Dziś mamy 15 sierpnia 2022, poniedziałek, imieniny obchodzą:

09 grudnia 2021

Wspólnie dla budowy obwodnicy. Podpisano porozumienie

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Trójstronne porozumienie zawarte wczoraj (8 grudnia) w# Urzędzie Marszałkowskim pomiędzy samorządami województwa kujawsko-pomorskiego, powiatu sępoleńskiego oraz miasta i gminy Sępólno Krajeńskie pozwoli zbudować nowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 241. Trasa połączy się z planowaną obwodnicą w ciągu drogi krajowej nr 25, co umożliwi całkowite wyprowadzenie tranzytu z centrum miasta i poprawę bezpieczeństwa.

- Wykorzystamy szansę jaką daję budowa obwodnicy w ciągu drogi krajowej i dostosujemy do niej również układ dróg wojewódzkich. Nowa trasa nie tylko rozwiąże problem uciążliwego tranzytu. Poprawi również bezpieczeństwo mieszkańców i lepiej skomunikuje tereny inwestycyjne – mówi marszałek Piotr Całbecki.

- Do budowy kujawsko-pomorskich obwodnic planujemy wykorzystać środki unijne na lata 2021-27. Warto jednocześnie podkreślić, że w oparciu o środki województwa w tym roku rozpoczęliśmy remonty innych odcinków tej trasy w powiecie sępoleńskim. Kierowcy korzystają już ze zmodernizowanych odcinków drogi wojewódzkiej nr 241 Więcbork-Zboże oraz Trzciany-Sikorz. Wzmocniliśmy jezdnię, odnowiliśmy oznakowanie i wykonaliśmy pobocza – dodaje wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

Nowy odcinek drogi wojewódzkiej o długości ok. 1,5 km połączy miejscowość Grochowiec z planowanym rondem na drodze krajowej nr 25. Oprócz drogi krajowej i wojewódzkiej do skrzyżowania z ruchem okrężnym dochodzić będzie droga gminna na Jastrzębiec.

W pierwszej kolejności opracowane zostanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe dla przebiegu nowego fragmentu drogi wojewódzkiej. Na podstawie uzyskanej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji będzie można zlecać dalsze prace projektowo-wykonawcze. W kosztach przygotowania dokumentacji (szacowane na kwotę 300 tys. zł) solidarnie będą partycypowały samorządy województwa kujawsko-pomorskiego, powiatu sępoleńskiego oraz miasta i gminy Sępólno Krajeńskie. Wszystkie strony będą wspólnie działały na rzecz pozyskania funduszy krajowych i zewnętrznych. Przygotowane dokumentacji zajmie około 2 lat.

Liderem zadania jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Podlegający mu Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy ogłosi wkrótce przetarg na przygotowanie dokumentacji.

Na terenie powiatu sępoleńskiego zrealizowano szereg innych istotnych inwestycji drogowych. Najważniejsze z nich to:

 • modernizacja drogi 241 na odcinku Trzciany-Sikorz - 2,3 km, koszt 2,5 mln zł
 • modernizacja drogi 241 na odcinku Więcbork-Zboże - 1,5 km, koszt 1,6 mln zł.

Zaawansowane prace prowadzone są nad dokumentacją niezbędną do budowy obwodnicy Więcborka. Równocześnie przygotowywane są modernizacje kolejnych odcinków drogi wojewódzkiej nr 241 na terenie powiatu sępoleńskiego.

8 obwodnic gotowych

Przy wsparciu samorządu województwa kujawsko-pomorskiego w regionie wybudowano 8 obwodnic. Inwestycje zostały zrealizowane w:

Brodnicy – długość: 2,5 km, koszt: 50 mln zł,
Chełmnie – 3,7 km, 14 mln zł,
Janikowie (powiat inowrocławski) – 2,6 km, 21 mln zł,
Mroczy (w powiecie nakielskim) – 4,2 km, 19 mln zł,
Nakle nad Notecią – 2,3 km, 64 mln,
Mogilnie – 5 km, 31 mln zł,
Pakości (powiat inowrocławski) – 1,9 km, 7 mln zł,
Płazowie (w powiecie tucholskim) – 1,7 km, 7 mln zł.

Koszt wszystkich przedsięwzięć to ponad 200 milionów złotych. Zadania były współfinansowane przez samorządy lokalne. Samorząd województwa zapewnił też środki, które pozwoliły przebudować istniejącą sieć drogową, co umożliwiło m.in. wyprowadzenie tranzytu z centrum Aleksandrowa Kujawskiego.

Zaawansowane prace nad kolejnymi zadaniami

Obecnie trwają również prace nad obwodnicą Lubrańca (tryb zaprojektuj i wybuduj) o długości 5,3 km, które pochłoną około 48 mln zł. W kolejnych latach zależy nam na powstaniu kilkunastu obwodnic w ciągu dróg wojewódzkich. W ostatnich miesiącach podobne porozumienia podpisaliśmy w sprawie obwodnic Radzynia Chełmińskiego, Łysomic, Chełmży, Lisewa, Brodnicy. 

Drogi wojewódzkie – duży plac budowy

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego na przygotowanie i realizację zadań drogowych zabezpieczył środki o łącznej wartości 800 mln złotych, które zostaną wykorzystane na przeprowadzenie inwestycji do 2023 roku. Pozyskaliśmy też kolejne 230 mln złotych przeznaczony na modernizację infrastruktury drogowej w następnych trzech latach, co łącznie daje ponad miliard złotych na poprawę jakości wojewódzkich tras.  

Materiał: Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy oraz Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 3 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

  • -1 (7)

  kcyniak, w dniu 09-12-2021 08:52:57 napisał:

  a co z kcynia za rzadow nauczycieli obwodnica nie powstanie

  odpowiedz

  • 3 (5)

  Nakielak, w dniu 09-12-2021 11:12:03 napisał:

  Panie Burmistrzu Nakła. Popatrzcie jak powinna wyglądać obwodnica Nakła i Paterka z północy na południe!!! Do dzieła!

  odpowiedz

  • 4 (8)

  sławomir , w dniu 09-12-2021 12:06:00 napisał:

  szanowny Panie burmistrzy zwany parkingowym nakła ( prawda jest ,że te parkingi na nowej i to przerobienie centrum nakła na jeden obrzydliwy parking to z tego powodu ,że po upłynięciu tej Pana kadencji , na kolejną nie ma Pan co liczyć ) weźmie je Pan w dzierżawę i będzie kasował za bilety?hahha a zapomniałem ..za podobno Pański pomysł uważa się niemożność skrętu w lewo na rynku jadąc od Paterka zostanie pan nominowany w prestiżowym konkursie " Inowacje w drogownictwie " i jest pan tam zdecydowanym faworytem

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -1 (5)

  Mieszkaniec , w dniu 09-12-2021 15:15:26 napisał:

  Nasza najdroższa 64 mln. Porażka

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Nurburgring , w dniu 10-12-2021 13:45:02 napisał:

  A co na to Kcynia, dalej sznur aut przez miasto....

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Konstrukcje stalowe
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Ramki urodzinowe
39,90PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
99PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
0

Jak uczyć rodziców w zakresie opieki nad noworodkiem? Porady położnej

Narodziny dziecka są dużym wydarzeniem#. Dla przyszłych rodziców brak wiedzy i umiejętności związanych z obserwacją i pielęgnacją jest dużym stresem i wyzwaniem. Prowadzona edukacja przedporodowa, okołoporodowa i poporodowa przez szkołę rodzenia czy położną środowiskową ma niebagatelne znaczenie w przygotowaniu rodziców do zupełnie nowej roli. O opiece nad maluszkiem i jego pielęgnacji opowiada Urszula Piskorska, zwyciężczyni 8. edycji konkursu Położna na medal.

(czytaj więcej)
0

Drożyzna w Polsce. Czy Spółdzielnie Mieszkaniowe czeka kryzys?

Drożyzna jest widoczna nie tylko na paragonach w sklepach.# Rosnące koszty kredytów, a także transportu czy usług spędzają sen z oczu Polaków. W trudnej sytuacji są mieszkańcy wspólnot czy Spółdzielni Mieszkaniowych. Ci już dzisiaj drżą na myśl o rosnących rachunkach i obawiają się nadchodzącego sezonu grzewczego. Rosną opłaty za energię elektryczną, sukcesywnie wzrasta wysokość czynszu, a także koszty wywozu odpadów. Część Spółdzielni Mieszkaniowych już dziś próbuje się zabezpieczyć przed wysokimi rachunkami za ogrzewanie i inwestuje w odnawialne źródła energii.

(czytaj więcej)
0

3 popularne cyberoszustwa finansowe, przez które możesz wpaść w długi. Sprawdź, jak się przed nimi u

Według danych zebranych na zlecenie BIK, aż 84% Polaków obawia# się wykorzystania swoich personaliów w wyniku wycieku, a 54% boi się wyłudzenia pieniędzy spowodowanego kradzieżą danych[1]. Te obawy są jak najbardziej uzasadnione, szczególnie teraz, gdy trwają wakacje, i gdy cieszymy się beztroskim, zasłużonym wypoczynkiem. Oszuści jednak nie mają urlopu i wciąż szukają coraz to nowych sposobów na to, by zdobyć dostęp do naszych danych… i pieniędzy. I choć mogłoby się wydawać, że nasza świadomość jako użytkowników Internetu – a co za tym idzie, także ostrożność – powinny być coraz większe, to często wystarczy, że cyberprzestępcy nieznacznie zmodyfikują swoje wcześniejsze metody, a kolejne osoby tracą swoje oszczędności albo popadają w długi. Wciąż najczęstszą (i niestety bardzo skuteczną) metodą oszustwa są różne odmiany phisingu, czyli podszywania się pod inną osobę lub instytucję, czego doświadczyło już 34% badanych Polaków[2].To właśnie tę od lat znaną metodę wykorzystał oszust z Rybnika, który zarabiał na swoich ofiarach, „sprzedając” płatny dostęp do stron internetowych oferujących fałszywe pożyczki. Mężczyzna wyłudził łącznie prawie 6 mln zł i oszukał ponad 40 tys. osób![3] Aktualnie często spotykanymi atakami są także te wykorzystujące wizerunek Ministerstwa Finansów czy PGE. Przez brak ostrożności albo niewiedzę możemy w ich wyniku stracić nie tylko bieżące środki z konta, ale i dane, na które przestępcy mogą zaciągnąć kredyt lub pożyczkę w naszym imieniu. Na czym dokładnie polegają popularne w ostatnich miesiącach metody wyłudzeń i jak się przed nimi bronić? O tym w kolejnym materiale Intrum ,,Ogarniam finanse”!

(czytaj więcej)
0

Julia Hladiy z Kowalewa przekazała cenne znalezisko. Tysiącletni krzyżyk

Julia Hladiy, pochodząca z Kowalewa (gmina Szubin), postanowiła# związać swoje życie z Gdańskiem. Tam, od jakiegoś czasu, łowi bursztyny. W lutym tego roku znalazła jantar w kształcie krzyża, pochodzący z XII wieku. Swoje znalezisko oddała do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

(czytaj więcej)