Dziś mamy 26 lutego 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

Rolnictwo

26 lutego 2024 0

Wnioski o dopłaty do kukurydzy. Biura powiatowe czynne dłużej

Dokumenty od producentów kukurydzy poszkodowanych w wyniku #trudnej sytuacji w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy biura powiatowe ARiMR przyjmują do 29 lutego 2024 r. Placówki te w czasie naboru w dni robocze są czynne dłużej, były też otwarte w minioną sobotę. Do tej pory złożono 64,5 tys. wniosków.

(czytaj więcej)
26 lutego 2024 1

Wypłaty w ramach ekoschematów obszarowych. Kiedy ruszą płatności?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazała #blisko 1,5 mld zł w ramach płatności końcowych z tytułu dopłat bezpośrednich i obszarowych za 2023 rok. Wypłaty te rozpoczęły się 1 grudnia. Łącznie z zaliczkami, które były realizowane w październiku i listopadzie, do rolników trafiło ok. 10,7 mld zł.

(czytaj więcej)
24 lutego 2024 1

Kolejna zalana posesja. Woda została wypompowana

W sobotę, 24 lutego strażacy interweniowali #w Dębowie, gdzie doszło do zalania jednej z posesji.

(czytaj więcej)
24 lutego 2024 1

Przygotowania do wiosennej ochrony roślin. Stosuj środki prawidłowo

Producenci rolni w celu ograniczania występowania #agrofagów w swoich uprawach bardzo często wykorzystują chemiczną ochronę roślin. Stosowanie pestycydów związane jest nierozerwalnie możliwością wystąpienia zagrożeń dla ludzi, zwierząt i środowiska. Jednocześnie nieprawidłowo zastosowane środki ochrony roślin mogą prowadzić do braku oczekiwanego efektu lub nawet zniszczenia chronionych upraw.

(czytaj więcej)
24 lutego 2024 0

Wydłużenie okresu legalnego pobytu pomocnika. Nowelizacja przepisów

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że w wyniku nowelizacji #przepisów ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa okres pobytu obywateli Ukrainy, którzy przybyli na terytorium Polski po 24 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi w Ukrainie, uznawany za legalny na mocy przepisów tej ustawy, został wydłużony do 30 czerwca 2024 r.

(czytaj więcej)
23 lutego 2024 0

Inwestycje w OZE i poprawę efektywności energetycznej. Ostatni dzień naboru

Już tylko do 23 lutego 2024 r. zainteresowani inwestowaniem w #biogazownie rolnicze, mikroinstalacje produkujące energię z promieniowania słonecznego czy rozwiązania poprawiające efektywność energetyczną gospodarstw mogą składać wnioski o wsparcie. Na tym etapie można się ubiegać o przyznanie nawet 50-procentowej zaliczki. Pomoc pochodzi z budżetu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

(czytaj więcej)
23 lutego 2024 0

Kredyty preferencyjne. Ile wynoszą udostępnione limity?

Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, informuje o możliwości ubiegania się# o pomoc finansową w formie kredytów preferencyjnych.

(czytaj więcej)
22 lutego 2024 8

Dotacja za szkody spowodowane suszą. Ile wynosi stawka pomocy?

Informujemy, że od 29.02.2024 r. do 15.03.2024 r. producenci rolni, w których# gospodarstwach rolnych szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2023 r. suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich wyniosły powyżej 30 % średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym, mogą składać wnioski o udzielenie pomocy w formie dotacji do powierzchni upraw rolnych, na których ww. niekorzystne zjawiska spowodowały utratę co najmniej 30% plonu.

(czytaj więcej)
22 lutego 2024 0

Dopłaty do kukurydzy. Do kiedy można składać dokumenty?

Biura Powiatowe ARiMR przyjmują wnioski od producentów kukurydzy #poszkodowanych w wyniku trudnej sytuacji w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy. Dokumenty można składać do 29 lutego 2024 r.

(czytaj więcej)
21 lutego 2024 3

Zwrot części kosztów ubezpieczenia. Mozna składać wnioski o dofinansowanie

Do 15 marca 2024 r. wnioski o dofinansowanie mogą składać producenci #rolni, którzy ubezpieczyli drób, bydło lub świnie od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych salmonellą. To już 4. nabór wniosków o wsparcie w ramach działania „Zarządzanie ryzykiem” z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Dotychczas do beneficjentów trafiło ok. 5,9 mln zł.

(czytaj więcej)
20 lutego 2024 1

Wsparcie na ochronę wód przed azotanami. Dzisiaj ruszył nabór wniosków

Od 20 lutego do 20 marca 2024 roku można się ubiegać o środki #na „Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych”. Dofinansowanie pochodzi z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

(czytaj więcej)
19 lutego 2024 0

Praktyki w ramach ekoschematu. Oświadczenia zamiast zdjęć

Informujemy, że w 2024 r. można stosować oświadczenia zamiast zdjęć #geotagowanych, aby potwierdzić realizację dwóch praktyk w ramach ekoschematu „Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi”.

(czytaj więcej)
15 lutego 2024 0

Ogólnopolski Konkurs Producentów Bydła Mięsnego. Rafał Nowak wyróżniony

Dnia 02.02.2024 w Hotelu Marriott w Warszawie odbyło się# 10-te, jubileuszowe Forum Sektora Wołowiny, podczas którego wręczone zostały nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Producent Bydła Mięsnego Roku 2023.

(czytaj więcej)
15 lutego 2024 6

Wsparcie dla producentów żywności. Można jeszcze składać wnioski

Do 18 marca 2024 r. można się ubiegać o dofinansowanie działań #promocyjno-informacyjno-marketingowych dotyczących żywności wytwarzanej w ramach systemów jakości. Środki na ten cel pochodzą z budżetu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

(czytaj więcej)
14 lutego 2024 0

KE wprowadziła zmiany. Odstępstwo od stosowania normy GAEC 8

Komisja Europejska opublikowała dziś rozporządzenie #umożliwiające w 2024 r. odstępstwo od stosowania normy GAEC 8, w zakresie wymogu przeznaczenia 4% powierzchni gruntów ornych na obszary lub obiekty nieprodukcyjne (ugorowanie).

(czytaj więcej)
13 lutego 2024 1

Na spłatę zobowiazań. Pożyczki dla producentów trzody chlewnej

Wznowione zostały nieoprocentowane pożyczki na spłatę zobowiązań #cywilnoprawnych dla producentów trzody chlewnej (NP2), którzy utrzymywali świnie na obszarach występowania afrykańskiego pomoru świń. Wnioski w trybie ciągłym przyjmują biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wsparcie ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie.

(czytaj więcej)
13 lutego 2024 1

Ochrona wód przed azotanami. Rusza nabór wniosków na inwestycje

Od 20 lutego do 20 marca 2024 roku będzie się można ubiegać o środki #na „Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych”. Dofinansowanie pochodzi z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, z którego na ten cel wypłacono już ponad 275 mln zł na rzecz 3,6 tys. rolników.

(czytaj więcej)
09 lutego 2024 138

Protest rolników. Zapłonęły opony pod urzędem (film)

Zgodnie z zapowiedziami, w piątek, 9 lutego odbył się# ogólnopolski protest rolników. Gospodarze wyszli na drogi. Ich manifestacja wiązała się z dużymi utrudnieniami w ruchu dla innych kierowców.

(czytaj więcej)
08 lutego 2024 1

Wymiar składki na ubezpieczenie zdrowotne KRUS. Zmiany od 1 kwietnia

Wymiar składki na ubezpieczenie zdrowotne za #domowników z działów specjalnych produkcji rolnej i pomocników rolnika od 1 kwietnia 2024 r.

(czytaj więcej)
08 lutego 2024 1

Wsparcie na zakup i montaż silosów. Termin został wydłużony

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi do #31 października 2024 r. wydłużyło termin na realizacje przedsięwzięcia i złożenie wniosku o płatność końcową w naborze A1.4.1 Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO), dotyczącym zakupu i montażu silosów.

(czytaj więcej)
0

Zapoznali się z pracą strażaka. Drzwi otwarte w komendzie

W ramach akcji "Wpadnij do strażnicy" podczas #ostatnich dwóch tygodni ferii zimowych zorganizowano dni otwarte w Komedzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)
0

Przebadano importowane zboże i rzepak. Stwierdzono nieprawidłowości

Organy Inspekcji Weterynaryjnej prowadziły oraz nadal prowadzą# regularne kontrole weterynaryjne na granicy Rzeczpospolitej Polskiej.

(czytaj więcej)
0

Skorzystaj z aplikacji "Moja praca". Oferty aktualizowane są na bieżąco

"Moja praca" to darmowe narzędzie, które ułatwia #osobom szukającym pracy znalezienie odpowiedniego zatrudnienia. W aplikacji na bieżąco aktualizowane są oferty pracy.

(czytaj więcej)
0

"Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku". Cenne rady od policjantki

Zawodnicy nakielskiego klubu# UKS 2 Judo Nakło podczas spotkania z policjantką, rozmawiali o bezpiecznych zachowaniach w trakcie ferii w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku” oraz odpowiedzialności prawnej nieletnich.

(czytaj więcej)