O zbrodni i kłamstwie katyńskim. Ważne lekcje muzealne

fot. powierzone
W tym roku przypada 85 rocznica # zbrodni na Polakach dokonana wiosna 1940 przez ZSRR.
W kwietniu w murach Muzeum Ziemi Szubińskiej dostępna jest wystawa pt. „Zbrodnia Katyńska 1940. Zagłada polskich elit”. Wystawa elementarna, przygotowana została przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Fotografie pochodzą ze zbiorów: IPN, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Centralnego Archiwum Wojskowego, Stowarzyszenia Katyń w Szczecinie, osób prywatnych oraz domeny publicznej. Ekspozycja w szubińskim muzeum była tematem spotkań w ramach lekcji edukacyjnych.
W muzealnych lekcjach uczestniczyła młodzież z Zespołu Szkół im. prof. Emila Chroboczka pod kierunkiem Jarosława Odrobińskiego i młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego pod kierunkiem Piotra Szybowicza i Joanny Biernackiej-Kozerewicz. Przewodnikiem po wystawie była kustosz Kamila Czechowska. Obok aspektów ogólnopolskich i ogólnoświatowych młodzież z szubińskich szkół poznała związki dotyczące naszych mieszkańców, którzy ponieśli śmierć z ręki Rosjan.
Serdecznie dziękujemy nauczycielom za przybliżanie historii Polski we współpracy z Muzeum Ziemi Szubińskiej.
materiał: Kamila Czechowska
Autor nie wyraża zgody na dodawanie komentowanie artykułu.
Galeria





Czytaj również
- Gala Laureatów Kuratora Oświaty. Wyróżnienia dla ucznia i nauczyciela
- Dzień Ziemi 2025. Nasza moc, nasza planeta!
- Uczniowie wzięli udział w kampanii. Złożyli symboliczny hołd ofiarom
- Ekonomiczny sukces uczennicy. Joanna finalistką konkursu
- III Licealny Konkurs Wiedzy o Atmosferze. Jagoda Jóźwicka zwyciężczynią
Po Wielkanocy zostało jedzenie? Nie wyrzucaj - podziel się!

Po Wielkanocy zostaje # sporo jedzenia. Warto się nim podzielić.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)