Dziś mamy 25 września 2022, niedziela, imieniny obchodzą:

Warto wiedzieć

24 września 2022 0

Zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach. Bez wizyty w urzędzie skarbowym

W e-Urzędzie Skarbowym można złożyć wniosek i bezpłatnie #otrzymać zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach (ZAS-W). Warunkiem skorzystania z usługi jest udzielenie zgody na doręczenie elektroniczne. Zaświadczenie jest wystawiane jako dokument elektroniczny i doręczane na konto podatnika w e-US.

(czytaj więcej)
21 września 2022 5

Nowy taryfikator puntów karnych. Łatwiej stracić prawko

W połowie września zaczął obowiązywać nowy taryfikator punktów karnych#. Kary będą jeszcze bardziej surowe. Rządzący nie mają litości dla kierowców łamiących przepisy. Czy dzięki temu na drogach będzie bezpieczniej?

(czytaj więcej)
20 września 2022 1

ZUS zakończył wypłaty tzw. czternastek. Łącznie wypłacono 1,5 mld zł

20 września ostatnia transza czternastek trafiła do emerytów #i rencistów. Dodatkowe świadczenie tego dnia otrzymało 1,3 mln osób na łączną kwotę 1,5 mld złotych.

(czytaj więcej)
20 września 2022 2

Kierowco - patrz, gdzie jedziesz. Więcej tablic przy drogach

Kierowcy wiedzą, jak należy rozumieć treść tablic # STOP Zły kierunek. Są również zdania, że powinno ich być więcej. To najważniejsze wyniki przeprowadzonej przez GDDKiA ankiety dotyczącej rozpoznawalności nowych tablic. Ich zadaniem jest ostrzeżenie kierowców przed możliwością wjazdu pod prąd na drogę szybkiego ruchu.

(czytaj więcej)
18 września 2022 16

Ochrona przed gwałtownymi wzrostami cen energii. Czym jest tarcza solidarnościowa?

- Tarcza Solidarnościowa ma chronić# przed gwałtownymi wzrostami cen energii elektrycznej. To plan dla polskich rodzin – mówiła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas konferencji prasowej, która odbyła się 15 września 2022 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

(czytaj więcej)
15 września 2022 1

Pieniądze na szkolną wyprawkę. Większość osób już złożyła wnioski

Większość rodziców już zawnioskowała # o świadczenie 300 plus z programu „Dobry Start”. ZUS przypomina, że termin na przekazanie dokumentów upływa 30 listopada. Wnioski przyjmowane są wyłącznie elektronicznie.

(czytaj więcej)
14 września 2022 18

Emeryci mają powody do radości. Jutro wypłata "czternastek"

Emeryci i renciści, których termin płatności świadczenia przypada na # 15 września, mają powody do zadowolenia. Otrzymają czternastą emeryturę już jutro. Natomiast osoby, których termin płatności emerytury czy renty przypada na 20 września- w przyszłym tygodniu.

(czytaj więcej)
13 września 2022 0

Najniższe od trzech dekad. Liczba bezrobotnych wciąż spada

W sierpniu stopa bezrobocia rejestrowanego osiągnęła poziom # 4,9 proc. – wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. W porównaniu do poprzedniego miesiąca liczba bezrobotnych w sierpniu br. spadła o 2,1 tys. osób.

(czytaj więcej)
13 września 2022 2

Sto biogramów, sto żyć. Rozmowa z ks. dr. Michałem Damazynem

Rozmowa z ks. dr. Michałem Damazynem z Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja # Kopernika, autorem pierwszego tomu „Dykcjonarza Kujawsko-Pomorskiego” z biogramami zasłużonych działaczy opozycji antykomunistycznej i ruchu Solidarności.

(czytaj więcej)
13 września 2022 4

"Sadza płonie. Czad zabija. Żyj!" Ważna kampania przed sezonem grzewczym

W tym roku, wzorem lat ubiegłych Międzywojewódzki # Cech Kominiarzy organizuje kampanię społeczną pn." Sadza płonie. Czad zabija. Żyj!".

(czytaj więcej)
07 września 2022 4

ZUS wypłacił kolejne czternastki. Przypominamy nie trzeba składać żadnych wniosków

5 i 6 września kolejni seniorzy otrzymali czternastki z ZUS. W regionie w tych dniach dodatkowe świadczenie otrzymało ponad 50 tys. emerytów i rencistów na łączną kwotę 62,3 mln zł. Następne czternastki ZUS wypłaci 10, 15 i 20 września.

(czytaj więcej)
05 września 2022 1

Nabór wniosków o 300 plus. Jakie błędy popełniają rodzice?

Większość rodziców i opiekunów złożyła już wniosek o świadczenie 300 plus z programu „Dobry # Start”. Na ich konta trafiło już ponad miliard złotych. W województwie kujawsko-pomorskim w ramach programu ZUS wypłacił 59,8 mln zł.

(czytaj więcej)
02 września 2022 0

Nowe usługi e-US. Ułatwienie dla mocodawców i pełnomocników

W e-Urzędzie Skarbowym można już złożyć UPL-1, czyli pełnomocnictwo do podpisywania elektronicznych deklaracji podatkowych.

(czytaj więcej)
02 września 2022 0

Mickiewicz, Słowacki i inni. Świętujemy Rok Romantyzmu Polskiego

Sejm RP ustanowił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego. Uzasadnieniem tej decyzji było # zachowanie pamięci o „najważniejszych znakach określających narodową tożsamość i przypomnienie o duchowym depozycie, jaki pozostawili nam romantyczni bohaterowie, artyści i myśliciele.

(czytaj więcej)
01 września 2022 1

Załatw sprawy urzędowe nie wychodząc z domu. E-wizyta w ZUS

Sprawy urzędowe w ZUS można załatwić online, bez wychodzenia z domu. Wystarczy umówić się # na e-wizytę. W województwie kujawsko-pomorskim ponad 11 tys. e-wizyt już za nami.

(czytaj więcej)
31 sierpnia 2022 1

Bezpieczna droga do szkoły. Nie każdy pierwszoklasista może chodzić sam

Już jutro zaczyna się nowy rok szkolny. Szkoły ponownie #zapełnią się dziećmi, które wypoczęte i pełne zapału rozpoczynają nowy rok szkolny. W pierwsze dni nauki szkolnej, w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” w rejonach szkół i innych placówek oświatowo-wychowawczych będzie zdecydowanie więcej policjantów, którzy będą dbać o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży podczas drogi do i ze szkoły.

(czytaj więcej)
30 sierpnia 2022 9

Pierwsze czternastki w portfelach emerytów i rencistów. W regionie na konta przelano już 95,8 mln zł

Pierwsi emeryci i renciści otrzymali już dodatkowy „zastrzyk” gotówki# w postaci czternastej emerytury. W regionie czternastkę z ZUS otrzymało 78,3 tys. osób o łącznej wartości 95,8 mln zł. Kolejni uprawnieni otrzymają świadczenie we wrześniu razem z bieżącą emeryturą lub rentą.

(czytaj więcej)
26 sierpnia 2022 35

Uważajmy na oszustów internetowych. Co zrobić by nie paść ich ofiarą?

Apelujemy o zachowanie ostrożności podczas zakupów w Internecie#. Niestety pomysłowość i chciwość przestępców "nie zna granic". Płatności pobraniowe dokonywane powinny być tylko z zaufanych źródeł. Pod żadnym pozorem nie należy otwierać nieznanych nam linków, ponieważ mimo braku jakichkolwiek "objawów" w naszym komputerze zainstalowane zostaje oprogramowanie szpiegujące, którym wykraść można hasła do naszego konta bankowego itp. Przed zalogowaniem się zawsze zwracajmy uwagę czy dana witryna jest zaufana, a w pasku adresu znajduje się ikonka zamkniętej kłódki.

(czytaj więcej)
26 sierpnia 2022 1

Ostatni dzwonek na wykorzystanie bonu turystycznego. Kiedy upływa termin?

Ponad 32 tys. bonów turystycznych na Kujawach i Pomorzu czeka jeszcze na aktywację.# Do wydania choćby częściowego w bonach pozostało 49 mln zł. Zostało coraz mniej czasu na płacenie bonem. Ich ważność upływa 30 września.

(czytaj więcej)
25 sierpnia 2022 0

Wypłaty czternastej emerytury. To 11,4 mld zł dla 9 mln seniorów

25 sierpnia br. ruszają wypłaty dodatkowego świadczenia# dla 9 mln emerytów i rencistów. Całkowita kwota czternastej emerytury wyniesie w tym roku 11,4 mld złotych. Wysokość świadczenia w pełnej wysokości to kwota 1338,44 zł brutto.

(czytaj więcej)
0

Myślisz o regularnych ćwiczeniach? Jak wdrożyć plan w życie

Jak wynika z przeprowadzonych wśród Europejczyków badań #dotyczących aktywności fizycznej, Polacy zajmują pierwsze miejsce wśród ośmiu badanych krajów. Trzech na czterech Polaków deklaruje, że uprawia chociaż jedną dyscyplinę sportu. Największą popularnością cieszy się jogging (58,9%) i fitness (48,4%). Dalej uplasowało się pływanie (38,9%), piłka nożna (32,8%) oraz siatkówka (24,3%) . We wszystkich badanych krajach najbardziej aktywną sportowo grupą są osoby w wieku 18-34 lata. Skąd biorą motywację?

(czytaj więcej)
0

Czym ogrzejemy domy zimą? Perspektywy cenowe surowców energetycznych

Nagły wrześniowy spadek temperatur sprawił, że jednym z kluczowych# tematów stała się kwestia bezpieczeństwa energetycznego. Rządzący uspokajają, że nie zabraknie energii elektrycznej ani ciepła dla odbiorców indywidualnych. Z kolei eksperci alarmują, że węgla opałowego – z którego to korzystają głównie elektrownie i elektrociepłownie miejskie do wytworzenia energii cieplnej – nie wystarczy, a jeśli zostanie pozyskany, może być niskiej jakości. Czy społeczeństwu grożą częste wyłączenia energii i galopująca podwyżka cen?

(czytaj więcej)
0

„Hazard? Nie daj się wciągnąć!”. Akcja edukacyjna KAS

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) kontynuuje ogólnopolską# akcję edukacyjną, której celem jest podniesienie świadomości o zagrożeniach związanych z uzależnieniem od hazardu oraz uczestnictwem w nielegalnych grach hazardowych. Akcja uzyskała honorowy patronat Ministra Edukacji i Nauki.

(czytaj więcej)