Dziś mamy 29 marca 2023, środa, imieniny obchodzą:

25 grudnia 2022

Zmarł ks. kan. Zenon Rutkowski. Odszedł wieloletni kapelan

fot. pow.

fot. pow.

W 76. roku życia i 52. roku kapłaństwa zmarł w Wigilię ks. kan.# Zenon Rutkowski, pierwszy proboszcz i budowniczy kościoła pw. św. Jadwigi Królowej w Inowrocławiu. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek 29 grudnia w Inowrocławiu pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.

Śp. ks. Zenon Rutkowski urodził się 23 grudnia 1946 roku w Gniewkowie. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu wstąpił w 1964 roku do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 29 listopada 1970 roku z rąk bp. Jana Czerniaka. Posługę kapłańską rozpoczynał w parafii w Dębowie (1970-1972). Następnie był wikariuszem w parafiach: Matki Bożej Królowej Polski w Żninie (1972-1974), Wniebowzięcia NMP w Wągrowcu (1974-1976) oraz Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Pleszewie (1976-1983). W 1983 roku został mianowany proboszczem nowo powstałej na inowrocławskim osiedlu Rąbin parafii pw. św. Jadwigi Królowej. Miał wówczas 37 lat i misję stworzenia wspólnoty oraz wybudowania kościoła, co w czasach komunistycznych było zadaniem niełatwym. Najpierw stanęła kaplica, a świątynię zaczęto wznosić w 1992 roku. Została konsekrowana w 2003 roku, kiedy też ks. Rutkowski poprosił o zwolnienie z funkcji proboszcza ze względu na problemy ze zdrowiem po ciężkim wypadku drogowym. Na Rąbinie duszpasterzował przez 20 lat. Dziś tamtejsza parafia jest jedną z największych w archidiecezji gnieźnieńskiej. Jej dawny proboszcz w Inowrocławiu pozostał, udzielając się aktywnie duszpastersko i na wielu różnych polach. Był m.in. kapelanem inowrocławskiego szpitala powiatowego, kapelanem strażaków województwa kujawsko-pomorskiego i archidiecezji gnieźnieńskiej oraz Szkoły Aspirantów Pożarnictwa w Poznaniu. Za wieloletnią działalność na rzecz Kościoła i lokalnej społeczności śp. ks. kan. Zenon Rutkowski został uhonorowany statuetką „Ku Chwale”, przyznawaną przez Instytut Prymasa Józefa Glempa oraz uzyskał tytuł „Inowrocławianina Roku” w plebiscycie czytelników Expressu Inowrocławskiego. Abp Henryk Muszyński włączył go do grona najpierw kanoników honorowych, a później gremialnych Kapituły Kruszwickiej. Dwa lata temu świętował złoty jubileusz kapłaństwa.

Porządek uroczystości pogrzebowych śp. ks. kan. Zenona Rutkowskiego

28 grudnia 17.00, kościół pw. św. Jadwigi Królowej – wprowadzenie i modlitwa przy trumnie kapłana pod przewodnictwem bp. Radosława Orchowicza, ze słowem ks. kan. Romana Michalskiego.

29 grudnia 11.00, kościół pw. św. Jadwigi Królowej – Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem i z homilią Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Następnie przejazd do Gniewkowa i ceremonia pogrzebowa na miejscowym cmentarzu.

Materiał: Kuria Metropolitalna w Gnieźnie

Oceń artykuł: 4 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Konstrukcje stalowe
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
0

Jak przechowywać mięso i wędliny? Pamiętajmy o kilku zasadach

Właściwe przechowywanie mięsa i wędlin to niezwykle istotna kwestia, mająca ogromny wpływ# nie tylko na smak produktów, ale przede wszystkim na obecność niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Zatem jeśli chcemy jeść pewne i świeże produkty mięsne, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach dotyczących przechowywania.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Gruźlicy. Jakie są najczęstsze objawy tej choroby?

Światowy Dzień Gruźlicy obchodzony był 24 marca dla upamiętnienia dnia, w którym #niemiecki mikrobiolog Robert Koch odkrył prątek gruźlicy. Święto zainicjowała 100 lat później Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) - 24 marca 1982 r., aby podnosić świadomość i szerzyć wiedzę.

(czytaj więcej)
0

Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.

(czytaj więcej)
0

Warto zadbać o odpowiednią dietę. Nie powinno zabraknąć jajek i warzyw

Z dnia na dzień robi się cieplej, a natura wraca do życia. Po zimowych miesiącach chętnie #zwiększamy aktywność na świeżym powietrzu, co stanowi często spore wyzwanie dla naszego organizmu. Aby dobrze wejść w wiosenny czas, warto zadbać o odpowiednią dietę, w której na pewno nie powinno zabraknąć warzyw i jajek.

(czytaj więcej)