Dziś mamy 23 maja 2022, poniedziałek, imieniny obchodzą:

Kultura / Rozrywka

22 maja 2022 0

Kolejny raz na podium! Młodzi artyści zachwycili jury

W sobotę, 10 maja młodzi wokaliści z# Szubińskiego Domu Kultury wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie Wokalnym „Młodzi Mistrzowie Sceny” w Bydgoszczy.

(czytaj więcej)

Stolica sztuki ludowej Pałuk jest w Szubinie

W sobotę, 21 maja po raz 60. podsumowano najstarszy w# Polsce konkurs sztuki ludowej – 60. Konkurs Sztuki Ludowej Pałuk, który od tego roku nosi imię Wandy Szkulmowskiej. Tegoroczne wydarzenie było okazją do nagrodzenia licznego grona laureatów, ale także do wspomnienia 60 lat konkursów i osób z nimi związanymi.

(czytaj więcej)
21 maja 2022 19

Wojskowy piknik na przystani. Trwa nabór do dobrowolnej zasadniczej służby

21 maja w godzinach od 11:00 na# terenie przystani powiat nakielski trwa piknik wojskowy, który inauguruje nabór do nowego rodzaju służby w wojsku – dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Co przygotowano dla mieszkańców?

(czytaj więcej)
21 maja 2022 0

Podsumowujemy WKTON. Tym razem gospodarze ulegli gościom

18 maja 2022 roku na Stadionie Miejskim w Mroczy odbył się# XIII Wojewódzki Konkurs Twórczości Osób Niepełnosprawnych ”Razem przez świat”. Po trzech latach przerwy społeczność osób sprawnych inaczej była bardzo spragniona integracji, dlatego do Mroczy przyjechały licznie grupy z całego województwa, z 19 podmiotów.

(czytaj więcej)
21 maja 2022 0

„Pszczółki” w bibliotece. Tego dnia nikt nie narzekał na nudę

20 maja 2022 bibliotekę publiczną w Zamościu odwiedziła# ponowne grupa przedszkolaków. Tym razem gościliśmy „Pszczółki” wraz z wychowawcami P. Anną Ciążyńką, Sandrą Kończal, Emilią Zębałą-Karbownik.

(czytaj więcej)
21 maja 2022 0

Sukces uczennic pracowni wokalnej Szubińskiego Domu Kultury

Marharyta Sokolova, Nadia Meler i Natalia Chruścińska przeszły# I etap eliminacji konkursowych i zostały zakwalifikowane do udziału w Wojewódzkim Konkursie Wokalnym "Młodzi Mistrzowie Sceny" w Bydgoszczy.

(czytaj więcej)
20 maja 2022 0

Liczy się piękno języka polskiego. Adam Kornalewicz jednym ze zwycięzców

Rejonowa Biblioteka Publiczna w Szubinie zainicjowała w 2011 roku# między powiatowy konkurs krasomówczy dla dzieci pod nazwą Demostenes pragnąc krzewić wśród dzieci młodszych zamiłowanie do języka polskiego i dbałość o kulturę słowa.

(czytaj więcej)
19 maja 2022 0

Mickiewicz z niepełnosprawnością. Artystyczne działania klubu

To już drugi raz gdy Antydepresyjna Fundacja Sztuki zaprasza do artystycznych# działań uczestników Klubu „Aktywni Razem” Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szubinie. Tym razem pretekst do spotkań z osobami z niepełnosprawnością stanowią Mickiewiczowskie „Ballady i romanse”.

(czytaj więcej)
19 maja 2022 0

Razem przez świat. Wielkie święto po 2 latach przerwy!

We wtorek, 18 maja, odbył się w Mroczy XIII Wojewódzki Konkurs Twórczości Osób Niepełnosprawnych. Uczestnicy bawili się wyśmienicie!

(czytaj więcej)
18 maja 2022 0

„Wróbelki” wybrały się do biblioteki. Zajęcia przeprowadziła Mariola Sawicka

18 maja 2022 r. Filię Biblioteki publicznej w# Zamościu odwiedziły przedszkolaki z grupy „Wróbelki” z przedszkola „Iguś”.

(czytaj więcej)
18 maja 2022 0

Dzieci spotkały się w bibliotece. Zabawa w najlepsze

Rejonową Bibliotekę Publiczną w Szubinie odwiedziły dzieci z# klasy 2B, Szkoły Podstawowej w Szubinie.

(czytaj więcej)
16 maja 2022 0

Motylem jestem... Urszula Lidwin zaśpiewała w Szubinie

Niedzielne popołudnie mieszkańcy Szubina mogli spędzić w# Szubińskim Domu Kultury i wysłuchać piosenek Ireny Jarockiej.

(czytaj więcej)
16 maja 2022 0

Sposób na nudę w Chomętowie. Uczestnicy wykonywali prace plastyczne

Wolny czas dzieci z Chomętowa spędzały na# zajęciach przygotowanych przez Świetlicę Wiejską i Bibliotekę Publiczną, w czasie których nikt nie narzekał na nudę.

(czytaj więcej)
15 maja 2022 2

„Od Domu Katolickiego do Domu Polskiego”. Noc Muzeów w Szubinie

Było historycznie i wspominkowo, archiwalnie i# współcześnie, ale przede wszystkim było wesoło podczas Nocy Muzeów pt. „Od Domu Katolickiego do Domu Polskiego”.

(czytaj więcej)
15 maja 2022 0

Wernisaż Bożeny Sobieszczyk-Redlak. Wystawę wzbogacił duet gitar

W szubińskiej bibliotece odbył się wernisaż kilimów i batików artystki #Bożeny Sobieszczyk-Redlak.

(czytaj więcej)
13 maja 2022 1

Przygody w Niedźwiadach. Uczniowie zanocowali w obserwatorium

Sezon na wycieczki szkolne do# Obserwatorium Astronomicznego w Niedźwiadach trwa w najlepsze. Tylko w ostatnim tygodniu gościli w nim uczniowie ze szkół podstawowych w Szubinie, Kończewicach, Kosztowie, Wyrzysku i Kowalewie.

(czytaj więcej)
13 maja 2022 1

Warsztaty cieszyły się zainteresowaniem. Powstały piękne prace

W miniony poniedziałek w Szubińskim Domu Kultury odbyły się# przedostatnie warsztaty w ramach realizowanego projektu „Folkowe Warsztaty Rękodzielnicze”.

(czytaj więcej)
12 maja 2022 0

Rysowanie piaskiem na szkle. Zapraszamy do obejrzenia pokazu lokalnej artystki

Trwa Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, program mający na celu szeroko pojętą promocję czytelnictwa.

(czytaj więcej)
12 maja 2022 0

„O Krajeńską Gąskę". I Powiatowy Przegląd Pieśni Ludowej

Dnia 10 maja 2022 roku w Nakielskim Ośrodku Kultury# w Nakle nad Notecią odbył się I Powiatowy Przegląd Pieśni Ludowej „ O Krajeńską Gąskę” . Konkurs został połączony z wystawą prac fotograficznych pt. „Sielsko” Pani Lidii Koniec. Na wydarzenie zgłosiło się mnóstwo uczestników między innymi z Paterka, Mroczy, Szubina, Występu, Trzeciewnicy, Wyrzyska i oczywiście Nakła nad Notecią. Młodzi wykonawcy zaprezentowali się znakomicie dając tym samym radość dla ucha i oka wszystkim siedzącym na widowni.

(czytaj więcej)
11 maja 2022 0

O krajeńską gąskę. Udany występ młodych wokalistów w konkursie

Kolejny sukces pracowni wokalnej Szubińskiego Domu Kultury, prowadzonej przez# Panią Justynę Droszcz.

(czytaj więcej)
0

Więcej Polaków chce oszczędzać. Nie wszystkich na to stać

Rosnąca inflacja oraz wojna bardziej mobilizują do# oszczędzania niż pandemia – wynika z badania „Inflacja i wojna w Ukrainie a budżety domowe Polaków”, wykonanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Polacy coraz bardziej doceniają znaczenie oszczędności. Jedna czwarta przyznaje, że aktualna sytuacja wpływa na ich stosunek do posiadania grosza na czarną godzinę. Niemal tyle samo stwierdza jednak, że nie stać ich na to, by odkładać.

(czytaj więcej)
0

Coraz mniej miodu z polskich pasiek. Co, jeżeli pszczoły wyginą?

Populacja pszczół na świecie maleje, a miodu w rodzimych pasiekach #powstaje coraz mniej. W 2020 roku na jednego Polaka przypadł już mniej niż kilogram tego złocistego produktu. Podczas obchodzonego 20 maja Światowego Dnia Pszczół warto w szczególny sposób spojrzeć na pracę tych pożytecznych owadów. Ma ona olbrzymi, pozytywny wpływ na przyrodę. Niestety jednak destrukcyjna działalność człowieka jest wielkim zagrożeniem dla zapylaczy.

(czytaj więcej)
0

Jakie prezenty Polacy wręczają na komunię? Znamy wyniki badania

Pierwsza Komunia to wielkie wydarzenie w życiu dziecka i# jego rodziców. Najczęściej powinno być to przeżycie stricte duchowe, ale w dzisiejszych czasach to prawdziwa walka o prezenty. Czy na przestrzeni lat zmieniła się formuła wydarzenia? Zobacz co króluje teraz wśród prezentów komunijnych, a co było popularne jeszcze kilkanaście lat temu.

(czytaj więcej)
0

W 2021 roku prawie 70 proc. wydanych zezwoleń na pracę dot. obywateli Ukrainy

W 2021 r. zarówno w województwie kujawsko-pomorskim, jak i# w kraju, odnotowano wzrost liczby wydanych zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej zezwoleń na wykonywanie pracy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zostało wydanych obywatelom Ukrainy (niemal 70%).

(czytaj więcej)