Dziś mamy 5 sierpnia 2021, czwartek, imieniny obchodzą:

25 czerwca 2021

Wyjątkowy rok szkolny w przedszkolu. Atrakcji nie zabrakło

fot. pow.

fot. pow.

Miniony rok szkolny był w przedszkolu wyjątkowy ze# względu na sytuację epidemiczną. Wydawało się początkowo, że spowoduje ona ograniczenia w realizacji podstawy programowej.

Szybko okazało się, że wystarczy tylko odkryć potencjał tego, co było nam bliskie i dostępne. Wyszliśmy do przedszkolnego ogrodu, by w nim znaleźć to , czego wcześniej szukaliśmy na zewnątrz. 3 latki z grupy Skrzaty Samorządowego Przedszkola nr 2 w Szubinie spędziły w nim wspaniały czas i poznały potencjał każdego zakątka.

Naturalne jest, że dzieci już od najmłodszych lat lubią przebywać w otoczeniu przyrody. Chętnie bawi się na powietrzu, a świat przyrody jest dla nich czymś bardzo bliskim, to w nim czują się dobrze i bezpiecznie. To właśnie tam śpiewają ptaki, spotkać można drobne zwierzęta, obserwować zmieniającą się przyrodę, posłuchać wiatru szumiącego w koronach drzew.

Mając na uwadze rozwój fizyczny, zabawa i ruch na powietrzu niewątpliwie przyczyniają się do zdrowia dziecka. Pod wpływem przyrody dziecko staje się silniejsze i odporniejsze na wiele chorób, to przyroda wraca mu utracony apetyt, pogłębia jego sen, a także wzmacnia system nerwowy i pobudza aktywność całego organizmu.

Dzięki zabawom i grą ruchowym podnosi się wydolność wielu układów i narządów, zwłaszcza układu ruchowego i mięśniowego, krążenia, oddychania, przemiany materii, a także rozwijają się wszystkie cechy motoryki: siła, szybkość, zręczność, wytrzymałość oraz umiejętności ruchowe, niezbędne w toku codziennej działalności człowieka.

Dla rozwoju poznawczego dziecka to właśnie przyroda jest nieocenionym wychowawcą i nauczycielem. Dziecko codziennie styka się ze światem natury, który umożliwia mu dostrzeganie piękna, zaciekawia swoimi wytworami, wywołuje pasję poznawczą i badawczą. Dzięki obserwacji i doświadczaniu różnorodnych zjawisk, kształci się uwaga dziecka, jego spostrzegawczość, pamięć wzrokowa, sprawność myślenia i mowy.

Środowisko przyrodnicze, prezentujące ogromne bogactwo przedmiotów i zjawisk, kształtów i barw, znajduje odzwierciedlenie m. in. w wytworach plastycznych, za pomocą których dzieci wyrażają własne przeżycia, pomysły, doświadczenia. Dziecko, pod wpływem przyrody, nie tylko uczy się wyrażania swoich myśli, ale również kształci wyobraźnię, ćwiczy mowę.

Aktywne obcowanie z przyrodą pełni ważną rolę w kształtowaniu elementarnych pojęć dziecka o świecie. Przyczynia się do rozwoju ciekawości, jak również dostrzegania zależności między faktami, a ich przyczynami. Dziecko potrafi dostrzec charakterystyczne cechy różnych przedmiotów i zjawisk, rozumie zmienność tych cech pod wpływem warunków zewnętrznych (zjawiska atmosferyczne, pory roku, pory dnia), odkrywa też zmienne właściwości materiałów przyrodniczych.

Wiedza, do której dzieci dochodzą samodzielnie, jest najbardziej trwała, dlatego tak ważne jest zapewnianie dzieciom aktywnego udziału w poznawaniu środowiska.

Przedszkole to czas, w którym kształtuje się osobowość, poczucie obowiązku, pracowitość, sprawiedliwość społeczna. Dziecko zwraca uwagę na uczucia i potrzeby innych, zaczyna rozumieć wartości norm moralnych, dlatego też obcowanie z przyrodą w sposób czynny, przez prace hodowlane i zabawę, ma znaczenie dla rozwoju społeczno – moralnego. Prace hodowlane uczą odpowiedzialności, obowiązkowości, umiejętności współdziałania w zespole, planowania zadań i podziału wykonywanych czynności pomiędzy członków grupy. Dzieci, poznając przyrodę, nie tylko wyzbywają się przesądów i uprzedzeń do niektórych zwierząt, ale dodatkowo dowiadują się o pozytywnym znaczeniu zwierząt dla środowiska. Zabawy związane z przyrodą dają dziecku okazję do rozwijania jego zainteresowań.

Dziecko przyjmując i wypełniając obowiązki w grupie, kształtuje wytrwałość, satysfakcję, poczucie kompetencji i pewność siebie. Kontakt z naturą wpływa również na rozwój emocjonalny dziecka. Przyroda stanowi okazję do przeżywania pozytywnych emocji, daje zadowolenie. Obcując z przyrodą dziecko rozwija w sobie wrażliwość artystyczną, dostrzega piękno otaczającego świata. Już od najmłodszych lat poprzez obcowanie z przyrodą, dziecko nabywa przekonania, że będąc częścią przyrody a obowiązek odpowiedzialności za nią. Przestrzeń poza salą przedszkolną dała maluchom swobodę, umożliwiała ruch i wywoływała pozytywne emocje nawet u tych dzieci, którym ciężko było się rozstać z najbliższymi.

Sytuacje edukacyjne na tle zmieniającego się wraz z porą roku terenu aktywizowała i angażowała dzieci, pobudzała do rozwiązywania problemów, a ty samym wzbogacała wiedzę i rozwijała umiejętności. Wzajemna pomoc, wsparcie kolegów w razie problemów, korzystanie z wiedzy innych była ogromną szansą na rozwijanie relacji i integrację grupy
3 latków.

Pomimo, że nie wychodziliśmy poza przedszkole to dzięki miasteczku ruchu drogowego uczyliśmy się zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, poznaliśmy obrazkowy Kodeks korzystania z ogrodu przedszkolnego.
Częste wyjścia poza salę szybko przyniosły efekty w zakresie rozwoju czynności samoobsługowych. Dzieci korzystając z instrukcji obrazkowej pamiętały o wszystkich częściach garderoby, o kolejności zakładania ich, zwracały uwagę na dobieranie ubrań do pogody.

Czas w ogrodzie umożliwiał pozostawienie dzieciom swobody w wyborze formy spędzania czasu wolnego, konsekwentne uczenie dzieci odpowiedzialności za swoje zachowanie, rozwijało inicjatywę i samodzielność dzieci w działaniu i w myśleniu, poszukiwaniu najlepszych dla siebie form zabawy i spędzania czasu wolnego. Poprzez zabawę w parach i zespołach dzieci mogły czerpać z doświadczeń rówieśników.

W przedszkolnym ogrodzie Skrzaty uczestniczyły w zabawach ruchowych, maratonach i grach terenowych. Podejmowały działania plastyczne i konstrukcyjne. Muzykowały, śpiewały i tańczyły. Rozwijały mowę podczas zabaw logopedycznych. Uczyły się języka angielskiego. Spotykały z gośćmi. Wykonywały doświadczenia i eksperymenty. Dbały o otoczenie i podejmowały działania proekologiczne. Uprawiały ogródek, biwakowały i odpoczywały.

Organizacja zabaw i zajęć w otoczeniu przyrody, poza salą przedszkolną doskonale wpisuje się w założenia planu daltońskiego, w oparciu o który pracuje nasze przedszkole.

Z grupy rozbieganych, szlochających , zajętych sobą maluszków rozwinęły się poszukujące nowych bodźców, ciekawe świata, silnie identyfikujące się ze swoją przedszkolną grupą 4 latki. Śmiało można stwierdzić, że ogromne znaczenie miało dla maluchów ich aktywizowanie poprzez doświadczanie, eksperymentowanie, eksplorowanie otoczenia. Szybko zauważyłyśmy poprawę kompetencji językowych, koncentracji na wykonaniu zadania, wytrwałości w pokonywaniu problemów, bez ciągłego oczekiwania pomocy. Ten specyficzny rok pracy pozwolił wzbogacić i odświeżyć nauczycielski warsztat i odkryć nowe możliwości.

Materiał: Anna Kluska - Samorządowe Przedszkole nr 2 w Szubinie
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu

Oceń artykuł: 9 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Pracownicy mają mniejszą motywację. Zobacz, jak zwiększyć wydajność pracy

Jak wskazało badanie „Zdrowie psychiczne w# środowisku pracy”, pracownicy obecnie borykają się z takimi trudnościami jak brak energii do działania (51,75%), gorszy nastrój (50,31%), mniejsza motywacja (48,77%). Na dodatek aż 57% z nich zgłasza potrzebę udziału w integracji firmowej. To zatem dobry moment na organizację wydarzeń w duchu team building, które wzmocnią motywację zespołu. A przy okazji pomogą w budowaniu wizerunku marki i skuteczności przyszłych rekrutacji.

(czytaj więcej)
0

Fitness chce odzyskać formę. Niestety, na razie rosną zaległości

Ponad 112 mln zł zaległości mają przedsiębiorcy prowadzący# działalność sportową i rekreacyjną, to o jedną piątą nieopłaconych faktur i kredytów więcej niż przed pandemią – wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK. Wraz ze zniesieniem części ograniczeń, przyrost długów branży sportowej przyhamował, niestety nie dotyczy to klubów fitness i siłowni, które mają niemal 23 mln zł zaległości. Prowadzący te biznesy są pierwszą grupą przedsiębiorców, która złożyła pozew zbiorowy o odszkodowania przeciwko Skarbowi Państwa.

(czytaj więcej)
0

W naszej diecie nie może zabraknąć warzyw. Smaczne, zdrowe i tanie dania

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia każdego dnia powinno się# spożywać minimum 400 g warzyw. Zdrowa i urozmaicona dieta jest kluczem do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, a korzystając z sezonowych darów natury, nie trzeba przepłacać. Przepis na cukinię faszerowaną mięsem będzie świetnym pomysłem na szybki i pożywny obiad, a bakłażan lub papryka sprawdzą się jako dodatek podkreślający charakter najróżniejszych potraw.

(czytaj więcej)
0

Rozmowa z Wiktorią. „Zdecydowanie największą frajdę sprawiają mi treningi na siłowni”

Sekcja ciężarowa Tarpana Mrocza osiąga duże sukcesy na arenie krajowej#, ale i międzynarodowej. Przedstawiamy Państwu Wiktorię Wołk z Mroczy, która jest jedną z „gwiazd” tej drużyny.

(czytaj więcej)