Dziś mamy 23 czerwca 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

16 lutego 2023

Wierni wartościom. Żołnierze odwiedzili kombatantów

fot. pow.

fot. pow.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, z okazji 81 rocznicy powstania Armii Krajowej, odwiedzili kombatantów z Grudziądza.

„Szacunek i oddanie honoru walczącym o naszą wolność w trakcie II wojny światowej, to nasz obowiązek, ale i przywilej”- podkreślił ppłk. Andrzej Sikora, dowódca 83 blp w Grudziądzu.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej dziedziczą tradycje Armii Krajowej. Tak samo jak AK swoją strukturę budują w dużej części na żołnierzach- ochotnikach- obywatelach. Dzięki temu służący są pomocni i użyteczni, bo oprócz tego, że uczą się żołnierskiego rzemiosła, już doskonale znają teren na którym mieszkają. Znają swoich sąsiadów. „To właśnie potencjał ludzki jest w wielu przypadkach najważniejszy”- zaznaczył dowódca.

Tak też było i w czasie II wojny światowej. Major Stanisław Wierzchucki, żołnierz AK, pułkownik Stanisław Malkiewicz- syn poległego w Powstaniu Warszawski żołnierza AK i czynny uczestnik powstania, przypomnieli, że w życiu, zawsze najważniejsza jest pogoda ducha. Ciekawość i chęć działania bez względu na to, gdzie i z czym człowiek się musi mierzyć.
„Bez tej radości życia, nie da się żyć tak długo. Trzeba się z wszystkiego cieszyć i przede wszystkim zdrowo odżywiać”- powiedział na spotkaniu mjr Wierzchucki.

Żołnierze 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej dziękują kombatantom za czas i spotkanie oraz możliwość wysłuchania żywej lekcji historii. 

Materiał: 

ppor. Julia ROZWOROWSKA

Oceń artykuł: 5 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Budowa hal
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Szkolenie z HACCP
80PLN
Praca na wysokości
60PLN
Rejestracja BDO
500PLN
0

Wspólne ćwiczenia przeciwkryzysowe. Współdziałanie służb

16 czerwca 2024 r. 8 Kujawsko-Pomorska Brygada# Obrony Terytorialnej szkoliła się wspólnie z Państwową i Ochotniczą Strażą Pożarną. Celem ćwiczeń w miejscowości Wielgie było zgrywanie działań służb w ramach zarządzania kryzysowego na wypadek klęski żywiołowej. W działaniach uczestniczyli przedstawiciele samorządu lokalnego razem z Wójtem Gminy.

(czytaj więcej)
0

Blisko 1000 wypadków z udziałem motocykli. "Dajcie się zauważyć"

Sprzyjająca aura sprawia, że od początku roku na drogach# jest wyraźnie więcej niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności motocyklistów. W tym czasie dochodzi, niestety, do większej liczby zdarzeń drogowych z udziałem jednośladów. Od początku roku zginęło już 102 użytkowników motocykli!

(czytaj więcej)
0

Mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Ma skłonić do refleksji

21 czerwca 2024 r. rusza szósta edycja projektu na rzecz bezpieczeństwa# ruchu drogowego. Publikowana przez Policję mapa "Wypadki drogowe ze skutkiem śmiertelnym - Wakacje 2024 " od lat spotyka się z pozytywnym odbiorem społecznym oraz dużym zainteresowaniem mediów. Ma ona ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii, do jakich dochodzi każdego dnia na polskich drogach.

(czytaj więcej)
0

Grillowa patera, czyli obiad na grillu dla rodziny i przyjaciół. Sprawdź!

Macie zamiar zorganizować grillową ucztę? Takie #spotkania z obfitością dań i smaków są teraz bardzo popularne, zarówno w restauracjach, jak na prywat-nych imprezach. Dzielcie się jedzeniem, kosztujcie, a przed wszystkim dobrze się bawcie!

(czytaj więcej)