Współpraca Polski i Ukrainy. Rozmowy o rolnictwie

fot. MRiRW
Kwestie dotyczące wymiany handlowej towarami # rolno-spożywczymi oraz perspektywy rozwoju polsko-ukraińskiej współpracy w dziedzinie rolnictwa, to tematy spotkania ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego z ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Witalijem Kowalem.
Stanowisko polskiego resortu rolnictwa
Minister Czesław Siekierski podkreślił pozytywne efekty dotychczasowego dialogu. Potwierdził gotowość strony polskiej do kontynuacji rozmów w tym formacie. Minister zaznaczył także, że Polska chce rozwijać współpracę z partnerami z Ukrainy i wykorzystywać nasze przewagi, jakimi są bliskość geograficzna i polskie doświadczenia w transformacji rolnictwa.
Wiceminister Michał Kołodziejczak zwrócił uwagę na konieczność poszukiwania wspólnych celów współpracy. Wiceminister Adam Nowak nakreślił obszary potencjalnego współdziałania, wskazując m.in. na doradztwo rolnicze oraz wymianę pokoleń w rolnictwie.
Perspektywiczne obszary współpracy
Polscy eksperci przedstawili informacje nt. produktów perspektywicznych w wymianie handlowej PL i UA w sektorze roślin oleistych oraz wymogów w produkcji rolnej w UE. Obecny na spotkaniu prof. dr hab. inż. Piotr Przybyłowicz, Dziekan Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej, zaprezentował wspólny projekt MRiRW i Politechniki Warszawskiej w obszarze wykorzystania biopaliw.
Duże możliwości rozwoju istnieją także w obszarze naukowo-badawczym. Polskie i ukraińskie instytuty naukowo-badawcze potwierdziły zainteresowanie zacieśnieniem kontaktów.
Strona ukraińska o relacjach rolnych z Polską
Ukraiński minister W. Kowal podziękował stronie polskiej za dotychczasowe wsparcie. Zwrócił uwagę na wpływ wojny na ukraiński sektor rolno-spożywczy. Jak poinformował, obecnie ukraiński eksport odbywa się znowu przede wszystkim przez Morze Czarne. W rozmowie z przedstawicielami polskiej branży rolniczej podkreślił, że polskie rolnictwo jest obecnie o wiele bardziej wydajne niż ukraińskie i zachęcał do podejmowania przez polskie firmy inwestycji na Ukrainie.
Ukraińscy eksperci przedstawili informacje nt. stanu dostosowania ukraińskiego sektora rolnego do standardów UE ws. fitosanitarnych i weterynaryjnych, a także struktury agrarnej na Ukrainie.
Głos organizacji branżowych
Przedstawiciele organizacji branżowych obu krajów poruszyli temat możliwości zacieśnienia współpracy m.in. w sektorze mleczarskim i roślin oleistych. Podczas dyskusji zostały mocno zaznaczone obawy polskich rolników w kontekście przewag konkurencyjnych ukraińskich agroholdingów.
Rozmowy o rolnictwie z udziałem organizacji branżowych Polski i Ukrainy
W marcu br. mija rok od pierwszego spotkania ministrów rolnictwa PL i UA zorganizowanego w formacie poszerzonym o przedstawicieli organizacji branżowych obu krajów. Dotychczas odbyły się 4 takie spotkania. Szefowie resortów rolnictwa Polski i Ukrainy zapowiedzieli, że będą one kontynuowane.
Materiał: MRIRW
Galeria













Czytaj również
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Śmigus-dyngus. Symboliczne budzenie przyrody do życia

Poniedziałek Wielkanocny nie ma szczególnego #rytu liturgicznego, za to ten drugi dzień Świąt ma bogatą obrzędowość ludową. Zwany jest również Lanym Poniedziałkiem, dniem świętego Lejka, oblewanką, polewanką albo po prostu śmigusem-dyngusem.
(czytaj więcej)Tradycja Pałuckich Palm Wielkanocnych. Symbol, który buduje wspólnotę

W regionie Pałuk, na pograniczu Wielkopolski i Kujaw, tradycja wykonywania# palm wielkanocnych nie jest tylko rytuałem związanym z Niedzielą Palmową. To żywe dziedzictwo, przekazywane z pokolenia na pokolenie, będące symbolem zakorzenienia w kulturze, duchowości i wspólnocie. W Kcyni ta tradycja żyje dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz pracy pasjonatów, takich jak Maria Kordyś – instruktorka Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki, która od ponad 35 lat czuwa nad jej kontynuacją.
(czytaj więcej)Człowiek z pasją. Stanisław Gill i jego zachwycające prace z zapałek

Ludzi utalentowanych w powiecie nakielskim nie brakuje.# Jedni ochoczo dzielą się ze światem swoją pasją, jednakże są również tacy, którzy oddają się jej wyłącznie w domowym zaciszu i nie szukają większego rozgłosu. Bez wątpienia do grona takich osób zalicza się pochodzący z Mroczy Stanisław Gill.
(czytaj więcej)Tradycje wielkanocne. Dominuje symbolika zwycięstwa życia nad śmiercią

Wielki Tydzień i Wielkanoc to czas obrzędów# religijnych związanych ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Cykl świąteczny rozpoczyna Niedziela Palmowa, a kończy śmigus dyngus w Wielkanocny Poniedziałek.
(czytaj więcej)
Komentarze (9) Zgłoś naruszenie zasad
Włościanka, w dniu 23-03-2025 09:55:19 napisał:
odpowiedz
Kosiarz umysłów, w dniu 23-03-2025 10:41:35 napisał:
odpowiedz
ONU, w dniu 23-03-2025 11:14:00 napisał:
odpowiedz
Gość, w dniu 23-03-2025 11:51:13 napisał:
odpowiedz
Sława Ukrainie, w dniu 23-03-2025 17:56:55 napisał:
odpowiedz
Włościanka, w dniu 23-03-2025 21:21:15 napisał:
odpowiedz
Stańczyk, w dniu 24-03-2025 10:24:29 napisał:
odpowiedz
szatan z siódmej klasy, w dniu 24-03-2025 20:45:33 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!