Dziś mamy 2 grudnia 2023, sobota, imieniny obchodzą:

08 listopada 2023

"Zobacz – Usłysz – Powiedz – Pokaż". Uczniowie przekazali tablice

fot. Zespół Szkół Specjalnych w Szubinie

fot. Zespół Szkół Specjalnych w Szubinie

Gdzie w powiecie nakielskim można komunikować się za pomocą# alternatywnych środków komunikacji – symboli PCS?

Październik był miesiącem komunikacji wspomagającej i alternatywnej (AAC). AAC dedykowana jest osobom ze złożonymi potrzebami komunikacyjnymi. Z tej okazji i dzięki udziałowi w projekcie „Zobacz – Usłysz – Powiedz – Pokaż” finansowanym przez Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Szubinie mieli okazję przekazać własnoręcznie stworzone tablice do komunikacji aż w 16 miejsc. Zobaczcie, gdzie od teraz można porozumieć się za pomocą symboli. Miejsca przyjazne AAC:

Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią,

Państwa Straż Pożarna w Nakle nad Notecią,

Ochotnicza Straż Pożarna w Szubinie,

Komisariat Policji w Szubinie,

Nowy Szpital w Szubinie,

Nowy Szpital w Nakle nad Notecią,

Urząd Miejski w Szubinie,

Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Szubinie,

Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna w Szubinie,

Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna w Nakle nad Notecią,

Szubiński Dom Kultury,

Muzeum Ziemi Szubińskiej,

Pracownia krawiecka p. Justyny Augustynowicz (niegdyś p. Alicji Weisbrodt),

Kwiaciarnia „Różowa”,

Sklep Wielobranżowy

Apteka „Alba”

Dziękujemy, że jesteście z nami i z tymi, którzy takiego rodzaju komunikacji potrzebują!!!

Materiał: Sara Pawlicka / Zespół Szkół Specjalnych w Szubinie

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 5 5

Czytaj również

udostępnij na FB
0

"Aktywny Dzisiaj dla Zdrowia w Przyszłości". Nowa edycja programu

W 2024 roku ruszy kolejna edycja programu WF z AWF#. Inicjatywa jest realizowana we współpracy Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Na realizację zadania przeznaczymy blisko 30 mln zł. Projekt jest poświęcony szeroko rozumianej profilaktyce prozdrowotnej.

(czytaj więcej)
0

Znaczny wzrost liczby studentów z Ukrainy. Najnowszy raport OPI

Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) opublikował #na portalu RAD-on najnowszy raport „Cudzoziemcy na uczelniach w Polsce”. Publikacja ta zawiera dane za rok akademicki 2022/2023. Tym razem najnowszą edycję raportu ekspertki i eksperci z Laboratorium Baz Danych i Systemów Analityki Biznesowej w OPI uzupełnili o dodatkowy rozdział dotyczący studentów z Ukrainy. Agresja Rosji na naszego sąsiada spowodowała wzrost liczby ludności pochodzenia ukraińskiego w Polsce, co wpłynęło także na zainteresowanie cudzoziemców ofertą edukacyjną polskich uczelni. W roku akademickim 2022/2023 liczba studentów z Ukrainy wzrosła aż o ponad 12 119 osób. Jest ich już obecnie 48 150 osób.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)
0

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa. Podsumowanie wsparcia

Program Operacyjny #Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ), współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (Fund for European Aid to the Most Deprived – FEAD) to łącznie 9 Podprogramów realizowanych w latach 2014-2023.

(czytaj więcej)