiego.

W spotkaniu z mediami uczestniczyli organizatorzy Bydgoskiego Marszu dla Życia i Rodziny, który przejdzie ulicami miasta już w niedzielę, 11 czerwca. – Będziemy odkrywać radość we wspólnym świętowaniu pod hasłem „Dzieci przyszłością Polski – powiedziała Mirosława Chmielewicz z Ruchu Światło-Życie. – To także okazja do dobrego zakończenia roku szkolnego i formacyjnego w jedności oraz radości – dodała, zwracając na szereg przygotowanych atrakcji na mecie.

A będzie ona przy Bazylice Mniejszej św. Wincentego a Paulo. Wcześniej uczestnicy wezmą udział w Mszy św. w Katedrze św. Marcina i Mikołaja o godz. 12.30. – To ważne spotkanie, które nie tylko integruje rodzinę, ale jest manifestacją pozytywnych wartości, jakie w rodzinach mamy przekazywać. Wartości, które w pewnym wymiarze budują naszą wspólnotę diecezjalną – dodał dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy.

Również w Boże Ciało – 8 czerwca – na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej odbędzie się uwielbienie, na które zaprasza Szkoła Nowej Ewangelizacji Diecezji Bydgoskiej. Wystąpią m.in.: zespół warsztatów gospel pod kierunkiem Marty i Bartka Haliniak oraz rapujący ks. neoprezbiter Albert Grudzka. Start o godz. 19, a wszystko pod hasłem „Kościół i już!”. – Nawiązuje ono w pewien sposób do hasła duszpasterskiego „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Oprócz tego, że chcemy się wspólnie radować ze wspólnoty Kościoła Bydgoskiego, gdzie będą obecni przedstawiciele ruchów, stowarzyszeń, pragniemy, by głównym adresatem byli ci, którzy znajdą się w tym miejscu przypadkiem. Chcemy trafić do tych, co są na obrzeżach Kościoła, pokazując Jego radosną twarz i chcąc się za nich modlić. Jednak najważniejszym gościem będzie Jezus, którego chcemy adorować – powiedział Marek Dłuski ze SNE Diecezji Bydgoskiej.

Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu

Oceń artykuł: 4 10

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Daleka wyprawa do Rumunii. Piękne góry i życzliwi ludzie

Latem bieżącego roku w dniach od 25 lipca do 4 sierpnia, wyruszyliśmy# na daleką wyprawę do Rumunii - 1250 kilometrów od Kcyni.

(czytaj więcej)
0

Otwarto nową siedzibę Archiwum Państwowego. Można zwiedzić gmach

Archiwum Państwowe w Bydgoszczy, po kilkudziesięciu latach starań#, ma w końcu nową siedzibę!

(czytaj więcej)
0

"Bohaterowie bez granic". Strażacy opowiadają o doświadczeniach w Grecji

W lipcu 2023 r. moduł GFFFV Poland w składzie #149 strażaków i 49 samochodów wziął udział w akcji gaszenia pożarów lasów w Grecji.

(czytaj więcej)
0

O przyszłości onkologii w Polsce. Cztery spotkania edukacyjne

Polskie Towarzystwo Onkologiczne zaprasza #przedstawicieli organizacji pacjentów na cykl spotkań edukacyjnych

(czytaj więcej)