Dziś mamy 24 września 2021, piątek, imieniny obchodzą:

05 sierpnia 2021

W regionie pracuje coraz więcej obcokrajowców. Sprawdzamy statystyki

fot. pow.

fot. pow.

Rośnie liczba cudzoziemców zgłoszonych do# ubezpieczeń społecznych, również w naszym województwie. Większość z nich pochodzi z Ukrainy. W czerwcu tego roku liczba ubezpieczonych obcokrajowców wyniosła 818,8 tys. i wzrosła w stosunku do lutego 2020 r. o 148,6 tys. W województwie kujawsko-pomorskim na koniec czerwca legalnie pracujących obcokrajowców było 29,6 tys. Oznacza to, że od lutego 2020 r. przybyło ich w regionie o ponad 5,4 tys. osób.

Statystyki pokazują, że powoli wychodzimy z pandemii. Z miesiąca na miesiąc rośnie liczba płatników składek, liczba ubezpieczonych i liczba cudzoziemców. Najwięcej cudzoziemców zgłoszonych do ZUS-u pochodzi z Ukrainy – 603,5 tys. Na drugim miejscu są Białorusini - 59,2 tys. Na trzecim – Gruzini. W rejestrach Zakładu jest ich 16,9 tys. Na Kujawach i Pomorzu 24 tys. osób legitymuje się paszportem ukraińskim. Blisko 1,2 tys. obcokrajowców pochodzi z Białorusi, a 571 z Gruzji informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Do ubezpieczeń społecznych zgłoszeni są również obywatele bardziej odległych, często egzotycznych krajów. To osoby pochodzące m.in. z Botswany, Republiki Zielonego Przylądka czy Wysp św. Tomasza. Również w naszym regionie pracują mieszkańcy z innych zakątków świata. To osoby pochodzące m.in. z Chin, Mongolii czy Meksyku – dodaje rzeczniczka.

ZUS od kilku lat odnotowywał wzrost liczby obywateli z około 170 krajów, którzy pracują w Polsce. Pod koniec 2015 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych notował 185 tys. ubezpieczonych cudzoziemców. Równo rok później było ich już 293 tys. Największy skok dokonał się w latach 2017/2018. Obecnie jest ich 818,8 tys. Ponad połowa (59 proc.) ubezpieczonych cudzoziemców pracuje na umowę o pracę, a niewielka część z nich, bo zaledwie 3 proc. decyduje się na własny biznes. Pozostali są zgłoszeni w ZUS przede wszystkim z tytułu umów-zleceń. W województwie kujawsko-pomorskim na prowadzenie własnej firmy zdecydowało się jedynie 640 osób, z czego najwięcej firm otworzyli obywatele Ukrainy, Niemiec i Białorusi.

Statystyka cudzoziemców dla oddziałów ZUS w woj. kujawsko-pomorskim (dane na 30.06.2021 r.)

• Oddział ZUS w Bydgoszczy – 18 305 ( w tym 15 183 Ukraińców)
• Oddział ZUS w Toruniu – 11 355 ( w tym 8 858 Ukraińców)

Statystyka cudzoziemców dla oddziałów ZUS w woj. kujawsko-pomorskim (dane na 29.02.2020 r.)

• Oddział ZUS w Bydgoszczy – 16 389 ( w tym 13 837 Ukraińców)
• Oddział ZUS w Toruniu – 7 835 ( w tym 5 905 Ukraińców)

Materiał: Krystyna Michałek regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

Oceń artykuł: 2 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

  • 2 (6)

  naklo, w dniu 05-08-2021 08:15:25 napisał:

  Co się dziwić jak co drugiemu 500+ na 6 dzieci wypłacą to po co robić . Lepiej oddać się kreatywnemu hobby picia piwa pod blokiem :)

  odpowiedz

  • -2 (6)

  Piotr, w dniu 05-08-2021 12:05:01 napisał:

  Nie ma pracy dla Nakielan, a oni obcokrajowców sciągają

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 4 (4)

  Malajs, w dniu 05-08-2021 12:18:39 napisał:

  Praca jak najbardziej jest ;) Tylko te wszystkie zapomogowe wszy pobierające zasiłki i inne świadczenia uczciwą pracą nie będą sobie rąk brudzić. Do tego właśnie dążą aktualne "władze" rozpieścić społeczeństwo tymi wszystkimi plusami, by nie chcieli pracować u prywatnego przedsiębiorcy. Prywaciarze się pozamykają, wejdą przedsiębiorcy zagraniczni na ich miejsce, pozabierają te wszystkie plusy i inne zapomogi i heja do pracy u zagranicznych na jeszcze gorszych warunkach. Dzięki tym zabiegom będziemy jeszcze bardziej marnymi pionkami w grze, z którymi i tak się nikt nie liczy. Klasa średnia traci chęć do wypracowania sobie jakiś marzeń czy celów wolą bezpieczne życie, bo coś im się należy, a nie będą musieć nic robić, na nic zapracować. Jesteśmy sprzedajnym narodem i tylko jednostki z całego ogółu zauważają ten jak i wiele innych problemów

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Stół rozkładany + 6 krzeseł
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Konstrukcje stalowe
Klasyka w nowym wydaniu w kolorze Orzech Koniakowym
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Meble w kolorze Dąb Szary Sonoma / Brązowy Połysk
Budowa stanu surowego
Stół z blatem szklanym + krzesła
0

Dzień Bez Samochodu. Zostaw auto w garażu i nadrób zaległości!

Zdarza Ci się narzekać, że masz za mało czasu na czytanie, oglądanie filmów, albo# załatwianie spraw urzędowych? Jeśli dodatkowo jesteś kierowcą – mamy dla Ciebie dobrą radę. Dziś, w Dzień Bez Samochodu, zostaw auto w garażu i nadrób zaległości!

(czytaj więcej)
0

Służy w lekkiej piechocie, a jego żywiołem jest woda

Na co dzień jest dowódcą plutonu ogniowego w 82# batalionie lekkiej piechoty w Inowrocławiu. Poza tym ppor. Jarosław Wengierski od dziecka trenuje sporty wodne, w których odnosi liczne sukcesy. Ostatnie lata to starty w zawodach smoczych łodzi, które stają się coraz bardziej popularne w kraju i na świecie.

(czytaj więcej)
0

Apetyt na kawę służy zdrowej starości. Dobroczynne związki zaklęte w filiżance

Co piąty mieszkaniec Unii Europejskiej ma 65 lat i więcej#. Oznacza to, że niemal 100 milinów ludzi na naszym kontynencie mierzy się z wyzwaniami późnego wieku. Wśród nich znajduje się wiele rodzajów zaburzeń zdolności poznawczych, w tym choroba Alzheimera. Schorzenie to dotyka już 5 proc. osób w tym wieku. Przewiduje się, że populacja osób starszych będzie rosła, co prawdopodobnie będzie równoznaczne ze wzrostem liczby osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Nie dziwi więc zwiększony wysiłek naukowców w celu poszukiwania czynników mogących przedłużać sprawność umysłową. Jedynym z nich, szczególnie przykuwającym uwagę badaczy, jest kawa.

(czytaj więcej)
0

Domek do ogrodu na jesień. Na co zwrócić uwagę przy zakupie

Jesień w ogrodzie i na działce kojarzy się z porządkami.# Zanim wygodnie rozsiądziemy się w fotelu ciesząc się ciepłym wrześniowym słońcem, dobrze jest poświecić trochę czasu na prace pielęgnacyjne. Z pewnością usprawni je dobra organizacja, odpowiednie narzędzia i akcesoria oraz domek ogrodowy, czyli miejsce, w którym zawsze można trzymać wspomniane rzeczy pod ręką. Podpowiadamy, co warto wiedzieć przez zakupem domku, który jest zrobiony z tworzywa sztucznego.

(czytaj więcej)