Dziś mamy 29 marca 2023, środa, imieniny obchodzą:

Ciekawostki

22 marca 2023 0

Warto zadbać o odpowiednią dietę. Nie powinno zabraknąć jajek i warzyw

Z dnia na dzień robi się cieplej, a natura wraca do życia. Po zimowych miesiącach chętnie #zwiększamy aktywność na świeżym powietrzu, co stanowi często spore wyzwanie dla naszego organizmu. Aby dobrze wejść w wiosenny czas, warto zadbać o odpowiednią dietę, w której na pewno nie powinno zabraknąć warzyw i jajek.

(czytaj więcej)
03 marca 2023 1

Czy można mrozić jajka? Bezpieczne i prawidłowe przechowywanie

Jajo to produkt zaskakująco trwały. Może być pyszne i w pełni wartościowe przez miesiąc, a nawet #dwa miesiące od daty zniesienia! Jak to możliwe? Wystarczy przestrzegać kilku za-sad. Przygotowaliśmy krótki poradnik na temat tego, jak bezpiecznie i prawidłowo prze-chowywać jaja – te surowe i te ugotowane.

(czytaj więcej)
18 lutego 2023 0

Blisko 176 mln kobiet cierpi na endometriozę. Ważna szybka diagnoza

Świadomość na temat endometriozy jest wciąż bardzo niska. Jeszcze niedawno w ogóle o niej #nie mówiono, dziś na szczęście to się zmienia. W końcu na tę chorobę cierpi blisko 176 milionów kobiet na całym świecie. Są wśród nich największe gwiazdy kina, telewizji i Internetu. Ich lista jest bardzo długa. Mówi się, że prawdopodobnie nawet Marilyn Monroe cierpiała na tę chorobę. Popularne kobiety zmagające się z endometriozą edukują i nagłaśniają problem. Dzieląc się swoimi przeżyciami, dają szansę innym na szybszą reakcję i wdrożenie leczenia.

(czytaj więcej)
17 lutego 2023 0

Znaczki poczty podziemnej. Wystawa dla miłośników filatelistyki i nie tylko

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu i Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Wielkopolska zapraszają na otwarcie wystawy #pt. „Znaczki poczty podziemnej z lat 1981–1989 z kolekcji Edwina Klessy”. Na wystawie zostanie zaprezentowanych około 350 kart wystawowych, 2700 znaczków, bloczków, arkusików, znaków, kopert i kart pocztowych. Wydarzenie odbędzie się 22 lutego 2023 r. o godz. 16:00 w Przystanku Historia (ul. Dąbrowskiego 29).

(czytaj więcej)
14 lutego 2023 0

Walentynki w świecie zwierząt. Sposoby na prezentację swojego wdzięku

Myślicie, że tylko ludzie mają licencję na podryw? Nic z tych rzeczy! Sposoby zwierząt na zaprezentowanie #swojego wdzięku są znacznie bardziej spektakularne. Co więcej, każdy gatunek ma swój własny.

(czytaj więcej)
03 stycznia 2023 1

Zbliżają się ferie zimowe. Co warto zobaczyć w Polsce?

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami! To idealny moment na to, żeby zacząć planować ten wyjątkowy, beztroski czas. #Z badań wynika, że niemal 60% Polaków najchętniej spędza ferie w kraju. Co warto zobaczyć w Polsce? Gdzie się udać? Jakich atrakcji możemy się spodziewać? I jak przygotować się na wspaniałą, beztroską zabawę? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
31 grudnia 2022 6

Niebawem powitamy 2023 rok. Czy znamy zwyczaje sylwetrowe?

Sylwester nie jest zwyczajną nocą, więc spędzać go jak każdej innej nie można. To czas, który warto# przeżyć wyjątkowo, niecodziennie. Nie znaczy to oczywiście, że trzeba koniecznie iść na bal. Ale zawsze warto pamiętać o obyczajach związanych z tym świętem. Są bardzo barwne i ciekawe. Zarówno te nasze rodzime, jak i wszelkie inne kultywowane w różnych zakątkach świata.

(czytaj więcej)
25 grudnia 2022 1

Chowanie mioteł i zgniłe ziemniaki w bucie. Najciekawsze tradycje świąteczne

Tradycje związane ze Świętami Bożego Narodzenia są niezwykle# bogate w Polsce: pasterka, dzielenie się opłatkiem, wolne nakrycie dla niespodziewanego gościa czy przesąd o zwierzętach mówiących ludzkim głosem. Podobnie w każdym innym kraju znaleźć można niepowtarzalne zwyczaje, jakich nie spotka się nigdzie indziej. Biuro podróży tripsta.pl wybrało najciekawsze obyczaje, które tworzą magię świąt w różnych krajach Europy.

(czytaj więcej)
24 grudnia 2022 0

Z Sicienka do Watykanu. Rozmowa z Przemysławem Kozłowskim

Wywiad z Przemysławem Kozłowskim, laureatem tegorocznej #Nagrody Marszałka w kategorii promocja województwa za tworzenie wyjątkowych dzieł z zapałek, w tym największej szopki bożonarodzeniowej, która trafiła do Watykanu.

(czytaj więcej)
23 listopada 2022 7

Co wartościowego jeść rano? Śniadaniowe grzechy Polaków.

Z przeprowadzanych badań wynika, że Polacy cenią sobie śniadania i traktują je jako najważniejszy posiłek dnia. #Z pewnością nie bez znaczenia jest to, że ich spożywanie jest coraz częściej promowane przez media oraz specjalistów od żywienia.

(czytaj więcej)
17 listopada 2022 3

Złoty wraca do gry? Jesienna odwilż na rynkach walutowych

Listopadowe osłabienie dolara wobec euro przełożyło się bezpośrednio na umocnienie złotego względem amerykańskiej waluty. #Obecny kurs złotego – 4,52 zł za dolara – jest najniższy od sierpnia br. Choć to nadal wysoka wycena w porównaniu do zeszłorocznych notowań, to można mówić o wyraźnej poprawie względem październikowych rekordowych odczytów przekraczających ponad 5 zł za dolara.

(czytaj więcej)

„Prawda was wyzwoli”. Były burmistrz i dawny dyrektor szkoły donosicielami

Ten biblijny cytat dobrze oddaje, jak należy podejść do najnowszej książki Adama# Węsierskiego pt. „Toksyczna agentura III”. Niestety, ofiary komunistów często żyją w biedzie, a donosiciele mają się dobrze. Ujawniamy niechlubnych bohaterów tej publikacji. Ich nikczemna działalność była dla ówczesnego komunistycznego reżimu nieocenionym źródłem informacji. Na podstawie informacji pozyskiwanych od kapusiów decydowano, kto jest „wrogiem ludu”, kto powinien siedzieć za kratami, komu zrujnować życie odbierając szansę na jakąkolwiek karierę. W ten sposób niszczono całe rodziny tych, którzy nie godzili się na sowiecką okupację i komunistyczne rządy PZPR.

(czytaj więcej)
15 października 2022 28

Inflacja. Takiego wzrostu cen w Polsce nie było od 25 lat!

Jak wynika z najnowszych danych GUS, we wrześniu# odnotowano inflację na poziomie 17,2% rok do roku, co oznacza utrzymanie trendu wzrostowego. Tak wysokiego wzrostu cen nie obserwowaliśmy od 1997 r. Analitycy londyńskiej firmy Unibet postanowili przyjrzeć się ryzyku dalszego wzrostu inflacji w Polsce.

(czytaj więcej)
13 października 2022 0

Dzień Edukacji Narodowe już jutro. Kilka słów o autorytecie nauczyciela

Zawód nauczyciela jest trudny i wymagający: oczekuje się# od nas wiedzy, kompetencji, ale też umiejętności komunikacyjnych i społecznych, odporności psychicznej, kreatywności, umiejętności negocjacyjnych, a także dyspozycyjności, zdolności niesienia pomocy i wsparcia.

(czytaj więcej)
07 października 2022 3

Robot chirurgiczny w Centrum Onkologii. Pierwsze operacje już w październiku

Specjaliści z marszałkowskiego Centrum Onkologii intensywnie# szkolą się w operowaniu za pomocą robota chirurgicznego – zaawansowanej technologicznie aparatury umożliwiającej niezwykle precyzyjne małoinwazyjne operacje, a nawet zabiegi operacyjne na odległość. Zakup finansowany jest środkami naszego Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach unijnego instrumentu REACT-EU, wspomagającego m.in. wychodzenie z kryzysu wywołanego pandemią. Podobne narzędzie wkrótce trafi też do innej marszałkowskiej placówki, Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.

(czytaj więcej)
26 września 2022 16

"Bezpieczeństwo energetyczne nie ma ceny". Rozmowa z Jerzym Gawędą

Od kilku miesięcy mówi się o kryzysie energetycznym w Europie. Wysokie #ceny energii, surowców, problem z dostępem do nich jest niezwykle ważny i trudny. O możliwościach jego rozwiązania rozmawiamy z Jerzym Gawędą, radnym Sejmiku Wojewózdtwa Kujawsko-Pomorskiego z klubu radnych PiS.

(czytaj więcej)
24 września 2022 2

„Hazard? Nie daj się wciągnąć!”. Akcja edukacyjna KAS

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) kontynuuje ogólnopolską# akcję edukacyjną, której celem jest podniesienie świadomości o zagrożeniach związanych z uzależnieniem od hazardu oraz uczestnictwem w nielegalnych grach hazardowych. Akcja uzyskała honorowy patronat Ministra Edukacji i Nauki.

(czytaj więcej)
15 września 2022 0

Jak dobrze zacząć dzień? Śniadanie – źródło cennych witamin

Kanapka to wciąż niekwestionowana królowa polskich śniadań. #Potwierdziły to badania przeprowadzone w 2021 r. przez Biedronkę i IPSOS. Tymczasem, w dobie szalejącej inflacji, rekordy bije jeden z jej zwykle podstawowych składników – masło. Jego cena w tym roku wzrosła od stycznia do sierpnia średnio aż o 70% - z 4,69 zł do 7,99 zł. Jeden rzut oka na sklepowe półki wystarczy, by stwierdzić, że tak naprawdę drożeją wszystkie podstawowe produkty spożywcze. Ale jeść trzeba. I to najlepiej zdrowo. Bo w tym, że jesteśmy tym, co jemy, jest wiele prawdy. Wyjaśniamy, dlaczego warto uwzględniać w swoim rozkładzie dnia śniadania, a także podpowiadamy, czym zastąpić kultową kanapkę.

(czytaj więcej)
27 sierpnia 2022 0

KGW łączy pokolenia. Działalność koła "Kogel Mogel "

Kogel Mogel – to nazwa Koła Gospodyń Wiejskich w Górkach Zagajnych#. W organizacji działa 21 osób – kobiet i mężczyzn i właśnie dlatego są jak kogel-mogel.

(czytaj więcej)
20 sierpnia 2022 0

Kacper choruje na białaczkę szpikową. Po przeszczepie z nadzieją na lepsze jutro

Kacper Grzeszczak z Szubina ma 8 lat i mnóstwo planów na przyszłość#. Niestety, ciężka choroba przerwała jego beztroskie dzieciństwo. W grudniu 2021 roku rodzina Kacpra niespodziewanie usłyszała druzgocące słowa: Kacper ma nowotwór szpiku. I świat stanął mu w miejscu.

(czytaj więcej)
0

Jak przechowywać mięso i wędliny? Pamiętajmy o kilku zasadach

Właściwe przechowywanie mięsa i wędlin to niezwykle istotna kwestia, mająca ogromny wpływ# nie tylko na smak produktów, ale przede wszystkim na obecność niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Zatem jeśli chcemy jeść pewne i świeże produkty mięsne, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach dotyczących przechowywania.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Gruźlicy. Jakie są najczęstsze objawy tej choroby?

Światowy Dzień Gruźlicy obchodzony był 24 marca dla upamiętnienia dnia, w którym #niemiecki mikrobiolog Robert Koch odkrył prątek gruźlicy. Święto zainicjowała 100 lat później Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) - 24 marca 1982 r., aby podnosić świadomość i szerzyć wiedzę.

(czytaj więcej)
0

Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.

(czytaj więcej)
0

Warto zadbać o odpowiednią dietę. Nie powinno zabraknąć jajek i warzyw

Z dnia na dzień robi się cieplej, a natura wraca do życia. Po zimowych miesiącach chętnie #zwiększamy aktywność na świeżym powietrzu, co stanowi często spore wyzwanie dla naszego organizmu. Aby dobrze wejść w wiosenny czas, warto zadbać o odpowiednią dietę, w której na pewno nie powinno zabraknąć warzyw i jajek.

(czytaj więcej)