Dziś mamy 24 kwietnia 2025, czwartek, imieniny obchodzą:

22 kwietnia 2025

Zmiana dyrektywy. Chodzi o ochronę wilka

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi z # zadowoleniem przyjęło decyzję krajów UE w zakresie zmiany poziomu ochrony wilka w UE ze „ściśle chronionego” na „chroniony”.

Wilki ze ściśle chronionych na chronione 16 kwietnia br. na Komitecie Stałych Przedstawicieli Rządów Państw Członkowskich przy Unii Europejskiej (COREPER) został zatwierdzony mandat Rady dotyczący zmiany statusu ochrony wilka, umożliwiający dostosowanie prawa UE do postanowień Konwencji Berneńskiej.

Mandat obejmuje ukierunkowaną zmianę dyrektywy siedliskowej – unijnego aktu prawnego wdrażającego Konwencję Berneńską – w celu odzwierciedlenia zmienionego poziomu ochrony wilka ze „ściśle chronionego” na „chroniony”. Decyzja ta pozwoli państwom członkowskim na większą elastyczność w zarządzaniu populacją wilków, aby zminimalizować skutki rosnącej liczebności tego gatunku, w tym ograniczenie szkód, jakie powodują wilki – zwłaszcza w rolnictwie. Kolejnym etapem będzie uzgodnienie tej zmiany z Parlamentem Europejskim, który swoje stanowisko ma przedstawić w maju 2025 r.

Jeśli będzie ono zgodne z mandatem Rady, zmiana statusu ochrony wilka zostanie formalnie przyjęta. Niestety na posiedzeniu COREPER, które odbyło się w minioną środę, Polska – zgodnie ze stanowiskiem przygotowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska – nie poparła wniosku Komisji Europejskiej o obniżenie statusu ochrony wilka w UE, zachowując stosunek neutralny (wstrzymała się od głosu podczas posiedzenia). MRiRW wielokrotnie i konsekwentnie na forum UE, jak również w trakcie dyskusji krajowych, prezentowało jednoznaczne stanowisko, iż z uwagi na znaczący wzrost populacji wilka w Polsce jak również w Europie, a w ślad za tym wzrastającą co roku liczbą szkód wyrządzanych przez te zwierzęta, konieczna jest zmiana statusu jego ochrony w UE ze ściśle chronionego na chroniony, aby umożliwić zarządzanie populacją wilka w sposób zrównoważony - dopasowany do lokalnych uwarunkowań.

Stanowisko resortu rolnictwa w tym zakresie wynika z faktu, że wilk wyrządza wiele szkód w gospodarstwach rolnych czego niepodważalnym dowodem są dane prezentowane m.in. przez Główny Urząd Statystyczny, z których jednoznacznie wynika stały wzrost liczebności tego gatunku.

materiał: MRiRW

Oceń artykuł: 12 18

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (9) Zgłoś naruszenie zasad

    • 6 (20)

    Wilkołak , w dniu 22-04-2025 10:31:47 napisał:

    Wszystko najlepiej wybić, lasy wyciąć i po sprawie. Prawaki przynajmniej będą mogli świętować.

    odpowiedz

    • -4 (12)

    Poes, w dniu 22-04-2025 12:55:26 napisał:

    Wilkołak chyba lewaki

    odpowiedz

    • 4 (12)

    se mła, w dniu 22-04-2025 14:29:29 napisał:

    ludzi jest za dużo, zajęli sobie więcej niż potrzebują, gdzie ta zwierzyna ma się podziać jak tu takie szkodniki się rozpierzchły na dwóch nogach

    odpowiedz

    • -3 (13)

    Rolnik, w dniu 22-04-2025 18:52:10 napisał:

    W Szwecji, która terytorialnie jest większa od Polski od lat utrzymywana jest liczba 200 wilków a u nas jest ich ponad 5000. Jak wilki zamordowały cielaka to na odszkodowanie nie ma szans.

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Murzyn, w dniu 22-04-2025 21:57:53 napisał:

    Przecieź wszyscy wiedzą, że wilki jedzą owsiankę

    odpowiedz

    • 3 (5)

    eko, w dniu 22-04-2025 23:04:36 napisał:

    Niestety to my weszliśmy na tereny wilków i żubrów, saren dzików i innych zwierząt , Wycięliśmy im lasy, to teraz ich karmy!

    odpowiedz

    • 1 (1)

    pp, w dniu 23-04-2025 00:35:15 napisał:

    Fakty - obecnie w Polsce żyje około 4300 dzikich wilków. Natomiast według oficjalnych danych na 1 stycznia 2025 roku, w Szwecji żyje około 375 dzikich wilków...

    odpowiedz

    • 0 (2)

    Nieznajoma , w dniu 24-04-2025 15:20:31 napisał:

    Słowa wyssane z ust myśliwych, szkodnik to się nazywa człowiek chyba nie wilk ,wilk to drapieżnik a nie szkodnik szkodniki to krety owady i korniki w drzewie jak już durne społeczeństwo zakłute jak but !! Tępić to myśliwych i kłusowników bo są szczerze nie potrzebni niszczą naturę i lasy weźcie się za nich i nie czytajcie bajek o czerwonym Kapturku bo to średniowiecze

    odpowiedz

    • 1 (1)

    Jarząbek, w dniu 24-04-2025 17:16:07 napisał:

    Niestety, ale wilki podpadły Przewodniczącej Komisji Europejskiej - zagryzły jej kucyka, więc "trzeba je wytępić" :(

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
KOBIZE
500PLN
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Szkolenie z HACCP
80PLN
Praca na wysokości
60PLN
0

Po Wielkanocy zostało jedzenie? Nie wyrzucaj - podziel się!

Po Wielkanocy zostaje # sporo jedzenia. Warto się nim podzielić.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)