Dziś mamy 22 października 2021, piątek, imieniny obchodzą:

24 września 2021

"Praca dla więźniów" w Nadleśnictwie Szubin. Osadzeni wykonują prace porządkowe

fot. chor. Aleksandra Powaga

fot. chor. Aleksandra Powaga

24 września 2021 r. w siedzibie Nadleśnictwa Szubin odbyło się spotkanie# z funkcjonariuszką Zakładu Karnego w Potulicach, podczas którego poruszono tematykę związaną z zatrudnieniem osadzonych.

Przebieg spotkania
W spotkaniu uczestniczył Grzegorz Gust Nadleśniczy Nadleśnictwa Szubin oraz przedstawiciele Zakładów Usług Leśnych. Zakład Karny w Potulicach reprezentowała chor. Aleksandra Powaga, st. instruktor działu penitencjarnego, która w codziennych obowiązkach służbowych skupia się na działalności zatrudniania osadzonych. Celem spotkania było przedstawienie pracownikom Zakładów Usług Leśnych obecnie obowiązujących zasad zatrudnienia osadzonych. Omówiono ogólne zasady zatrudnienia skazanych, podkreślono szereg korzyści dla kontrahentów wynikających z podjęcia aktywności w tym obszarze. Omówiono również szczegóły współpracy pomiędzy jednostką, a kontrahentem, a także obowiązki jakie firma musi spełnić w chwili zatrudnienia osadzonych.

Współpraca
Zakład Karny w Potulicach od marca 2017 roku systematycznie współpracuje z Nadleśnictwem Szubin. Skazani z potulickiej jednostki od tamtego czasu są zatrudniani przy wykonywaniu prac porządkowych. Obecnie Nadleśnictwo Szubin zatrudnia 6 osadzonych, z możliwością zwiększenia liczby pracowników.

Ministerialny program „Praca dla więźniów”
Program „Praca dla więźniów” został zainicjowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości w 2016 roku i od tamtego czas jest realizowany przez Służbę Więzienną. Program ten stanowi jeden z priorytetów w kwestii podejmowanych aktywności w procesie resocjalizacji więźniów w potulickiej jednostce.

Holistyczne aspekty pracy
Aktywność zawodowa w czasie odbywania kary pozbawienia wolności ma wiele pozytywnych aspektów i wpisuje się w proces resocjalizacji. Więźniowie dzięki podejmowaniu zatrudnienia mają możliwość samodzielnego pokrywania zobowiązań finansowych tj. kar pieniężnych, czy obowiązków alimentacyjnych. Pozyskują finanse na własne potrzeby w sposób akceptowany społecznie oraz mogą finansowo wspierać rodziny przez przekazywanie jej zarobionej kwoty. Możliwość podjęcia pracy przez osadzonych daje im także szansę bezpłatnego przyuczenia do zawodu i przyczynia się do późniejszej aktywizacji zawodowej w warunkach wolnościowych, co stanowi istotny czynniki mogący niwelować powrotność do przestępstwa.

Tekst: ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber, chor. Aleksandra Powaga

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 4 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Dlaczego warto jeść polskie warzywa zgodnie z kalendarzem sezonowym?

W październiku obchodziliśmy Światowy Dzień Owoców i Warzyw. Z tej okazji warto# przypomnieć, że sezonowe produkty lokalne to gwarancja najwyższej jakości, zdrowia i smaku w najlepszych cenach.

(czytaj więcej)
0

Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się

Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się – wynika z# badań psychologa dra Pawła Atroszko. Stosunkowo bardziej narażone są kobiety. Problem dotyka też dzieci, które "znajdują się pod ogromną presją nieustannej nauki pod testy i niepopełniania błędów".

(czytaj więcej)
0

Umowa na wesele. Na te szczegóły musisz zwrócić uwagę

Jak wynika z danych BIQdata.pl, w 2020 r. zawarto w# Polsce 145 tys. Małżeństw. To o 20% mniej niż rok wcześniej. Wiele Par Młodych przełożyło wesele w związku z sytuacją pandemiczną. W jej efekcie zmienił się także sposób planowania wesel - z długoterminowego na krótkoterminowy, ograniczający się do 2-4 miesięcy. Nadal jednak organizacja wesela to zwykle spore przedsięwzięcie, w które zaangażowanych jest wiele podmiotów. By się w tym wszystkim nie pogubić, warto spisywać umowy. Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

(czytaj więcej)
0

Psychiatrzy są zaniepokojeni kondycją Polaków. Wpływ na to miała pandemia?

W tegoroczną jesień wchodzimy z# kiepskim samopoczuciem. Psychiatrzy podkreślają, że coraz więcej osób zwraca się do nich po pomoc - przychodzą ze stanami lękowymi, zaburzeniami depresyjnymi i szeregiem powikłań psychiatryczno-neurologicznych po przebyciu COVID-u.

(czytaj więcej)