Dziś mamy 20 września 2020, niedziela, imieniny obchodzą:

Kultura / Rozrywka

20 września 2020 3

Jesienna Wystawa Ogrodnicza przyciągnęła licznych zwiedzających

W niedzielę 20 września wielu mieszkańców powiatu nakielskiego i pewnie nie tylko powiatu #udało się do Minikowa, gdzie o godz. 10.00 rozpoczęła się Jesienna Wystawa Ogrodnicza i promocja karpia nakielskiego.

(czytaj więcej)
16 września 2020 0

Czeski sposób na życie. Mariusz Szczygieł gościem szubińskiej biblioteki

O mentalności Czechów i ich spojrzeniu na świat oraz zaletach czeskiej prozy rozmawialiśmy #we wtorek, 15 września z wybitnym reportażystą, zdobywcą nagrody literackiej Nike oraz Europejskiej Nagrody Książkowej za książkę pt. Gotland, współzałożycielem P. Mariuszem Szczygłem.

(czytaj więcej)
15 września 2020 7

Dzień dobry TVN w Brzózkach. Z mieszkańcami rozmawiał Bartosz Jędrzejak

We wtorkowy poranek wszyscy widzowie programu telewizyjnego# Dzień Dobry TVN mieli okazję poznać jedną z najbardziej klimatycznych miejscowości w gminie Szubin – Brzózki.

(czytaj więcej)
14 września 2020 0

Wirtualne podsumowanie 58. Konkursu Sztuki Ludowej Pałuk. Znamy wyniki!

W sobotę 12 września odbyło się długo wyczekiwane podsumowanie 58. Konkursu #Sztuki Ludowej Pałuk w Szubińskim Domu Kultury. Było ono jednak zupełnie inne od tych sprzed lat, bowiem zrealizowano je wyłącznie w formie wirtualnej.

(czytaj więcej)
12 września 2020 0

Rolnicy z gminy Szubin podziękowali za plony. Dożynki w Słupach

12 września w kościele parafialnym pw. św. Wita w# Słupach odbyła się okolicznościowa msza święta w ramach obchodów gminnego święta plonów. Z uwagi na pandemię, tegoroczne dożynki ograniczyły się wyłącznie do odprawienia dziękczynnego nabożeństwa.

(czytaj więcej)
12 września 2020 0

Festiwal w Sewilli. Nowa wystawa Ewy Gbiorczyk

Festiwal w Sewilli Ewy Gbiorczyk to nowa# wystawa w galerii Flesz szubińskiej biblioteki.

(czytaj więcej)
10 września 2020 0

Wykład na zakończenie ekspozycji o św. Janie Pawle II. Wysłuchano go z uwagą

W ramach XXII Dni Kultury Chrześcijańskiej dnia 7 września 2020 w# Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna odbył się wykład pt Święty Jan Paweł II poprowadzony przez Jolantę Makowiecką. Prelekcji towarzyszył finisaż wystawy upamiętniającej 100 rocznicę urodzin Jana Pawła II.

(czytaj więcej)
10 września 2020 0

Nowa wystawa o wojnie polsko-bolszewickiej. Zapraszamy!

Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna zaprasza do# zwiedzania wystawy pt. Wojna polsko-bolszewicka i jej wielkopolski ślad.

(czytaj więcej)
09 września 2020 0

XXII Dni Kultury Chrześcijańskiej. Wykład zaprezentowała Anna Sergott

To był wspaniały wykład o relikwiarzach i relikwiach w szubińskiej bibliotece. W ramach #XXII Dni Kultury Chrześcijańskiej usłyszeliśmy z ust Anny Sergott pasjonującą opowieść prowadzącą nas przez wieki.

(czytaj więcej)
08 września 2020 0

,,Podziel się książką”. Akcja ma na celu popularyzację czytelnictwa

W 2012 roku para prezydencka zainicjowała akcję# społeczną, w której obszerne fragmenty dzieł literatury narodowej odczytywane są publicznie. 5 września 2020 roku w całym kraju czytano ,,Balladynę” Juliusza Słowackiego.

(czytaj więcej)
05 września 2020 1

Uroczysta gala w bibliotece. Wręczono Honorowe Medale im. Ks. Jana Kleina

XX gala wręczenia Honorowego Medalu im. ks. Jana Kleina za nami. Było to święto #działaczy kultury i członków organizacji pozarządowych działających na różnych polach na rzecz swojej społeczności.

(czytaj więcej)
28 sierpnia 2020 0

Wojewódzkie dożynki odbędą się w Tucholi. Obejrzysz je w internecie

Tegoroczne dożynki województwa kujawsko-pomorskiego odbędą w najbliższą #niedzielę (30 sierpnia) w Tucholi. Gospodarzami są marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska oraz ordynariusz diecezji pelplińskiej biskup Ryszard Kasyna, a także władze samorządowe miasta i powiatu tucholskiego. Zapraszamy do oglądania transmisji online na antenie TVP3 Bydgoszcz i na www.kujawsko-pomorskie.pl.

(czytaj więcej)
24 sierpnia 2020 0

Zdobnictwo pałuckie tematem materiału filmowego. Kultywowanie tradycji

W miniony czwartek, 20.08. Szubiński Dom Kultury w# swojej siedzibie tymczasowej gościł przedstawicieli Stowarzyszenia Dom Tańca Poznań.

(czytaj więcej)
23 sierpnia 2020 0

Rowerem przez Mongolię. Artur Wysocki był gościem biblioteki w Szubinie

Sprawdzali czy żyje dzwoniąc do niego# co jakiś czas. Przemierzał niestrudzenie step mongolski przez prawie miesiąc próbując rozgrzać się w nocy, w za dużym śpiworze w noc przy - 50 stopniach.

(czytaj więcej)
20 sierpnia 2020 0

58. Konkurs Sztuki Ludowej Pałuk. Komisja oceniała zgłoszone prace

Organizator Konkursów Sztuki Ludowej Pałuk zna# już tegoroczne wyniki. W miniony wtorek komisja oceniła dostarczone prace. 12 września będzie można obejrzeć relację z podsumowania i ogłoszenia wyników konkursu.

(czytaj więcej)
20 sierpnia 2020 0

Zabawa w szubińskiej bibliotece. Pałac rozrywki dla dzieci

Wakacje szybko dobiegają końca. Szubińska biblioteka# postanowiła urządzić dzieciom młodszym letnią zabawę.

(czytaj więcej)
12 sierpnia 2020 0

W Brzózkach znów twórczo. Powstają rzeźby przedstawiające bawiące się dzieci

Do Brzózek powrócili rzeźbiarze. Podczas mini pleneru powstają dwie rzeźby #przedstawiające postacie bawiących się dzieci.

(czytaj więcej)
10 sierpnia 2020 0

Wakacyjny piknik rodzinny. Najwięcej atrakcji przygotowano dla dzieci

W Samoklęskach Małych odbyła się wakacyjna impreza pt: "Wakacje 2020-nie ma #czasu na nudę".

(czytaj więcej)
10 sierpnia 2020 0

Dwie grupy dzieci uczestniczyły w warsztatach edukacyjnych Minecraft

7 sierpnia w tymczasowej siedzibie Szubińskiego Domu Kultury mimo panującej #pandemii przy zachowaniu szczególnych środków ostrożności dwie grupy dzieci uczestniczyły w warsztatach edukacyjnych Minecraft.

(czytaj więcej)
09 sierpnia 2020 2

Celinkowa drużyna pomagaczy w akcji! Zapraszamy na kiermasz

Celinkowa drużyna pomagaczy w Zamościu już działa. - Jesteśmy #gotowi. Zapraszamy na kiermasz do Zamościa. Jesteśmy od 08:00 do 12:00 przy kościele. Cały dochód przeznaczamy na leczenie Celinki – informuje Robert Rynarzewski. My przyłączamy się do zaproszenia i zachęcamy do udziału w kiermaszu!

(czytaj więcej)
0

Jakie są najpopularniejsze imiona? Najnowsze zestawienie

Mamy zmianę na pozycji lidera, a dokładnie# liderki, wśród najpopularniejszych imion nadawanych dziewczynkom! W męskiej kategorii zmian brak. Sprawdźcie, jakie imiona – w pierwszym półroczu tego roku – rodzice nadawali swoim dzieciom najczęściej.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)
0

Sezon na grzyby w pełni. Poznajcie przepisy z tymi smakołykami

Początek jesieni nie musi oznaczać pożegnania z lokalnymi specjałami i sezonowymi #przysmakami. To pora idealna dla wszystkich miłośników grzybów. Zamiast zerkać w stronę warzywnych grządek, warto skupić się na darach prosto z lasu. Kurki, borowiki, podgrzybki, kanie, rydze, maślaki… Kulinarna wyobraźnia zaczyna pracować na najwyższych obrotach! Zastanawiacie się, jak wykorzystać te aromatyczne i pełne smaku skarby? Skorzystajcie z porad szefa kuchni Knorr i pozwólcie sobie na niezrównaną grzybową ucztę.

(czytaj więcej)