Czym są lonże wspinaczkowe? Poradnik

fot. powierzone
Lonża jest szalenie ważnym elementem wyposażenia wspinacza. Tuż obok lin, butów i# innych akcesoriów stanowi wyprawkę każdej osoby chcącej zacząć swoją przygodę ze wspinaczką. Podpowiadamy, czym są lonże, do czego służą i jak wybrać odpowiedni sprzęt.
Lonża wspinaczkowa – co to jest i do czego służy?
Lonże wspinaczkowe to nic innego jak elementy łączące wspinacza z punktem asekuracyjnym. Zapewniają bezpieczeństwo wtedy, gdy trzeba się przepiąć, zjechać albo zawisnąć na danym stanowisku.
Lonża przydaje się najbardziej na via ferratach i przy wspinaczce wielowyciągowej, używana jest także do zjazdów, a także do prac wysokościowych – na przykład przez alpinistów przemysłowych.
Wśród rodzajów lonży można wymienić dynamiczne, czyli pochłaniające energię przy opadaniu, lonże statyczne – w formie nośnej taśmy lub liny, służące do manewrów w miejscu, oraz lonże w formie zaawansowanych systemów via ferrata. Te ostatnie posiadają absorbery energii i dodatkowe karabinki ułatwiające pracę na stanowiskach.
Kiedy i jak korzystać z lonży?
Należy podkreślić, że lonża, wbrew obiegowej opinii, nie służy do asekuracji. To jedynie zabezpieczenie pomagające przy czynnościach statycznych, kiedy wspinacz korzysta już z systemu asekuracji. Nie używa się jej więc podczas poruszania na ścianie, a jedynie podczas manewrów czy przepinania się.
Przy wspinaczce wielowyciągowej wspinacze przepinają się do kotw lub łańcuchów, aby móc komfortowo operować liną. Z kolei na via ferratach lonża pozwala komfortowo przepinać się z jednej stalowej liny na drugą podczas pokonywania skomplikowanych trawersów i podejść. Lonża zamoryzuje poślizgnięcia się i pochłonie nadmiar energii, jeżeli dojdzie do nieprzewidzianego zjazdu.
Dodatkowo lonże stabilizują wspinaczy podczas zjazdów i innych manewrów, dzięki czemu nie obracają się oni ani nie dryfują w nieprzewidzianych kierunkach. Dają też tymczasowo trzeci punkt podparcia, na przykład kiedy potrzebujesz zwolnić jedną rękę podczas przebywania na półce skalnej czy przy stanowisku.
Na co zwrócić uwagę przy wybieraniu lonży?
Wybierając lonżę, musisz ocenić jej jakość – nie oszczędzaj na produktach, które mogą zaważyć na Twoim bezpieczeństwie. Zdecydowanie lepsze od zwykłych taśm są lonże pochłaniające drgania, czyli dynamiczne liny z amortyzatorem.
Karabinki z kolei muszą być łatwe w obsłudze – musisz mieć możliwość odpięcia i zapięcia ich jedną ręką, a dodatkowo mieć pewność, że blokada działa skutecznie.
Lonży nie powinno się mocować do uprzęży przy pomocy karabinków – zawsze musisz zrobić węzeł lub pętlę, która przypnie Cię do punktu centralnego. Pamiętaj też, żeby nie przypinać się do punktu położonego poniżej – zawsze do góry. Jeżeli bowiem dojdzie do poślizgnięcia się, grozi Ci długi lot i przeciążenie, a w konsekwencji – kontuzje.
Lonżę wymieniaj zawsze wtedy, kiedy miała kontakt z dużym przeciążeniem i była wystawiona na próbę – nawet, jeżeli naocznie wygląda dobrze, może mieć ślady zużycia, których nie widać na pierwszy rzut oka. Powodzenia!
Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany
Czytaj również
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)