Dziś mamy 29 marca 2023, środa, imieniny obchodzą:

Rolnictwo

28 marca 2023 0

Kredyty preferencyjne dla rolników. Można ubiegać się o pomoc

Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, informuje o możliwości ubiegania się o pomoc finansową# w formie kredytów preferencyjnych.

(czytaj więcej)
28 marca 2023 1

Stosowanie nawozów naturalnych. Zasady przyorywania obornika

Przyorywanie obornika i stosowanie nawozów naturalnych płynnych# – praktyki w ramach ekoschematu Rolnictwo węglowe w 2023 r. – zasady potwierdzenia realizacji praktyk: wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od aplikacji oraz stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo.

(czytaj więcej)
28 marca 2023 0

Wsparcie na przezimowanie rodzin pszczelich. Stawka wzrosła o 50 zł

Od 1 kwietnia 2023 r. będzie można składać wnioski o dofinasowanie do #przezimowanych rodzin pszczelich. To już trzeci taki nabór realizowany przez ARiMR. W bieżącym roku stawka płatności wzrosła do 50 zł. Wsparcie ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie.

(czytaj więcej)
27 marca 2023 1

"Biopreparaty w procesie uprawy roślin". Alternatywa dla środków chemicznych?

Drugiego dnia Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa #Andrzej Chodkowski uczestniczył jako ekspert w panelu „Biopreparaty w procesie uprawy roślin. Czy preparaty mikrobiologiczne i nawozy pochodzenia naturalnego mogą zastąpić środki chemiczne?”. Paneliści próbowali odpowiedzieć na istotne dla rolników pytanie, czy wdrożenie założeń Zielonego Ładu wsparte premiowaniem stosowania preparatów biologicznych umożliwi zastąpienie środków chemicznych bez szkody dla efektywności rolnictwa.

(czytaj więcej)
25 marca 2023 4

KRUS wypłaci trzynastą emeryturę. Nie trzeba składać wniosku

W kwietniowych terminach płatności świadczeń emerytalno-rentowych, razem z emeryturą lub rentą,# Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, wzorem lat ubiegłych, wypłaci uprawnionym świadczeniobiorcom dodatkowe roczne świadczenie pieniężne tzw. „trzynastą emeryturę”.

(czytaj więcej)
24 marca 2023 0

Wpływają wnioski o dopłaty. Nowe rodzaje płatności

Do 23 marca wnioski o dopłaty bezpośrednie za 2023 r. złożyło ponad 28 tys. rolników.# Nabór rozpoczął się 15 marca i jest prowadzony wyłącznie za pomocą internetowej aplikacji eWniosekPlus. W tegorocznej kampanii pojawiły się nowe rodzaje płatności związane z ochroną środowiska i klimatu. Te mechanizmy realizowane są w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

(czytaj więcej)
23 marca 2023 6

Płatności bezpośrednie. Doradcy z ODR pomogą rolnikom wypełnić wnioski

Od 15 marca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o płatności #bezpośrednie. W razie potrzeby doradcy z Ośrodków Doradztwa Rolniczego bezpłatnie pomogą w wypełnieniu wniosku. Ośrodki prowadzą także szkolenia dla rolników w zakresie prawidłowego wypełniania wniosków i korzystania z ekoschematów.

(czytaj więcej)
22 marca 2023 2

Dopłaty 2023. Rolnicy złożyli już blisko 18 tys. wniosków

Do 21 marca wnioski o dopłaty bezpośrednie za 2023 r. złożyło blisko 18 tys. rolników. Nabór rozpoczął się #15 marca i jest prowadzony wyłącznie za pomocą internetowej aplikacji eWniosekPlus. W tegorocznej kampanii pojawiły się nowe rodzaje płatności związane z ochroną środowiska i klimatu. Te mechanizmy realizowane są w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

(czytaj więcej)
20 marca 2023 0

Trzeci dzień naboru. Rolnicy złożyli 6,7 tys. wniosków

Po trzech dniach przyjmowania wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2023 r. 6,7 tys. rolników złożyło# takie dokumenty. Nabór rozpoczął się 15 marca i jest prowadzony wyłącznie za pomocą internetowej aplikacji eWniosekPlus. W tegorocznej kampanii pojawiły się nowe rodzaje płatności związane z ochroną środowiska i klimatu. Te mechanizmy realizowane są w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

(czytaj więcej)
19 marca 2023 1

Obowiązkowe szkolenia i badanie sprzętu. Zmiany od 4 maja

Główny Inspektorat Ochrony roślin i Nasiennictwa informuje, że z dniem 4 maja br. zostaje przywrócony# obowiązek posiadania ważnych zaświadczeń o ukończeniu szkoleń w zakresie środków ochrony roślin oraz obowiązek badania sprzętu do stosowania środków ochrony roślin.

(czytaj więcej)
18 marca 2023 1

Harmonogram naborów wniosków o przyznanie pomocy. Limity i terminy

Publikujemy harmonogram naborów wniosków o przyznanie pomocy w 2023 r. w ramach Planu Strategicznego# dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

(czytaj więcej)
17 marca 2023 8

Już ponad 4 tys. rolników złożyło wnioski o dopłaty. Drugi dzień naboru

Po dwóch dniach przyjmowania wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2023 r. 4,1 tys. rolników złożyło #takie dokumenty.

(czytaj więcej)
15 marca 2023 2

Kampania dopłat bezpośrednich 2023. Od dziś można składać wnioski

15 marca ARiMR rozpoczyna przyjmowanie wniosków w ramach kolejnej kampanii dopłat #bezpośrednich, wyłącznie za pomocą internetowej aplikacji eWniosekPlus. Przez wzgląd na ochronę środowiska w tegorocznym naborze, realizowanym w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, pojawiły się nowości.

(czytaj więcej)
14 marca 2023 0

Nawadnianie i fotowoltaika. Ostatni moment na złożenie dokumentów

Jeszcze do 15 marca rolnicy, którzy planują w swoich gospodarstwach inwestycje związane z #nawadnianiem lub wykorzystaniem zielonych źródeł energii, mogą ubiegać się o wsparcie finansowe w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych” z PROW 2014-2020. Dotychczas ARiMR zarejestrowała 1510 wniosków o wsparcie na kwotę blisko 139 mln zł.

(czytaj więcej)
13 marca 2023 1

Bezpieczny Rolnik Bezpieczna Wieś. Nowy projekt KRUS

– Praca w rolnictwie wiąże się z różnego rodzaju ryzykiem. Ważne, aby tego ryzyka jak najbardziej unikać# – stwierdził wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas dzisiejszej konferencji prasowej. W konferencji, na której został ogłoszony nowy projekt działań prewencyjnych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) Bezpieczny Rolnik Bezpieczna Wieś, uczestniczył także zastępca prezesa KRUS Marek Surmacz.

(czytaj więcej)
11 marca 2023 2

Wiosenny materiał siewny. Sugerować się ceną czy jakością?

Wczesną wiosną każdego roku rolnik podejmuje decyzję o tym, jaki gatunek zbóż jarych będzie uprawiał #w gospodarstwie. Jest to ważny termin dla ostatecznej decyzji jak i gdzie pozyskać materiał siewny - co jest ważniejsze: cena czy jakość? Najlepiej jeżeli cena z jakością idzie w parze, a materiał jest sprawdzony i zdrowy, nasiona dobrze wykształcone, o znanej sile kiełkowania oraz pochodzi z legalnego źródła.

(czytaj więcej)
10 marca 2023 0

Dopłaty bezpośrednie i obszarowe. Trwają wypłaty końcowe

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazuje na konta rolników płatności #bezpośrednie i obszarowe z PROW w ramach kampanii za 2022 rok. Zaliczki zostały zrealizowane w ubiegłym roku, teraz trwają wypłaty końcowe. W sumie z tytułu dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych za 2022 rok na konta rolników trafiło dotychczas ponad 17,8 mld zł.

(czytaj więcej)
09 marca 2023 0

Posiedzenie Rady Kobiet. Mija rok od rozpoczęcia jej działalności

– 8 marca to wyjątkowy dzień dla wszystkich Pań, także w Radzie Kobiet w rolnictwie.# Życzę Paniom przede wszystkim wytrwałości we wszelkich podejmowanych działaniach – powiedział wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas dzisiejszego posiedzenia Rady. W dniu, gdy mija rok od rozpoczęcia działalności Rady, obrady tradycyjnie poprowadziła przewodnicząca, sekretarz stanu Anna Gembicka.

(czytaj więcej)
09 marca 2023 0

"Zasiej z nami łąkę kwietną”. Szkoły i przedszkola mogą zgłaszać się do akcji

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w związku ze zbliżającym się Pierwszym Dniem Wiosny, zaprasza# szkoły i przedszkola do udziału w akcji: Zasiej z nami łąkę kwietną.

(czytaj więcej)
06 marca 2023 2

Tranzyt zbóż z Ukrainy. Plombowanie i ścisła kontrola

Tranzyt ukraińskiego zboża przez Polskę, zarówno drogowy, jak i kolejowy, będzie zabezpieczony przez# plombowanie. Plomby będą zdejmowane w koncesjonowanych magazynach portowych albo w innych krajach, wskazanych jako docelowe. Zboże, którego miejscem docelowym jest Polska, będzie podlegało ścisłym kontrolom odpowiednich służb – tak jak dotychczas. Ustalenia te są wynikiem dzisiejszych rozmów wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka z ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykołą Solskim.

(czytaj więcej)
0

Jak przechowywać mięso i wędliny? Pamiętajmy o kilku zasadach

Właściwe przechowywanie mięsa i wędlin to niezwykle istotna kwestia, mająca ogromny wpływ# nie tylko na smak produktów, ale przede wszystkim na obecność niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Zatem jeśli chcemy jeść pewne i świeże produkty mięsne, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach dotyczących przechowywania.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Gruźlicy. Jakie są najczęstsze objawy tej choroby?

Światowy Dzień Gruźlicy obchodzony był 24 marca dla upamiętnienia dnia, w którym #niemiecki mikrobiolog Robert Koch odkrył prątek gruźlicy. Święto zainicjowała 100 lat później Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) - 24 marca 1982 r., aby podnosić świadomość i szerzyć wiedzę.

(czytaj więcej)
0

Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.

(czytaj więcej)
0

Warto zadbać o odpowiednią dietę. Nie powinno zabraknąć jajek i warzyw

Z dnia na dzień robi się cieplej, a natura wraca do życia. Po zimowych miesiącach chętnie #zwiększamy aktywność na świeżym powietrzu, co stanowi często spore wyzwanie dla naszego organizmu. Aby dobrze wejść w wiosenny czas, warto zadbać o odpowiednią dietę, w której na pewno nie powinno zabraknąć warzyw i jajek.

(czytaj więcej)