Dziś mamy 28 marca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

01 września 2021

Zainteresowanie systematycznie rośnie. Przyszli kolejarze rozpoczęli naukę

fot. pow.

fot. pow.

Naukę rozpoczęli przyszli dyżurni ruchu, automatycy sterowania ruchem#, kolejowi specjaliści dróg i mostów oraz elektroenergetycy transportu szynowego. Uczniowie po zakończeniu edukacji mogą pracować w PKP Polskich Liniach Kolejowych S.A. Podczas nauki mają zapewnione praktyki na kolei, a najlepsi comiesięczne stypendia. PLK współpracują z 47 szkołami kształcącymi na kierunkach kolejowych.

Od września uczniowie 47 szkół, z którymi współpracują PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. będą zdobywać wiedzę i umiejętności na kierunkach – technik transportu kolejowego, technik budownictwa kolejowego, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, technik elektroenergetyk transportu szynowego oraz technik teleinformatyk. PLK chcą zyskać profesjonalnie przygotowanych pracowników i zapewnić płynne przekazywanie wiedzy oraz doświadczenia zawodowego.

– Budujemy nowoczesną kolej, dzięki modernizacji kolejowych szlaków, montażowi systemów i urządzeń komputerowych oraz poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań. Do tych działań potrzebujemy kadry specjalistów, dlatego od kilku lat rozwijamy współpracę ze szkołami. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zapewnią wsparcie w edukacji zawodowej oraz atrakcyjne stanowiska pracy i rozwój zawodowy – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Zainteresowanie kierunkami kolejowymi systematycznie rośnie. Zwiększa się liczba szkół, które podjęły współpracę z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A. i otwierają kierunki związane z koleją. W bieżącym roku do współpracy dołączył Zespół Szkół w Sędziszowie. Uczniowie będą się kształcić na kierunku technik transportu kolejowego.
Na współpracę z PLK zdecydowały się w ubiegłym roku m.in.: Technikum Kolejowe im. Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy, Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kędzierzynie-Koźlu, Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. T. Kościuszki w Rybniku. W placówkach uczą się przyszli dyżurni ruchu, automatycy sterowania ruchem, kolejowi specjaliści budowania i utrzymania dróg kolejowych oraz elektroenergetycy transportu szynowego.
Warto postawić na kolejową karierę

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. inwestują w edukację przyszłych kolejarzy. Uczniowie mają zapewnioną praktykę zawodową u boku wykwalifikowanych pracowników. Przewidziano też doskonalenie wiedzy i umiejętności na nowoczesnym symulatorze urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Spółka pomaga także szkołom w wyposażaniu pracowni i przy tworzeniu zaplecza dydaktycznego. Lekcje przedmiotów zawodowych prowadzą nauczyciele z doświadczeniem kolejowym.
Najlepszym uczniom wypłacane są comiesięczne stypendia. W bieżącym roku skorzysta z nich 272 uczniów – to o ponad 20 więcej niż przed rokiem. W poprzednim roku stypendia od PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. otrzymywało 249 uczniów.

Na potrzeby szkolnych pracowni zawodowych PLK przekazują elementy infrastruktury kolejowej np. urządzenia sterowania ruchem, szyny, rozjazdy oraz inne pomoce edukacyjne. Dzięki temu młodzież może poznać narzędzia, które są niezbędne w ich przyszłej pracy. Zarządca infrastruktury przekazał w sierpniu na rzecz szkół: Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych w Tarnowskich Górach, Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Rybniku, Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kędzierzynie-Koźlu, tablice edukacyjne, których tematyka związana jest z prowadzeniem ruchu pociągów oraz sygnalizacją kolejową.

PLK dbają o edukację młodzieży również w miesiącach wakacyjnych, organizując staże zawodowe. Zakład Linii Kolejowych w Skarżysku-Kamiennej przyjął w sierpniu bieżącego roku na staż zawodowy 8 uczniów Niepublicznego Technikum Zawodowego im. 72. Pułku Piechoty w Radomiu w ramach projektu finansowanego ze środków europejskich „KOLEJ na EKOLOGIĘ”, którego celem jest wzmocnienie wiedzy i kompetencji młodzieży, które są niezbędne do zdobycia zatrudnienia.

Materiał: Mirosław Siemieniec /rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Oceń artykuł: 8 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (2)

    PC, w dniu 01-09-2021 17:13:15 napisał:

    Już to widzę,jak jeden z drugim zamiast pilnować przejazdu kolejowego,to pilnuje festbooka ,żeby mu znajomi nie uciekli.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Budowa magazynów
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Zadaj pytanie
20PLN
0

Stopnie alarmowe cyberprzestrzeni? Co oznaczają i czym się charakteryzują?

Stopnie alarmowe są sygnałem dla służb i administracji publicznej# do zachowania szczególnej czujności. W przypadku zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym dotyczącego systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów wchodzących w skład infrastruktury krytycznej albo w przypadku wystąpienia takiego zdarzenia, można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych CRP. Jakie mamy stopnie alarmowe, kiedy są ogłaszane i czym się charakteryzują?

(czytaj więcej)
0

Rozpoczyna się Triduum Paschalne. Dziś Wielki Czwartek

Wielki Czwartek rozpoczyna przeżywanie #Świętego Triduum Paschalnego.

(czytaj więcej)
0

Ujawniono kilka sztuk niewybuchów. Pochodzą z czasów II Wojny Światowej

Podczas prac polowych w #Dużej Cerkwicy zostały znalezione niewybuchy pochodzące z okresu II Wojny Światowej. Niebezpieczne znaleziska do czasu przyjazdu saperów zabezpieczyli policjanci. Funkcjonariusze ostrzegają, że takich przedmiotów pod żadnym pozorem nie wolno dotykać ani przenosić !!!

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)