Dziś mamy 3 lipca 2022, niedziela, imieniny obchodzą:

22 maja 2022

Wyjątkowa uroczystość w „Chroboczku”. Dzień Kadeta Klasy Wojskowej

fot. pow.

fot. pow.

20 maja 2022 roku po raz pierwszy w historii szkoły obchodzono# Dzień Kadeta Klasy Wojskowej.

Uroczystość prowadziły uczennice klasy I Oddziału Przygotowania Wojskowego Magdalena Zielińska i Klaudia Chudzińska. Kadetki przedstawiły historię ustanowienia przez Marszałka Józefa Piłsudskiego dnia 21 maja Dniem Kadeta. Wśród znamienitych gości byli:

- Szef sztabu 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej – ppłk Zenon Mroch;
- Zastępca Dyrektora Zakładu Karnego w Potulicach ppłk Adam Suchomski reprezentujący Dyrektora Zakładu Karnego mjr Piotra Kijewskiego, w towarzystwie dwuosobowej delegacji;
- Prezes Stowarzyszenia Seniorów Gminy Szubin pan Aleksander Bąk;
- Przyjaciel Zespołu Szkół mjr rez. Witold Błasiak;
- Kierownik KSSK GWARD oddział w Szubinie Leszek Jaśkowiak.

Szczególnie ciepło zostali przywitani wszyscy Kadeci.

Mianem „kadetów” określano tradycyjnie uczniów szkół wojskowych dla małoletnich, tzw. korpusów kadetów. Pierwszą tego rodzaju instytucją była Szkoła Rycerska, utworzona w 1765 r. w Warszawie przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W czasach Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego Korpus Kadetów funkcjonował w Kaliszu, w okresie międzywojennym zaś dwie tego typu placówki, realizujące program ogólnokształcącej szkoły średniej, działały we Lwowie i w Rawiczu. Ich uczniowie brali ochotniczo udział m.in. w trzecim powstaniu śląskim. 21 maja 1921 r., w trakcie najcięższych walk powstańczych o Górę św. Anny, śmierć poniósł uczeń korpusu lwowskiego – szesnastoletni Karol Chodkiewicz, odznaczony pośmiertnie Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.

W 1930 r. Marszałek Józef Piłsudski ustanowił rocznicę tego wydarzenia Dniem Kadeta. Współcześnie święto to jest okazją do uhonorowania i promocji działalności wojskowych liceów i certyfikowanych wojskowych klas mundurowych, będących ważnych źródłem rekrutacji żołnierzy do służby zawodowej, ochotniczej i terytorialnej.” (materiał pochodzi z zasobów Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej).

Utworzenie klas wojskowych w Zespole Szkół im. prof. Emila Chroboczka nastąpiło w roku szkolnym 2014/2015. Innowację pedagogiczną zgłosiła ówczesna dyrektor szkoły Elżbieta Nowicka. Zajęcia z edukacji wojskowej do końca czerwca 2021 roku prowadził mjr rez. Jarosław Odrobiński. Od września 2014 roku podpisano porozumienia o współpracy z licznymi instytucjami i podmiotami, które wspierają funkcjonowanie klas wojskowych, między innymi: Wojskowe Centrum Rekrutacji w Bydgoszczy (dawniej Wojskowa Komenda Uzupełnień w Bydgoszczy), Klub Żołnierzy Rezerwy LOK w Nakle nad Notecią, Bractwo Strzeleckie w Szubinie, Kwidzyńskie Stowarzyszenie Sportowo Kolekcjonerskie GWARD, Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Solcu Kujawskim. Od roku szkolnego 2020/2021 w Zespole Szkół rozpoczął funkcjonowanie pierwszy w historii Szkoły Oddział Przygotowania Wojskowego, dla którego Jednostką Patronacką jest 8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej w Bydgoszczy.

20 maja 2022 roku podpisane zostało porozumienie z Zakładem Karnym w Potulicach oraz Stowarzyszeniem Seniorów GMINY SZUBIN. Na dzień 2 czerwca 2022 roku zaplanowano podpisanie porozumienia z Akademią Sztuki Wojennej w Warszawie. Dumą napawa fakt, że działania szkoły wspierają podmioty i instytucje – to dowód, że zostali zauważeni, że mają sprzymierzeńców, zwolenników i przyjaciół. Dla kadetów to wielka motywacja i powód do mobilizacji, aby podejmować kolejne aktywności.

Od tego roku szkolnego obowiązuje wszystkich kadetów regulamin przyznawania tzw.: GWIAZDY KADECKIEJ – wyróżnienia dla najbardziej aktywnych, zaangażowanych i wzorcowych uczniów w mundurach. O ich przyznaniu decyduje kolegium w składzie: nauczyciel edukacji wojskowej, wychowawca klasy i zespół wychowawczy. Jako pierwsi w historii szkoły wyróżnieni zostali:

1. Sara Sittele
2. Piotr Zieliński
3. Szymon Berka
4. Nikodem Krakowiak
5. Szymon Rybarczyk
6. Wiktor Błaś
7. Leszek Peter
8. Magdalena Zielińska
9. Marta Witkowska
10. Wiktor Dominiak
11. Hubert Gwit
12. Kamil Napierała.

Obchody Dnia Kadeta Klasy Wojskowej były doskonałą okazją do ogłoszenia wyników Szkolnego Turnieju Wiedzy o gen. bryg. Elżbiecie Zawackiej – patronki 8 KP BOT w Bydgoszczy. Miejsca najwyższe zajęli:

Miejsce III – Kacper Draheim i Łukasz Nalazek – klasa III TA
Miejsce II – Magdalena Zielińska - klasa I OPW
Miejsce I – Weronika Nawrocka – klasa III TA

Dodatkową nagrodą specjalną jest wyjazd całej klasy finalisty do Torunia połączony z wizytą w Fundacji Elżbiety Zawackiej.
Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości delegacje klas wojskowych przystąpiły do rywalizacji strzeleckiej na strzelnicy wirtualnej (utworzonej w ramach projektu „Strzelnica w Powiecie” z dotacji celowej Ministerstwa Obrony Narodowej i wkładu własnego Powiatu Nakielskiego) oraz żywej lekcji z zakresu historii lotnictwa i sprzęcie radionawigacyjnym, wykorzystywanym w latach 1942 – 1980. W ramach strzelań każda z drużyn przystąpiła do konkurencji karabin 50 m, postawa stojąca, 10 strzałów trzy krotnie. Świeżo nabyta wiedza była sprawdzana i oceniana, a ocena wpływała na wynik reprezentacji. Zasoby są własnością przyjaciela szkoły mjr rez. Witolda Błasiaka. Turniej strzelecki jest wstępem do Szkolnych Mistrzostw Klas Wojskowych o tytuł Master & Soldier. Wyniki przedstawiają się następująco:

Miejsce III – klasa II OPW
Miejsce II – klasa III TA
Miejsce I – klasa I OPW.

Gratulujemy i życzymy powodzenia w II części Szkolnych Mistrzostw Klas Wojskowych o tytuł Master & Soldier.

Uroczystość przygotowali: Kamila Szczęsna i Piotr Jamróg.

Materiał: Alicja Jaśkowiak

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zawód położna, to dużo więcej niż troska. Opowiada laureatka konkursu

Mówi się, że położna to najpiękniejszy zawód świata. I trudno się z tym nie zgodzić#, biorąc pod uwagę okoliczności, w jakich położna realizuje swoje zadania. Większości społeczeństwa zawód ten kojarzy się z przyjmowaniem porodów i opieką nad noworodkami. Natomiast zakres zadań, jakie położna może realizować i kompetencji, które posiada jest zdecydowanie szerszy. O zawodzie położnej, o tym, co zrobić, żeby nią zostać i o możliwościach jakie daje praca położnej pisze Małgorzata Drężek Skrzeszewska – laureatka 8. edycji konkursu Położna na medal.

(czytaj więcej)
0

Pierwsza pomoc tonącemu. Co zrobić, kiedy na naszych oczach ktoś tonie?

Jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w okresie wakacyjnym jest utonięcie. Co zrobić, kiedy ktoś tonie?

(czytaj więcej)
0

Urlop bez urlopu? Czyli jak wypocząć, gdy nie planujesz dłuższego wyjazdu

Aż 59 proc. Polaków w tym roku nie pojedzie na urlop – wynika z najnowszego# sondażu Instytutu Badań Pollster. To skutek niepewnej sytuacji gospodarczej, braku czasu, a także konieczności odbudowy biznesu po 2-letnim okresie trwania pandemii. W jaki sposób zatem szybko naładować baterie bez urlopu? Wśród wybranych grup zawodowych z wyższymi dochodami, popularne stają się 2-3 dniowe wyprawy na łono natury. Coraz częściej biznesmeni wybierają wędkowanie jako sprawdzony sposób na odstresowanie i szybki reset w krótkim czasie.

(czytaj więcej)
0

Wakacje z psem i kotem. Jak dbamy o pupila w podróży?

Zaczęły się wakacje, okres relaksu i miłych chwil z rodziną i przyjaciółmi,# do których bez wątpienia zaliczamy nasze czworonogi. Ogólnopolskie badanie ,,Wyjazdy urlopowe Polaków a opieka nad zwierzętami” zrealizowane na zlecenie firmy Mars Polska pokazuje, jak polscy opiekunowie psów i kotów organizują opiekę nad swoimi czworonogami, planując wyjazdy wypoczynkowe. Okazuje się, że podczas wakacyjnych podróży częściej towarzyszą nam psy, a 68% ich opiekunów jest bardziej szczęśliwych, gdy spędza urlop ze swoim ulubieńcem. Z kolei koty w większości zostają w domach, ponieważ źle znoszą podróż (79%) i zmianę otoczenia (78%).

(czytaj więcej)