Dziś mamy 28 kwietnia 2025, poniedziałek, imieniny obchodzą:

04 lutego 2025

Współpraca administracji rządowej. Powołanie Rady Samorządowej

fot. KPUW

fot. KPUW

W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim miało miejsce pierwsze #posiedzenie nowo powołanej Rady Samorządowej, która stanowi forum współpracy administracji rządowej.

z jednostkami samorządu terytorialnego. Spotkanie to zainicjowało działalność Rady, której głównym zadaniem będzie opracowywanie i wdrażanie strategii na rzecz rozwoju regionu oraz usprawnienie funkcjonowania administracji publicznej na poziomie lokalnym i regionalnym. Podczas posiedzenia Wojewoda Michał Sztybel wręczył akty powołania szesnastu członkom Rady.

Rada ma charakter ściśle doradczy skierowany na to, aby relacja między rządem a samorządem była jeszcze lepsza. Zależy mi na tym abyśmy w kluczowych tematach wszyscy zabrali głos, aby wspólnie wypracowywać rozwiązania. Jest to też kwestia nadzoru, aby uchwały były rozstrzygane jak najmniej negatywnie. Stąd chciałbym podziękować, że udało się pozytywnie odpowiedzieć na zaproszenie wszystkim przedstawicielom, zarówno ze strony Pana Marszałka i poszczególnych konwentów – podkreślił Wojewoda Michał Sztybel.

W trakcie spotkania omówiono szereg istotnych kwestii, które będą przedmiotem szczegółowych prac Rady. Wśród nich znalazły się:
• Finanse jednostek samorządu terytorialnego – analiza sytuacji budżetowej JST i możliwości optymalizacji wydatków,
• Zasady aplikowania o środki z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – wytyczne dotyczące składania wniosków i rozliczania dofinansowania,
• Funkcjonowanie systemu oświaty – wpływ zmian demograficznych na organizację szkół i finansowanie placówek edukacyjnych,
• Ustalanie taryf na wodę i ścieki – procedury zatwierdzania opłat i ich wpływ na mieszkańców,
• Zadania samorządów wynikające z ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej – rola JST w systemie bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego,
• Funkcjonowanie Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych – sposoby wsparcia transportu publicznego i poprawa jego dostępności,
• Zarządzanie wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej – mechanizmy finansowania projektów ekologicznych,
• Likwidacja nielegalnych składowisk odpadów – działania podejmowane w celu eliminacji dzikich wysypisk i zwiększenia kontroli nad gospodarką odpadami,
• System rozszerzonej odpowiedzialności producenta – dostosowanie JST do nowych przepisów dotyczących recyklingu i gospodarki odpadami,
• Organizacja i finansowanie systemu opieki zdrowotnej – omówienie wyzwań związanych z dostępnością świadczeń i ich finansowaniem.

Członkowie Rady podkreślili potrzebę stałej wymiany doświadczeń i bieżącego monitorowania wyzwań stojących przed samorządami. Szczególną uwagę zwrócono na kwestie związane z finansowaniem zadań własnych JST, skutecznością mechanizmów wsparcia rządowego oraz koniecznością uproszczenia procedur związanych z pozyskiwaniem środków zewnętrznych. Dostrzeżono również rosnącą rolę samorządów w realizacji polityk publicznych i wdrażaniu inicjatyw strategicznych.

Ustalono harmonogram kolejnych posiedzeń, które będą poświęcone pogłębionej analizie wybranych zagadnień oraz wypracowywaniu rekomendacji do dalszych działań. W ramach prac Rady planowane są również konsultacje z przedstawicielami poszczególnych sektorów, co pozwoli na uwzględnienie różnych perspektyw i lepsze dopasowanie rozwiązań do potrzeb regionu.

Skład Rady Samorządu Terytorialnego
Janusz Jedliński – Wójt Gminy Osielsko (wyznaczony przez Konwent Wójtów Gmin Wiejskich)
Marek Nicewicz – Wójt Gminy Lubicz (wyznaczony przez Konwent Wójtów Gmin Wiejskich)
Piotr Kozłowski – Starosta Bydgoski (wyznaczony przez Konwent Powiatów)
Jarosław Tadych – Starosta Sępoleński (wyznaczony przez Konwent Powiatów)
Dariusz Wądołowski – Burmistrz Miasta i Gminy Pruszcz (wyznaczony przez Konwent Burmistrzów)
Sławomir Napierała – Burmistrz Nakła nad Notecią (wyznaczony przez Konwent Burmistrzów)
Maciej Glamowski – Prezydent Grudziądza (wyznaczony przez Konwent Prezydentów Miast)
Piotr Całbecki – Marszałek Województwa Kujawsko Pomorskiego
Dominika Piotrowska – Burmistrz Miasta Golub-Dobrzyń (wyznaczona przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego)
Robert Górecki – Dyrektor Wydziału Nadzoru i Kontroli KPUW (wyznaczony przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego)
Rafał Rospenda - Pełnomocnik Wojewody Kujawsko-Pomorskiego do spraw jednostek samorządu terytorialnego (wyznaczony przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego)

Materiał: KPUW

Oceń artykuł: 19 12

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

    • -2 (22)

    Tyle , w dniu 04-02-2025 18:27:58 napisał:

    Chyba pomyliłeś partię, to popaprany wchodzą w układy byle być przy żłobie. Ta na przyszłość sprawdź ,a później pisz byle napisać.***** **.

    odpowiedz

    • 2 (14)

    -Tyle, w dniu 05-02-2025 11:02:37 napisał:

    Co Tobie się tyle nie podoba ?

    odpowiedz

    • 2 (14)

    Hugo , w dniu 05-02-2025 14:40:28 napisał:

    To popaprancy przyjmują byle kogo byle krzyczał ***** PiS. Śmierdziele i tutaj w naszym okręgu takowy są. I co , widać co się dzieje w Polsce 100 obietnic a jest 100 komisji. Z których nic nie wynika a plebs daje się nabrać . A miało być tak pięknie cudownie bogato praworzadnie ,a jest biednie i bezprawie takie teraz mamy rządy. Prędzej nierządy.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zadaj pytanie
40PLN
Budowa hal
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Rejestracja BDO
500PLN
Szkolenie z HACCP
80PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)