Dziś mamy 30 kwietnia 2025, środa, imieniny obchodzą:

05 stycznia 2025

"Nie taki straszny wilk". Podróżnik Michał w nakielskiej gminie

fot. fanpage

fot. fanpage "Równe Moce"

Przez teren nakielskiej gminy przeszedł podróżnik# Michał - społecznik i założyciel Fundacji Równe Moce.

Michał, uczestnik projektu "Równe Moce" przemierza pieszo 660 kilometrów. Wędrówka przygotowana jest w taki sposób, by omijać ludzkie siedziby. "Wilczy Szlak" wytyczony został na podstawie przebiegu korytarzy ekologicznych. To wyprawa o charakterze edukacyjnym z papierową mapą, bez telefonu i aparatu cyfrowego.  Wędrówka pokazująca, że wilk nie jest ani zły ani dobry. Jest po prostu sobą - wilkiem. To także podróż w głąb siebie w poszukiwaniu wewnętrznego wilka oraz tego pierwotnego połączenia z naturą.

Wędrówka Michała rozpoczęła się w Owińskach 1 stycznia, przy głazie wyznaczającym 17. południk a kończy na "Biegunie Zimna" w "Republice Ściborskiej". Jednym z trudniejszych punktów wyprawy jest przeprawa własnoręcznie zbudowaną tratwą przez Wisłę na wysokości Torunia.

W piątek, 3 stycznia, Michał z "Równe Moce" przeszedł imponujące 46 km, wędrując od godziny 9.00 aż do 22.00. Trasa prowadziła na południe od Gminy Wyrzysk i Nakła nad Notecią, a warunki pogodowe – 0°C, wiatr oraz opady śniegu – dodały wędrówce trudności. Michał kontynuuje swoją drogę, kierując się przez lasy w rejonie Bydgoszczy i Solca Kujawskiego, gdzie temperatura wynosi -3°C. Na szczęście opady nie są prognozowane.

Podczas wędrówki Michał dzielił się wyjątkowym nagraniem z fotopułapki, na którym uwieczniono wilka z trzema łapami. Zwierzę, mimo swojej niepełnosprawności, najprawdopodobniej wciąż żyje w watasze, co pokazuje, jak ważne są rodzinne więzi w wilczych stadach.

Warto wspomnieć, że dwa miesiące przed rozpoczęciem wyprawy Michał zmagał się z bólem w dolnej części kręgosłupa, spowodowanym kręgozmykiem. Ta diagnoza stała się impulsem do intensywnych treningów pod okiem trenera, które pozwoliły mu podjąć wyzwanie tej wymagającej wędrówki.

Wędrówka Michała to nie tylko fizyczny wysiłek, ale także dowód na siłę determinacji i miłość do natury. Trzymamy kciuki za dalsze etapy jego wyprawy!

Wyprawa zakończyć ma się 16 stycznia.

 

Oceń artykuł: 28 16

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (8) Zgłoś naruszenie zasad

    • 12 (24)

    Traker, w dniu 05-01-2025 10:21:53 napisał:

    To można pochwalić ,to niezły wyczyn. Nie jak radny nieporadny .

    odpowiedz

    • 11 (33)

    Karol, w dniu 05-01-2025 12:13:19 napisał:

    Podróżnik z prawdziwego zdarzenia .A nie jak pokazówka uśmiechnięty boiński zakaz komentowania.

    odpowiedz

    • 12 (22)

    Można komentować , w dniu 05-01-2025 12:16:52 napisał:

    Wielki człowiek,odważny, bez rozgłosu , gratuluję wytrwałości

    odpowiedz

    • -1 (15)

    Pomysłowy Dobromil, w dniu 05-01-2025 13:34:14 napisał:

    Populacja saren i zajęcy spadła niemal do zera przez nadmiar wilków. Znajomym wilki na ich oczach zażarły dwa psy. Dla człowieka stanowi mniejsze zagrożenie niż dla jego psów. Wilki są sprzymierzeńcem młodych lasów i tym samym leśników, ponieważ eliminują szkodniki zagrażające młodnikom.

    odpowiedz

    • -1 (19)

    Wilki żyją w grupach rodzinnych, w dniu 05-01-2025 13:34:23 napisał:

    Stada wilków nie nazywa się już "watacha" tylko "grupa rodzinna". Określenia watacha używają nadal myśliwi. Wilki to zwierzęta rodzinne. W rodzinie są rodzice i potomstwo z aktualnego i starszych miotów. . Starsze rodzeństwo często pomaga odchować młodsze. Na czele grupy rodzinnej stoi samica. Wilki wspierają się i dbają o każdego członka swojej rodziny-nawet chorego czy niepełnosprawnego. Brawa dla podróżnika, Śledzę jego wyprawę na fb.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 4 (18)

    Wataha a nie watacha, w dniu 05-01-2025 13:46:47 napisał:

    Wróć do szkoły podstawowej zanim zaczniesz pisać komentarze.

    odpowiedz

    • 1 (13)

    Gajowy, w dniu 07-01-2025 22:10:41 napisał:

    Wilki żyją w grupach rodzinnych- to na zimę zaproś tę rodzinę do swego domu. Ludzi już porąbało, wataha tak prawidłowo się zwie grupa wilków. I nie ujmuj im tej nazwy.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Budowa hal
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)