Nowy PSZOK w gminie? Prędzej czy później musi powstać

fot. archiwum
Gmina Szubin planuje budowę # nowego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Choć na razie nie rozpisano przetargu na dokumentację projektową, to burmistrz Mariusz Piotrkowski podkreśla, że jest to zadanie, które w przyszłości musi zostać zrealizowane.
Obecnie PSZOK w Szubinie funkcjonuje na wynajętym terenie należącym do Gminnej Spółdzielni. Jednak, jak zaznacza burmistrz, GS stopniowo sprzedaje swoje nieruchomości nowym inwestorom, co może skutkować koniecznością opuszczenia obecnej lokalizacji. – Nie mamy żadnej gwarancji, że w pewnym momencie nie dostaniemy informacji, że spółdzielnia ma inne plany wobec tego terenu. Chcemy uniezależnić się i stworzyć własny PSZOK na terenie należącym do gminy – mówi burmistrz Piotrkowski.
Lokalizacja nowego PSZOK-u W budżecie gminy zabezpieczono środki na opracowanie dokumentacji projektowej. To 100 tys. zł. Nowy PSZOK miałby powstać na działce położonej w sąsiedztwie terenu należącego do GS-ów, w pobliżu żłobka. - Myślę, że to nie jest w żaden sposób kontrowersyjne dla otoczenia. Wiadomo, że taka infrastruktura może powodować różne uwagi mieszkańców, ale to jest po prostu po sąsiedzku. To samo miejsce. Chcielibyśmy tam stworzyć PSZOK z prawdziwego zdarzenia – z boksami, wagą i pełnym zapleczem technicznym. To miejsce wydaje się odpowiednie, ponieważ nie powinno budzić kontrowersji wśród mieszkańców – wyjaśnia burmistrz.
Choć gmina chce mieć własny PSZOK, jego realizacja nie jest obecnie priorytetem. – To zadanie, które bardzo chcielibyśmy zrobić, ale nie jest to coś, co musi być zrobione tu i teraz – podkreśla burmistrz. Decyzja o przetargu na dokumentację będzie zależała od wyników innych inwestycji, takich jak budowa drogi na ul. Sportowej, zagospodarowanie terenów zielonych wokół ruin zamku czy rewitalizacja terenów TKKF. PSZOK jest konieczny Burmistrz zaznacza, że gmina chce w przyszłości pozyskać środki zewnętrzne na budowę PSZOK-u, ale aby to było możliwe, najpierw musi powstać dokumentacja i uzyskane pozwolenia.
– To inwestycja, którą prędzej czy później musimy zrealizować. W przeciwnym razie, jeśli stracimy obecny teren, zostaniemy bez alternatywy – podsumowuje Piotrkowski. Na razie gmina nie ma informacji, by Gminna Spółdzielnia planowała likwidację obecnego PSZOK-u, jednak władze Szubina myślą długofalowo i chcą być przygotowane na każdą ewentualność.
Źródło:
Czytaj również
Dodaj komentarz
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!