63. Konkurs Sztuki Ludowej Pałuk Na Pałukach już wiosna!

fot. LZ
63. Konkurs Sztuki Ludowej Pałuk im. Wandy Szkulmowskiej przeszedł #do historii. Nagrody zostały już wręczone, a prace można podziwiać na wystawie w Szubińskim Domu Kultury do 9 maja.
Wśród gości zgromadzonych w Szubińskim Domu Kultury znaleźli się m.in. wicestarosta powiatu żnińskiego Andrzej Hłond, przewodniczący Rady Powiatu Nakielskiego Zbigniew Sabaciński, członek zarządu powiatu nakielskiego - Tomasz Miłowski, sekretarz powiatu wągrowieckiego Radosław Kubisz, wójt gminy Wągrowiec Małgorzata Chmielarz, burmistrz miasta Wągrowiec Alicja Trytt, burmistrza Szubina Mariusz Piotrkowski, starszy specjalista do spraw ochrony i popularyzacji kultury ludowej i tradycyjnej w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Aleksandra Gąsowska, główny specjalista przy Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi Grażyna Olszaniec, główny Specjalista Narodowego Instytutu Dziedzictwa Oddziału Terenowego w Toruniu Anna Baran, głównego specjalistę Narodowego Instytutu Dziedzictwa Oddziału Terenowego w Poznaniu Tomasz Łuczak, członkowie najbliższej rodziny Wandy Szkulmowskiej – Barbara i Zbigniew Szkulmowscy.
Przewodniczącą komisji konkursowej była Kinga Turska-Skowronek, a członkami: Bożena Olszewska, Justyna Słomska-Nowak oraz Anna Kornelia Jędrzejewska.
Konkurs zgromadził w tym roku 87 twórców, zarówno dorosłych (56 osób), jak i dzieci oraz młodzież (31 osób). Nadesłali oni 347 prac w dziedzinach: haft (61 prac), zdobnictwo (200 prac), rzeźba, płaskorzeźba i zabawki (83 prace), plecionkarstwo (3 prace). W konkursie, po latach przerwy, pojawiły się prace z zakresu plecionkarstwa oraz glinianej rzeźby inspirowanej twórczością Klary Prillowej. Tegoroczna edycja pokazała, że sztuka ludowa Pałuk ma się dobrze, rozwija się i znajduje kontynuatorów zarówno wśród dorosłych, jak i młodego pokolenia.
Nagrody i wyróżnienia otrzymali:
Haft
Wyróżnienia: Emilia Przybylska, Wanda Szewczyk, Maria Gruchała
III nagrody: Krystyna Bylicka, Wiesława Kotarba
II nagrody: Mirosława Sass-Nowak, Lidia Kierejewska, Halina Kaszewska
I nagrody: Maria Tomczak, Małgorzata Bołka, Irena Nogalska
I nagroda, Nagroda Rodziny Szkulmowskich: Krystyna Ługiewicz
Nagroda Specjalna: Iwona Nowak
Haft dzieci i młodzieży:
Nagroda: Maja Jaszak
Rzeźba
Wyróżnienia: Paweł Piasecki, Tomasz Straub, Marek Szpechciński, Daniel Makarewicz, Agata Zielińska
III nagroda: Dorota Wilczyńska-Sztyma
II nagrody: Mariusz Woźniak, Krzysztof Jabłoński
I nagrody: Piotr Marciniuk, Eryk Tubiszewski, Ariel Czechowski
Nagroda specjalna: Piotr Woliński
Rzeźba dzieci i młodzieży
Wyróżnienia: Kacper Piwoński, Agata Bagrowska, Elena Sztyma
II nagrody: Eliza Mróz, Olga Bagrowska
I nagroda: Maja Jędryczka
Rzeźba w glinie
II nagrody: Piotr Marciniuk, Alina Gordon, Urszula Szpechcińska
Rzeźba – zabawki
II nagroda: Mirosław Nowak
Zdobnictwo
Wyróżnienia: Marzena Tracz, Małgorzata Kapczyńska, Ewa Jaszak
III nagrody: Maria Kwiatkowska, Krystyna Kwiatkowska, Agata Maludzińska, Maria Tomczak,
Julia Kubiak, Dominika Komorowska-Pietroń, Urszula Szpechcińska
II nagrody: Izabela Pilarska, Jagoda Koguciuk, Marlena Bałka
I nagrody: Joanna Lewandowska, Joanna Kazimierczak-Kowalska, Kataryna Pietroń, Paweł Pietroń, Małgorzata Bołka, Jadwiga Bołka
Nagroda specjalna: Wiesława Palczewska
Zdobnictwo dzieci i młodzieży:
Wyróżnienia: Paulina Malinowska, Emilia Liana, Michalina Adamczyk, Zofia Niklewicz, Antonina Piekarska, Szymon Prybiński, Jakub Duda, Alicja Bauza, Oliwia Fiałkowska
Nagrody: Szymon Smoter, Natalia Siekiera, Julia Molota, Marcelina Balcerek, Anna Ollesz, Gabriela Trzebiatowska, Martyna Kwaśniewska, Antonina Gbór, Marika Pawłowska, Natalia Krzemkowska, Sandra Kapczyńska, Jakub Palczewski, Wiktoria Surmacka, Idalia Lipińska, Iga Palczewska
Plecionkarstwo
III Nagroda: Paweł Pietroń
Patronat Honorowy nad konkursem objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanna Wróblewska, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, starosta powiatu nakielskiego Krzysztof Błoński, starosta powiatu wągrowieckiego Tomasz Kranc, starosta powiatu żnińskiego Zbigniew Jaszczuk, burmistrz Kcyni Mateusz Stachowiak, wójt gminy Wągrowiec Małgorzata Chmielarz, burmistrz miasta Wągrowiec Alicja Trytt, burmistrz Żnina Łukasz Kwiatkowski, Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
oraz rodzina Wandy Szkulmowskiej Zbigniew i Barbara Szkulmowscy.
Organizatorzy konkursu zaprosili do udziału w konsultacjach społecznych, które poświęcone będą staraniom o wpis Tradycyjnej plastyki obrzędowej i zdobniczej Pałuk na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, które odbędą się w sali SzDK 7 maja o godzinie 17:00.
Galeria




























































































































Czytaj również
- Muzykoterapii seniora. Uczestnicy chętnie uczęszczają na zajęcia
- Detal w architekturze Agaty Kornik. Wernisaż w galerii Flesz
- Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Dyskutowano o bestsellerowej powieści
- "Czas - droga rzecz". Wystawa cieszy się powodzeniem
- Wielkanocne warsztaty muzealne. Udział wzięły przedszkolaki
Dodaj komentarz
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!