Dziś mamy 9 grudnia 2021, czwartek, imieniny obchodzą:

22 października 2021

Z wizytą u „klas mundurowych”. Rozmawiali o przyszłości w mundurze

fot. ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber

fot. ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber

Kończenie szkoły średniej to moment rozważań dotyczących wyboru# ścieżki zawodowej. Dlatego funkcjonariusze potulickiej jednostki penitencjarnej przybliżyli młodzieży szkolnej zawód funkcjonariusza Służby Więziennej oraz główne zadania jakie stoją przed tą formacją mundurową podległą Ministrowi Sprawiedliwości. Spotkanie odbyło się w Szkole Technicznej Zespołu Szkół Bydgoskiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kołaczkowie.

Przyszłość w mundurze

To było intensywne 45-minutowe spotkanie, które pozwoliło zaprezentować misję i zadania jakie stoją przed Służbą Więzienną, a także pokazać szeroki wachlarz podejmowanych działań. Więzienie to system powiązanych ze sobą struktur, które wzajemnie się przenikają, co pozwala na sprawne i optymalne funkcjonowanie poszczególnych komórek. W strukturze potulickiej jednostki penitencjarnej znajdziemy dział ochrony, dział penitencjarny, dział kwatermistrzowski, dział ewidencji, dział finansowy, dział kadr, dział techniki i łączności, dział organizacyjno-prawny, służbę zdrowia a także dwa oddziały terapeutyczne. Różne obszary zainteresowań można rozwijać nosząc mundur, w każdym z wyżej wymienionych działów znajdziemy specjalistów z różnorodnych dziedzin. Projektując swoją wizję przyszłości warto także ten aspekt wziąć pod uwagę.

Ważnym elementem naszego spotkania z uczniami było przedstawienie szczegółów dotyczących kryteriów naboru, wymaganych dokumentów oraz etapów postępowania kwalifikacyjnego. Miało także na celu rozszerzenie perspektywy młodego pokolenia na działania podejmowane za wysokim murem i wzbudzenie ciekawości zawodem funkcjonariusza naszej formacji, a także pokazanie, że wybór takiej ścieżki kariery może być ciekawy i stanowić źródło dalszego rozwoju.

Charakterystyka potulickiego więzienia

Potulickie więzienie należy do jednych z największych zakładów karnych w naszym kraju. Obecnie Zakład Karny w Potulicach jest jednostką penitencjarną typu zamkniętego, dla skazanych mężczyzn odbywających karę po raz pierwszy. Pojemność jednostki została określona na 1286 miejsc. W zakładzie znajdują się oddziały aresztu śledczego dla mężczyzn, zakład typu zamkniętego dla młodocianych, odział terapeutyczny dla skazanych z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi lub upośledzonych umysłowo, odział terapeutyczny dla skazanych uzależnionych od alkoholu. W jednostce zgodnie z jej przeznaczeniem osadza się także kobiety i mężczyzn podlegających leczeniu szpitalnemu w oddziałach: oddziale chorób zakaźnych (WZW) oraz oddziale leczenia gruźlicy, tymczasowo aresztowanych i skazanych chorych na cukrzycę insulinozależną.

Materiał: ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber - Rzecznik Prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Potulicach

Autor nie wyraża zgody na komentowanie. 

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Większość Polaków nie może pozwolić sobie na beztroskie gwiazdkowe zakupy

W tym roku ostrożnie podchodzimy do# planowania świątecznych wydatków. Aż połowa respondentów Barometru Providenta, od lat przeprowadzanego na przełomie października i listopada, nie potrafi jeszcze oszacować, ile może kosztować tegoroczna Gwiazdka.

(czytaj więcej)
0

W święta każdy może być dzieckiem! Przygotuj je z rodziną

Chyba wszyscy kochamy święta Bożego Narodzenia. Dlatego chcemy, by# ich magia zagościła w naszych domach na długo przed wigilią. Atmosferę świąt możemy wyczarować już na początku grudnia, spędzając czas w sposób twórczy i oryginalny. Odrobina fantazji wystarczy, by kuchnia zamieniła się w krainę pełną przygód i aromatów, przywołujących najmilsze wspomnienia z dzieciństwa.

(czytaj więcej)
0

Co 3. Polak pożycza pieniądze, by opłacić rachunki. Czekają nas święta na kredyt?

Jak wynika z najnowszego badania# Intrum ”European Consumer Payment Report 2021”, pandemia obniżyła dochody aż 46 proc. konsumentów w naszym kraju, co z kolei wpłynęło na zdolność Polaków do terminowego wywiązywania się ze zobowiązań finansowych.

(czytaj więcej)
0

Czy fotowoltaika będzie się jeszcze opłacać?

Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV# Inwestycja w fotowoltaikę, dzięki udanym rządowym programom pomocowym, była gwarantem optymalizacji rachunków za energię elektryczną dla 700 tys. gospodarstw domowych, a przyszłości miała dotyczyć aż 3 mln rodzin.

(czytaj więcej)