Dziś mamy 30 listopada 2023, czwartek, imieniny obchodzą:

Warto wiedzieć

28 listopada 2023 0

Wcześniejsi emeryci i renciści mogą dorobić więcej. Zmiany od grudnia

Od 1 grudnia emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego# wieku emerytalnego oraz renciści, będą mogli jeszcze więcej dorobić do swojego świadczenia niż dotychczas. Bezpieczny limit przychodu wynosi ponad 5 tys. zł brutto.

(czytaj więcej)
28 listopada 2023 1

To ostatni dzwonek. Zostały 3 dni na złożenie wniosku 300 plus

Rodzice, którzy nie złożyli jeszcze wniosku# o dofinansowanie wyprawki szkolnej w ramach programu „Dobry Start”, mają na to czas tylko do 30 listopada. To ostatni dzwonek na złożenie wniosku, potem pieniądze przepadną – przypomina ZUS.

(czytaj więcej)
27 listopada 2023 41

Termin na wymianę "kopciuchów" nie będzie wydłużony! Zarząd zdecydował

Zarząd województwa podjął decyzję, by nie wydłużać czasu #na dostosowanie systemów grzewczych do standardów środowiskowych – poinformował na dzisiejszej (27 listopada) konferencji prasowej marszałek Piotr Całbecki. Choć początkowo zakładano zmianę uchwały antysmogowej w tym zakresie, po konsultacjach społecznych zarząd województwa postanowił odstąpić od wniesienia projektu nowelizacji pod obrady sejmiku. W styczniu w sprawie realizacji uchwały antysmogowej zbierze się zwołany przez marszałka województwa wojewódzki okrągły stół.

(czytaj więcej)
27 listopada 2023 2

Fałszywe doniesienia. Zgłaszają się klienci po wyrównanie świadczenia 500+

Wyrównanie świadczenia 500+ do kwoty 800 zł za okres# od sierpnia 2023 r. do grudnia 2023 r. to fałszywa informacja, która krąży w internecie – wskazuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

(czytaj więcej)
26 listopada 2023 1

W Biskupinie powstanie nowy pawilon. Budynek będzie miał żywy dach

Za kilka lat w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie, które jest #instytucją kultury samorządowi województwa, powstanie nowy pawilon muzealny, w którym turyści obejrzą nowoczesną wystawę stałą. Właśnie rozstrzygnięty został konkurs na koncepcję nowego pawilonu.

(czytaj więcej)
26 listopada 2023 1

Obrady sejmiku. Radni zdecydują, kto zostanie wiceprzewodniczącym

W poniedziałek (27 listopada) odbędzie się sesja sejmiku województwa, podczas której #ślubowanie złoży radna elektka Ewa Mes obejmująca mandat radnej województwa, zastępując Agnieszkę Kłopotek, która w ostatnich wyborach parlamentarnych uzyskała mandat poselski. Transmisja on-line rozpocznie się o godz. 10.

(czytaj więcej)
25 listopada 2023 34

Choroba zakrzepowo-zatorowa po szczepionce AstraZeneca. Dłuższa lista

W związku z potwierdzeniem, że żylna choroba zakrzepowo-zatorowa stanowi #działanie niepożądane szczepionki Vaxzevria (wcześniejsza nazwa: „COVID-19 Vaccine AstraZeneca”), Rzecznik Praw Pacjenta wznawia z urzędu sprawy, w których wcześniej nie mógł przyznać odszkodowania ze środków Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Osoby, które po szczepieniu trafiły z tego powodu do szpitala, a dotąd nie złożyły wniosku do Rzecznika, mogą to nadal zrobić.

(czytaj więcej)
24 listopada 2023 3

Konferencja na temat rolnictwa tradycyjnego. Marszałek w Brukseli

Marszałek Piotr Całbecki otworzył dziś (24 listopada) w Brukseli ważną konferencję #na temat rolnictwa tradycyjnego i jego znaczenia dla zrównoważonego rozwoju, zorganizowaną przez Organizację Narodów Zjednoczonych i Europejski Komitet Regionów. W spotkaniu uczestniczą przedstawiciele Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) oraz władz regionalnych z Włoch, Hiszpanii i Belgii.

(czytaj więcej)
23 listopada 2023 1

Eksperckie dyżury telefoniczne ZUS. W jakich dniach się odbędą?

Placówki ZUS w regionie organizują eksperckie# dyżury telefoniczne.

(czytaj więcej)
23 listopada 2023 3

Wiele firm zadłużonych w ZUS-ie. Jeden z płatników zalega na kwotę 19,5 mln zł

Ponad 57 tysięcy firm w regionie ma dług #w ZUS-ie. Warto zweryfikować dokumenty rozliczeniowe, być może zaległość się zmniejszy.

(czytaj więcej)
22 listopada 2023 0

Zasłużeni mieszkańcy województwa uhonorowani. Lista odznaczonych

W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się uroczystość#, podczas której odznaczenia otrzymali mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego, którzy swoją pracą i działalnością społeczną przyczynili się do rozwoju Polski i poprawy jakości życia mieszkańców regionu. Odznaczenia wręczył Wicewojewoda Józef Ramlau.

(czytaj więcej)
20 listopada 2023 18

"Niepodległa – Wdzięczna Rolnikom". Odznaczenia otrzymało 20 osób

W Kujawsko - Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się #uroczysta gala „Niepodległa – Wdzięczna Rolnikom” organizowana przez biuro konkursu „Rolnik Pomorza i Kujaw”.

(czytaj więcej)
20 listopada 2023 0

Nowe zasady wystawiania e-faktur w KSeF. Spotkanie z mikroprzedsiębiorcami

W każdą środę od połowy listopada do połowy grudnia# eksperci KAS będą przekazywać mikroprzedsiębiorcom informacje o założeniach Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). To pierwszy etap spotkań informacyjnych z przedsiębiorcami.

(czytaj więcej)
20 listopada 2023 0

Świadczenie 300 plus. Upewnij się, czy wniosek został wysłany

Jeszcze tylko do końca #listopada rodzice mogą złożyć wniosek o świadczenie 300 plus z programu „Dobry Start”. Warto upewnić się, czy wniosek został wysłany, by pieniądze nie przepadły.

(czytaj więcej)
20 listopada 2023 0

Refundacja szkieł kontaktowych dla pracowników. Nowe rozporządzenie

Minister Rodziny i Polityki Społecznej wydał rozporządzenie# w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Zawiera ono także prawo do skorzystania z refundacji szkieł kontaktowych (oprócz okularów) korygujących wzrok.

(czytaj więcej)
19 listopada 2023 2

Święto miłośników kina. Marszałek wręczył Medale Kopernikańskie

Święto miłośników kina dobiegło końca. W sobotę, 18 listopada z udziałem #marszałka Piotra Całbeckiego zamknięto 31. edycję festiwalu Energa Camerimage. Podczas uroczystej gali wręczył Janowi Holoubkowi Nagrodę Filmową Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Medale Kopernikańskie marszałek wręczył Krzysztofowi Zanusiemu, Peterowi Dinklage i Seanowi Penn.

(czytaj więcej)
17 listopada 2023 1

Bon na zakup laptopa. Jak dokonać korekty złożonego wniosku?

W związku z licznymi pytaniami związanymi z korektą wniosków przesyłanych #przez organy prowadzące szkoły, które zawierają dane nauczycieli uprawnionych do otrzymania bonu na zakup laptopa oraz prośbami o ponowne wygenerowanie e-maila z kodem na zakup laptopa, poniżej przedstawiamy prawidłowy schemat postępowania w przypadku konieczności poprawienia danych przez organ prowadzący.

(czytaj więcej)
17 listopada 2023 0

Świadczenie Mama 4 plus. Ponad cztery tysiące matczynych emerytur

Kolejne roczniki kobiet składają wnioski o tzw. świadczenie #Mama 4 plus, czyli rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Tylko w tym roku do oddziałów ZUS w województwie kujawsko-pomorskim wpłynęło ponad 1,1 tys. wniosków. Obecnie w regionie świadczenie Mama 4 plus z ZUS-u otrzymuje ponad 4,1 tys. osób.

(czytaj więcej)
17 listopada 2023 1

Warsztaty zgrywające pk. "SZWUNG 2023". Ćwiczenia na poligonie

W dniach 16-17 listopada 2023 roku na terenie poligonu #Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu oraz na terenie Lafarge Cement S.A. w miejscowości Wapienno, pow. żniński, realizowane są warsztaty zgrywające dla grup specjalistycznych Państwowej Straży Pożarnej.

(czytaj więcej)
16 listopada 2023 3

Cykl koncertów kopernikańskich. Solistą wieczorów będzie m.in. Rafał Blechacz

Rok Mikołaja Kopernika obfituje w wydarzenia poświęcone #astronomowi. Przed nami cykl „Koncertów Kopernikańskich”. W trzech miastach: Fromborku, Toruniu i Bydgoszczy, usłyszymy dzieła Mozarta i Beethovena w wykonaniu wybitnych muzyków Rafała Blechacza, Kim Bomsori i Macina Zdunika.

(czytaj więcej)
0

Karma dla zwierząt pod lupą kontrolerów. Nałożono 18 kar pieniężnych

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych# (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej karmy dla zwierząt domowych, która została przeprowadzona w II kwartale 2023 r.

(czytaj więcej)
0

Jesienne wyprawy kajakowe. "Przyroda jakby zaczarowana"

Złota jesień zagościła w pełni w naszym krajobrazie. Przyroda stała się jakby #zaczarowana. W świecie okrytym jesienną ciszą, nie słychać było zgiełku aktualnych ludzkich problemów pełnych tragedii i sensacji. Można było w pełni wypocząć i zrelaksować się płynąc kajakami po skąpanych złotem opadających liści rzekach i jeziorach.

(czytaj więcej)
0

Wymagające warunki dla kierowców. Standardy zimowego utrzymania dróg

Ostatnie dni to coraz śmielsze poczynania zimy# w naszym kraju. A prognozy na najbliższe kilkadziesiąt godzin to wymagające warunki dla kierowców z intensywnymi opadami śniegu w wielu miejscach w kraju. W związku z trudnymi warunkami drogowymi, w miniony weekend na drogach krajowych w całej Polsce pracowało około 2000 pojazdów do zimowego utrzymania. Miniona noc była nieco mniej wymagająca jednak nasze służby nie próżnowały i do zwalczania śliskości na jezdniach w godzinach porannych pracowało ponad 600 pojazdów.

(czytaj więcej)
0

Skorzystaj ze zniżek. Karta Dużej Rodziny w aplikacji mObywatel

Masz troje dzieci lub więcej? Skorzystaj ze zniżek w łatwy sposób.# Znajdź Kartę Dużej Rodziny w aplikacji mObywatel. To naprawdę proste!

(czytaj więcej)