W Polsce nie ma pryszczycy. Nie ma podejrzeń ewentualnej transmisji wirusa

fot. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Zespół Zarządzania Kryzysowego MRiRW#, koordynujący działania zabezpieczające przed transmisją wirusa pryszczycy oraz rozprzestrzenianiem się wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w Polsce – najważniejsze informacje:
W Polsce nie ma pryszczycy i nie ma podejrzeń ewentualnej transmisji wirusa na terytorium RP. Stabilna sytuacja występuje też na Słowacji i na Węgrzech.
Zmienia się sytuacja dotycząca wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI. Aktualnie mamy potwierdzone 82 ogniska w stadach komercyjnych, w tym 41 ognisk w samym tylko województwie wielkopolskim). Badania prowadzone do wczoraj w laboratorium w Puławach potwierdziły nowe ognisko w województwie wielkopolskim, w powiecie kaliskim (stado liczące niemal 100 tys. szt. kur niosek). Trwa realizacja procedur uśmiercania zwierząt z tej hodowli.
26 kwietnia 2025 r. w Polsce potwierdzono również 18 ognisk HPAI w stadach drobiu utrzymywanego w warunkach przyzagrodowych. Ostatnie ognisko w niekomercyjnym stadzie liczącym 36 sztuk drobiu różnych gatunków potwierdzono 23 kwietnia br. w powiecie nidzickim (warmińsko – mazurskie).
Do dziś, tj.26 kwietnia 2025 r. w Polsce potwierdzono także 23 ogniska choroby rzekomego pomoru drobiu (choroby Newcastle) w stadach komercyjnych oraz 26 ognisk choroby w stadach ptaków utrzymywanych w warunkach przyzagrodowych. Ostatnie ognisko wystąpiło w powiecie piotrkowskim (łódzkie).
25 kwietnia minister rolnictwa Czesław Siekierski podpisał rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem rzekomego pomoru drobiu. Podpisane rozporządzenie zostało skierowane do ogłoszenia w trybie pilnym.
To kolejny (po ostatnich działaniach związanych z grypą ptaków) element koncepcji zwiększenia wymagań i wzmacniania bioasekuracji przez producentów drobiu, który powstał w uzgodnieniu z branżą drobiarską. Rozporządzenie wprowadza środki bioasekuracyjne oraz obowiązek szczepienia kur i indyków utrzymywanych w gospodarstwach komercyjnych oraz zakładach wylęgu drobiu.
Najważniejsze zasady wprowadzane w/w rozporządzeniem:
- podstawowe środki bioasekuracyjne obowiązują (tak jak w przypadku grypy ptaków) wszytkich hodowców drobiu i będą dostosowane do poziomu ryzyka, jakie stwarzają gospodarstwa komercyjne i niekomercyjne;
gospodarstwa komercyjne są zobowiązane do: stosowania wzmocnionych środków bioasekuracji, co przekłada się na konieczność m.in. wyposażenia gospodarstwa w maty lub niecki dezynfekcyjne (lub inne rozwiązania techniczne) przed wejściami do budynków z drobiem i wyjściami z nich oraz przed wjazdami do gospodarstw i wyjazdami z nich; stosowania środków bezpieczeństwa biologicznego i ochrony osobistej; oczyszczania i odkażania sprzętu i narzędzi używanych do utrzymywania drobiu;
- właściciele gospodarstw zobowiązani są do prowadzenia i przechowywania dokumentacji dotyczącej środków odkażających, deratyzacji i dezynfekcji oraz upadkowości drobiu oraz prowadzenia rejestru środków transportu do przewozu drobiu, jaj, paszy lub produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego wjeżdżających na teren gospodarstwa. Obowiązek prowadzenia rejestru dotyczy również wejść osób do pomieszczeń, w których utrzymywany jest drób;
- gospodarstwa muszą być wyposażone w kontener do przetrzymywania zwłok padłego drobiu, alternatywnie należy wydzielić pomieszczenie przeznaczone do przetrzymywania padłego drobiu;
- gospodarstwa muszą być wyposażone w środki odkażające umożliwiające bieżącą, ciągłą dezynfekcję przez co najmniej przez 7 dni, a właściciele tych gospodarstw zostają zobowiązani do utrzymywania czystości i porządku wokół budynków, w których utrzymywany jest drób oraz pasza i ściółka;
w gospodarstwach należy wydzielić miejsca do składowania środków odkażających (wraz z zabezpieczeniem tych miejsc przed dostępem osób nieupoważnionych), składowania obornika, paszy i ściółki;
w gospodarstwach komercyjnych, funkcjonujących w obszarze zapowietrzonym, w których prowadzona jest hodowla kur, wprowadzony zostaje nakaz stosowania zasady „cały kurnik pełny albo cały kurnik pusty”;
obowiązek szczepienia przeciwko ND dotyczyć będzie kur i indyków utrzymywanych w gospodarstwach komercyjnych (niezależnie od liczby utrzymywanego drobiu) oraz zakładach wylęgu drobiu (przed opuszczeniem zakładu). W gospodarstwach komercyjnych, gdzie utrzymuje się do 350 sztuk drobiu średniorocznie takie szczepienia będą realizowane zgodnie z charakterystyką produktu leczniczego weterynaryjnego; przy większej skali produkcji - na podstawie programu szczepień, stanowiącego element obowiązkowego planu bioasekuracji;
- rozporządzenie ustala także zakaz wprowadzania do gospodarstw i wyprowadzania z nich (zarówno komercyjnych jak i niekomercyjnych) kur i indyków niezaszczepionych przeciwko ND oraz zakaz wprowadzania do zakładów wylęgu drobiu jaj wylęgowych, pochodzących od niezaszczepionych kur i indyków;
obowiązek szczepień został wzmocniony poprzez nakaz badania laboratoryjnego poziomu przeciwciał zabezpieczających kury i indyki przed rzekomym pomorem drobiu w celu, oceny skuteczności programu szczepień wraz z możliwością weryfikacji przez powiatowych lekarzy weterynarii, którzy jednocześnie będą uprawnieni do wydawania zaleceń co do modyfikacji takiego programu.
Przepisy dotyczące bioasekuracji oraz zasad obsady kurników w obszarze zapowietrzonym objęte powyższym rozporządzeniem, wejdą w życie z dniem następnym po dniu ogłoszenia rozporządzenia, natomiast przepisy dotyczące obowiązku szczepień po upływie 14 dni.
Przypominamy, wszystkie dotychczasowe komunikaty sztabu kryzysowego MRiRW dostępne są na stronie: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/pryszczyca.
Materiał: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Czytaj również
Dodaj komentarz
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad
Szymon Maciejewski, w dniu 27-04-2025 08:51:39 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!