Dziś mamy 1 grudnia 2020, wtorek, imieniny obchodzą:

20 października 2020

W hołdzie księdzu Jerzemu. Uroczystość pod pomnikiem błogosławionego

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

„Módlmy się, byśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, a przede wszystkim od# żądzy odwetu i przemocy” – to jedne z ostatnich publicznie wygłoszonych słów księdza Jerzego Popiełuszki. Wczoraj (19 października) obchodziliśmy 36. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego. Marszałek Piotr Całbecki złożył w Górsku (powiat toruński) kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym uprowadzenie kapelana Solidarności. W uroczystości wziął udział radny województwa Przemysław Przybylski.

- Błogosławiony Jerzy Popiełuszko, kapłan środowisk opozycyjnych i robotniczych związanych z podziemną Solidarnością, został zamordowany przez peerelowską policję polityczną w październiku 1984 roku. Ostatnie godziny życia spędził w naszym regionie, trasa jego męczeńskiej drogi wiodła z Bydgoszczy przez Górsk i Toruń do Włocławka. Mamy obowiązek przypominać o tych wydarzeniach. Niezłomny kapelan Solidarności stał się symbolem walki o wolność i prawa człowieka. Ksiądz Jerzy obecny jest w naszej pamięci i sercach, a jego życiowa dewiza: „Zło dobrem zwyciężaj” towarzyszy nam również dziś, jest drogowskazem, którym powinniśmy się kierować – mówił marszałek Piotr Całbecki.

Ze względu na obostrzenia związane z pandemią zaplanowana na ten dzień uroczysta msza święta w intencji kanonizacji błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Górsku nie odbyła się. Marszałek Piotr Całbecki i radny województwa Przemysław Przybylski w asyście harcerzy złożyli kwiaty pod pomnikiem przy drodze krajowej nr 80, upamiętniającym uprowadzenie księdza.

W sobotę 24 października o godzinie 17.30 na antenie TVP 3 Bydgoszcz wyemitowany zostanie film zrealizowany na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego przypominający postać i nauczanie księdza Jerzego. Kolejnego dnia (niedziela 25 października) o godzinie 17.40 zapraszamy do obejrzenia retransmisji ubiegłorocznego koncertu „Dobro nieskończone” przygotowanego przez Tomasza Kamińskiego.

Samorząd województwa od lat konsekwentnie działa na rzecz upamiętnienia postaci księdza Jerzego. W ramach projektu „Szlak męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki”, zrealizowanego z udziałem środków Unii Europejskiej w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego, powstały Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku oraz multimedialne Muzeum Męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku. Przedsięwzięcie objęło także modernizację oraz wyposażenie sali pamięci w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy, świątyni w której ksiądz Jerzy sprawował ostatnią mszę. W październiku 2011 roku w Toruniu odsłonięty został pomnik księdza Jerzego. Wystawienie monumentu współfinansował samorząd województwa.

Do grona honorowych obywateli województwa kujawsko-pomorskiego należy zmarła w 2013 roku matka błogosławionego Marianna Popiełuszko. Z inicjatywą nadania tytułu wystąpił marszałek Piotr Całbecki. W listopadzie obchodzić będziemy setną rocznicę jej urodzin.

Na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego powstał też komiks „Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Cena wolności” (scenariusz Maciej Jasiński, rysunki Krzysztof Wyrzykowski, współpraca historyczna prof. dr hab. Waldemar Rozynkowski), który opisuje ostatnie, najbardziej tragiczne wydarzenia w życiu kapelana Solidarności.

Materiał: Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 9 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (8) Zgłoś naruszenie zasad

  • -29 (49)

  Obserwator z bagien , w dniu 20-10-2020 11:08:38 napisał:

  Gdyby żył znów musiałby walczyć o praworządność, a przełożeni znów chcieliby wysłać go na zesłanie do Watykanu żeby nie bruździł rządowi. Wielki Polak, pewnie się w grobie przewraca, na to co się teraz dzieje i jak się szmaci Solidarność

  odpowiedz

  • -24 (38)

  czytelnik, w dniu 20-10-2020 15:48:46 napisał:

  Módlcie się także,żeby praworządność,poszanowanie godności człowieka były wizytówką PiS-u, niektórych duchownych i prezydenta, łamiącycch Konstytucję.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (5)
  • 21 (21)

  Obywatelka, w dniu 21-10-2020 09:26:48 napisał:

  Bo my Polacy tak działamy od śmierci do śmierci Wielkiego człowieka, wielki płacz i lament, a później żyjemy jak zwykle, bez wyciągania wniosków, bez poprawy, w ciągłym jadzie. Wystarczy poczytać książki jak ludzie mieli ciężko w czasie wojny, na zesłaniach, w obozach. Za co ginęli i tak cierpieli... A teraz młodzież rozpuszczona, bez zasad, bez szacunku, "bezstresowo wychowywana". Ludzie w pogoni za kasą dali by zabić drugiego... Zresztą wystarczy poczytać komentarze na forach, jad i nienawiść... Szkoda słów.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Bindowanie dokumentów
od 6,00PLN
Meble pokojowe
Meble kuchenne
Metkownice
od 179PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Meble w kolorze Dąb Szary Sonoma / Brązowy Połysk
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Żel UV 5ml
7,50PLN
0

e-Senior, czyli pomału do celu. Wystarczy przełamać opór

Już jutro, 14 listopada Ogólnopolski Dzień Seniora. W tym roku prezent może być# tylko jeden – pomóc możliwie najbezpieczniej przetrwać ten trudny dla wszystkich czas. I tu zjawiamy się my ze sporą dawką internetowej wiedzy.

(czytaj więcej)
0

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto je jeść?

Aż 83 proc. Polaków zaczyna dzień od śniadania: 75% na pierwszy posiłek w ciągu #dnia wybiera kanapki. Jak przygotować pełnowartościowe śniadanie i dlaczego ten posiłek jest tak ważny dla naszego zdrowia?

(czytaj więcej)
0

Nowoczesne technologie w służbie czystości. Precz z zarazkami w łazience!

Szeroko rozumiana czystość jest dziś ważniejsza niż kiedykolwiek. Podwójnie zwracamy #uwagę na to, by wszystko co nas otacza było dla nas bezpieczne. Bezpieczeństwo w łazience to systematyczne pozbywanie się z niej wszelkich zarazków, bakterii, drobnoustrojów i grzybów. Na pomoc w codziennych obowiązkach przychodzą producenci, którzy poprzez stosowanie w swoich produktach nowoczesnej technologii sprawiają, że sprzątanie łazienki jest łatwe, szybkie i nie wymaga stosowanie silnych detergentów. Korzystajmy z dobrodziejstw technologicznych - dla naszego zdrowia.

(czytaj więcej)
0

Polacy unikają regularnych wizyt u stomatologa. Strach przed bólem

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez SW Research na zlecenie #Grupy LUX MED, jedynie 39 proc. Polaków między 25. a 60. r.ż. deklaruje wizyty u stomatologa przynajmniej raz na pół roku. Zlekceważony problem stomatologiczny, może prowadzić do poważnych chorób nie tylko zębów i jamy ustnej, ale także całego organizmu. Bakterie wywołujące stany zapalne mogą przedostawać się do innych narządów i przyczyniać się nawet do udarów mózgu czy zawałów.

(czytaj więcej)