Dziś mamy 30 maja 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

Warto wiedzieć

29 maja 2024 3

Czternastki w wysokości 1780,96 zł. Kiedy ruszy wypłata?

14. emerytura będzie wypłacana w tym roku# we wrześniu – Rada Ministrów przyjęła właśnie rozporządzenie w tej sprawie. Pieniądze trafią do 8,9 mln osób, a 6,4 mln osób otrzyma ją w pełnej wysokości – 1780,96 zł.

(czytaj więcej)
29 maja 2024 0

800 plus na nowy okres. Pierwsze wypłaty już na kontach

ZUS rozpoczął wypłaty 800 plus na nowy okres# świadczeniowy. W środę, 29 maja na konta rodziców i opiekunów wpłynęło ponad pół miliarda złotych. W poniedziałek ZUS przeleje kolejne środki.

(czytaj więcej)
29 maja 2024 0

Zaświadczenia i oświadczenia. Ostatnie dni na rozliczenie z ZUS-em

Do końca maja osoby dorabiające do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego# muszą dostarczyć do ZUS-u zaświadczenie o wysokości przychodu za ubiegły rok rozliczeniowy tj. od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą i opłacający składki sam za siebie, składają własne oświadczenie.

(czytaj więcej)
28 maja 2024 3

Terytorialsi zorganizowali koncert z okazji Dnia Matki. Miła niespodzianka

8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej to jedyna brygada #WOT, której patronem jest kobieta - legendarna gen. Elżbieta Zawackiej ps. „Zo”. Około 30% żołnierzy brygady to kobiety. Są to osoby niezwykłe, które na co dzień wypełniają drugi poza służbą ojczyźnie zaszczytny obowiązek jakim jest bycie mamą.

(czytaj więcej)
28 maja 2024 3

Elektroniczna wersja legitymacji. Działa jak tradycyjny dokument

Od ubiegłego roku każdy emeryt i rencista może korzystać# z elektronicznej wersji legitymacji. Wystarczy, że na swoim smartfonie zainstaluje bezpłatną aplikację mObywatel i dołączy dokument.

(czytaj więcej)
28 maja 2024 1

Wystąpienie do szpitali. Pacjent nie może być "odsyłany" z powrotem do lekarza

Rzecznik Praw Pacjenta wystąpił do szpitali #z przypomnieniem, iż odsyłanie pacjentów przez szpitale i poradnie przyszpitalne do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w celu wykonania badań, wystawienia zwolnienia lekarskiego bądź przepisania bezpłatnych leków dla seniorów lub dzieci narusza prawa pacjenta.

(czytaj więcej)
27 maja 2024 0

Nowe limity zarobkowe dla emerytów i rencistów. Zmiany od 1 czerwca

Od 1 czerwca zaczną obowiązywać nowe limity przychodów# dla pracujących wcześniejszych emerytów i niektórych rencistów. Dolna granica zarobków, które można osiągnąć, przekroczy 5,7 tys. zł brutto, a górna 10,5 tys. zł brutto.

(czytaj więcej)
27 maja 2024 0

Festiwal Nowe Spojrzenie. Dwa dni spotkań i koncert

Dwa dni spotkań i trzeci koncertowy tworzyły program jedenastej edycji #Festiwalu Nowe Spojrzenie, która odbywała się w Bydgoszczy i jak zwykle przyciągnęła rzesze zainteresowanych.

(czytaj więcej)
26 maja 2024 5

Ustawa o sygnalistach przyjęta. O czym mówią nowe przepisy?

Ochrona pracowników zgłaszających naruszenie prawa #w związku z zatrudnieniem oraz wdrożenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE to główne cele przyjętej właśnie przez Sejm ustawy o ochronie sygnalistów.

(czytaj więcej)
25 maja 2024 2

Podpisano pierwsze umowy. Co z odcinkiem Bydgoszcz-Wyrzysk?

Odcinek drogi S10 Suchań – Recz o długości 19,6 km wybuduje# konsorcjum firm Kobylarnia i Mirbud za kwotę 667,52 mln złotych, a odcinek Piecnik – Wałcz o długości 16 km za kwotę 552,2 mln złotych firma Budimex.

(czytaj więcej)
25 maja 2024 0

Jakie wydarzenia zaplanowano? Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca sejmiku województwa# Elżbieta Piniewska zapraszają na wydarzenia Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

(czytaj więcej)
24 maja 2024 0

Zasiłek macierzyński. Można otrzymać go także 6 tygodni przed porodem

Po urodzeniu dziecka, a nawet 6 tygodni przed porodem# ubezpieczona mama może otrzymać płatny zasiłek macierzyński. Jego okres pobierania uzależniony jest od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie bądź przyjętych na wychowanie. Z zasiłku macierzyńskiego może też skorzystać ubezpieczony ojciec dziecka.

(czytaj więcej)
24 maja 2024 0

Dyżury telefoniczne ZUS. Eksperci odpowiedzą na pytania

Ostatnie majowe dyżury# telefoniczne.

(czytaj więcej)
24 maja 2024 0

"Droga dialogu Ludów Księgi". Międzynarodowa konferencja w regionie

„Droga dialogu Ludów Księgi” – to temat międzynarodowej konferencji #na rzecz tolerancji i pokoju, jaka odbywała się w Bydgoszczy. Jedną z jej idei było przeniesienie dialogów międzyreligijnego i międzykulturowego na wymiary codziennego życia społeczno-gospodarczego.

(czytaj więcej)
23 maja 2024 0

Liturgiczne wspomnie św. Rity. Uroczysta msza święta

„Rita jest jednocześnie tą wspominaną przez# Pismo Święte „dzielną kobietą” i „rozsądną panną”, która we wszystkich rolach życia wskazuje, że autentyczna droga do świętości polega na wiernym pójściu za Chrystusem aż po krzyż” – powiedział abp Stanisław Gądecki.

(czytaj więcej)
22 maja 2024 1

Dodatki dla pracowników pomocy społecznej. Zmiany od 1 lipca

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizacje ustaw umożliwiających #wprowadzenie programów, które pozwolą na wypłatę już od 1 lipca br. dodatków w wysokości 1000 zł brutto pracownikom pomocy społecznej, pieczy zastępczej, a także instytucji opieki nad najmłodszymi dziećmi.

(czytaj więcej)
22 maja 2024 0

Zadbaj o bezpieczeństwo w czasie burzy. Jak należy postępować?

O burzy mówimy wtedy, gdy następuje jedno lub kilka nagłych# wyładowań atmosferycznych (piorunów). Wyładowania występują zarówno pomiędzy chmurami jak i między chmurą a ziemią. Zwykle burzy towarzyszą intensywne opady deszczu często z gradobiciem oraz porywisty wiatr. Czym jest piorun lub inaczej błyskawica? Mówiąc najprościej to wyładowania elektryczne o bardzo dużym natężeniu. W czasie burzy najbezpieczniej jest przebywać wewnątrz budynku, dlatego, o ile to możliwe, nie należy z niego wychodzić.

(czytaj więcej)
22 maja 2024 6

Zmiany w planach nauczania od września. Podpisano rozporządzenie

Obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy w ramach #godzin wychowawczych, rezygnacja z przedmiotu historia i teraźniejszość dla uczniów, którzy rozpoczynają naukę w szkołach ponadpodstawowych – to najważniejsze zmiany, jakie wprowadza podpisane 20 maja br. przez Ministra Edukacji rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania. Rozporządzenie wchodzi w życie 1 września 2024 r.

(czytaj więcej)
22 maja 2024 8

Ponad 37 tys. zł emerytury. Zakończyła karierę zawodową w wieku 81 lat

Nie każdy po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego# od razu przechodzi na emeryturę. Część osób odkłada ten moment, licząc na wyższe świadczenie. Tak zrobiła emerytka z Bydgoszczy, która zdecydowała się skorzystać ze świadczenia po przepracowaniu 61 lat, kończąc karierę zawodową w wieku 81 lat. Dziś otrzymuje najwyższą w Polsce przyznaną kobiecie emeryturę w wysokości 37,4 tys. zł brutto.

(czytaj więcej)
21 maja 2024 1

Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka. Uroczystosć odbyła się we Włocławku

21 maja we Włocławku odbyły się Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka# połączone ze 150. rocznicą utworzenia straży ogniowej we Włocławku. Podczas uroczystego apelu wicemarszałek Aneta Jędrzejewska i radny województwa Sławomir Kopyść uhonorowali włocławską drużynę medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

(czytaj więcej)
0

Przeciwdziałanie przestępczości środowiskowej. Szkolenia dla policjantów

Radom, Kielce, Lublin, Białystok, Gorzów Wielkopolski, Bydgoszcz#, Katowice, Rzeszów i Warszawa – to miasta na mapie tegorocznego cyklu szkoleń dla funkcjonariuszy Policji pn. „Zwalczanie i przeciwdziałanie przestępczości środowiskowej w zakresie gospodarowania odpadami oraz transportowania odpadów w ruchu krajowym i międzynarodowym”. W lutym, marcu i kwietniu 2024 r. eksperci Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska przeprowadzili wykłady na Mazowszu, w Świętokrzyskim, na Lubelszczyźnie i Podlasiu. 22 i 23 maja odbyły się kolejne szkolenia – w Gorzowie Wielkopolskim i Bydgoszczy.

(czytaj więcej)
0

Tydzień Promocji Karmienia Piersią. Ważne jest wsparcie

Rozpoczął się Tydzień Promocji Karmienia Piersią. Zachęcamy do# karmienia piersią, ale pamiętamy także o mamach, które z różnych przyczyn nie mogą karmić naturalnie. Pamiętajmy o wzajemnym szacunku i wsparciu.

(czytaj więcej)
0

Wstęp na wystawę bezpłatny. Pałac Krasińskich dostępny dla odwiedzających

Rękopisy Cypriana Kamila Norwida, kronik Galla Anonima czy oryginał #utworu „Mury” Jacka Kaczmarskiego – to tylko niektóre ze zbiorów Biblioteki Narodowej, które od 21 maja można obejrzeć w zmodernizowanym i otwartym dla zwiedzających Pałacu Krasińskich w Warszawie.

(czytaj więcej)
0

Komary motywowały do szybkiego marszu. Wędrówka w otoczeniu jezior

W dzisiejszej wędrówce uczestniczyło #16 osób. Przejście wokoło jeziora Witosławskiego i Rościmińskiego nie przysparzało by większych problemów, gdyby nie ogromne ilości komarów, które tylko nas motywowały do szybkiego tempa marszu.

(czytaj więcej)