Dziś mamy 23 maja 2022, poniedziałek, imieniny obchodzą:

Z życia szkół

22 maja 2022 0

Wyjątkowa uroczystość w „Chroboczku”. Dzień Kadeta Klasy Wojskowej

20 maja 2022 roku po raz pierwszy w historii szkoły obchodzono# Dzień Kadeta Klasy Wojskowej.

(czytaj więcej)
21 maja 2022 2

O roli banków w gospodarce. Uczniowie poznali wiele informacji

19 maja w Zespole Szkół im.# prof. E. Chroboczka w Szubinie odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli uczniowie kl III TLA i przedstawiciel banku Pan Piotr Żukowicz, wiceprezes Banku Spółdzielczego w Szubinie.

(czytaj więcej)
20 maja 2022 0

Technik ekonomista i rachunkowości pod patronatem Banku Spółdzielczego

W Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w# Nakle nad Notecią podpisano uroczyście umowę pomiędzy placówką, a Bankiem Spółdzielczym w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)
20 maja 2022 0

Z Wyspiańskim w stronę sztuki. Spotkanie z artystą kowalem

16 maja w I Liceum Ogólnokształcącym im. S. Wyspiańskiego w Szubinie# odbyły się warsztaty dotyczące tworzenia witraży, realizowane w ramach projektu „Z Wyspiańskim w stronę sztuki”, finansowanego przez Zarząd Powiatu Nakielskiego.

(czytaj więcej)
19 maja 2022 0

Portugalskie praktyki. Owocny czas uczniów z Żeglugi

Drugi tydzień praktyk uczniów z Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej#w Nakle mija nam szybko z powodu niespodzianek przygotowanych przez naszego partnera z Portugali EduPlus. Początek tygodnia pracowaliśmy w przydzielonych nam firmach: Exemplo corajoso, Pop Gare, SD AUTO, Cardiauto, Camorsil, Marven, RTG. Są to firmy branży samochodowej i logistycznej.

(czytaj więcej)
19 maja 2022 0

Przyszłość w mundurze? Młodzież na terenie potulickiego więzienia

O wyzwaniach jakie stoją przed funkcjonariuszami Służby# Więziennej usłyszeli uczniowie Zespołu Szkół im. prof. Emila Chroboczka w Szubinie. Funkcjonariusze Zakładu Karnego w Potulicach zaprezentowali procedurę kwalifikacyjną i podzielili się doświadczeniami zza więziennego muru.

(czytaj więcej)
19 maja 2022 0

Półfinałowe emocje z Powiatem Nakielskim w roli głównej. Drugi etap konkursu

7 maja 2022 w murach Muzeum Ziemi Szubińskiej odbył się II etap konkursu# wiedzy o regionie dla uczniów klas ósmych Szkoły Podstawowej nr 1 w Szubinie - "Co Wy wiecie o naszym powiecie". 20 półfinalistów odpowiadało na platformie "Quizizz" na pytania zamknięte dotyczące samorządu, geografii, przyrody i ciekawostek Powiatu Nakielskiego.

(czytaj więcej)
18 maja 2022 1

Pierwsze grupy skończyły już kurs. To uczniowie z Nakła i Szubina

Kurs na operatora wózków widłowych ze# zmiennym wysięgnikiem wraz z wymianą butli gazowej, który rozpoczął się 18 marca właśnie zakończył się dla dwóch grup uczniów: I gr. 20 os. z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Nakle oraz II gr.10 os ZS im prof. Emila Chroboczka w Szubinie.

(czytaj więcej)
17 maja 2022 0

O zagrożeniach terrorystycznych z uczniami. Poznali wiele wskazówek

Uczniowie klas o profilu prawno-policyjnym szubińskiego# „ogólniaka” wzięli udział w spotkaniu, podczas którego omówiono zagrożenia terrorystyczne i postępowanie na wypadek wtargnięcia do placówki uzbrojonego napastnika. Spotkanie współprowadziła mł. asp. Zofia Wrzeszcz z nakielskiej komendy.

(czytaj więcej)
15 maja 2022 0

Europejską Noc Muzeów. Uczniowie uczestniczyli w wydarzeniu

Muzeum Wojsk Lądowych z siedzibą główną w Bydgoszczy # 14 maja 2022 obchodziło Europejską Noc Muzeów. Muzeum było czynne dla zwiedzających od 18.00 do 24.00.

(czytaj więcej)
13 maja 2022 0

Kadeci świetnie się bawią na obozie. Atrakcji nie brakuje

Dzień czwarty. Dzień jak co dzień, pobudka godz.# 7.30 – zaprawa poranna. Nad obozowiskiem zawisły chmury zwiastujące deszcz, kadeci spoglądają w kierunku horyzontu czy widać przejaśnienia.

(czytaj więcej)
13 maja 2022 0

Wiele wiedzą o gminie. W konkursie wzięło udział prawie stu uczniów

10 maja w Muzeum Ziemi Szubińskiej odbył się# I etap konkursu wiedzy o regionie dla uczniów klas ósmych Szkoły Podstawowej nr 1 w Szubinie „Gmina Szubin – nasza mała ojczyzna”. Spotkanie ósmoklasistów było także okazją do wręczenia przez Panią Dyrektor Marlenę Posadzy gratulacji dla laureatów konkursów kuratoryjnych: Aleksandra Tabora i Sebastiana Echausta.

(czytaj więcej)
12 maja 2022 0

Ziemniaczane litery. Historia pisma, książki i biblioteki

W ramach Tygodnia Bibliotek w naszej książnicy# 10 maja odbyło się spotkanie z uczniami klasy 2C Szkoły Podstawowej nr 2 w Szubinie

(czytaj więcej)
12 maja 2022 0

Relacja z obozu. Uczniowie nie narzekają na nudę

Zapraszamy do przeczytania relacji z obozu klasy 1 OPW w Pólko z Zespołu Szkół w Szubinie.

(czytaj więcej)
12 maja 2022 0

Literacki sukces Olafa Jagodzińskiego. Dyplom od Prezydenta RP i gratulacje od Marszałek Sejmu

Mieszkaniec powiatu nakielskiego, Olaf Jagodziński z Miastowic# (gm. Kcynia) znalazł się wśród laureatów III edycji Ogólnopolskiego Konkursu literacko-plastycznego „Polskie Serce Pękło. Katyń 1940". Gratulacje odbierał w Sali Kolumnowej Sejmu RP w Warszawie , a uroczysta gala finałowa z udziałem młodego mieszkańca kcyńskiej gminy transmitowana była na antenie TVP 1.

(czytaj więcej)
07 maja 2022 0

Święto w ZSS w Karnowie. Miłe wielopokoleniowe spotkanie

6 maja w Zss w Karnowie odbył się VI Międzyszkolny Turniej # Logopedyczny, w którym udział wzięli uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Nakle, ZSS w Szubinie oraz ZSS w Karnowie.

(czytaj więcej)
05 maja 2022 0

ZST w Kcyni pożegnało abiturientów. Absolwentką roku została Joanna Robaszkiewicz

29 kwietnia w ZST w Kcyni odbyło się uroczyste pożegnanie# klas programowo najwyższych, czyli uczniów klasy IV TEI oraz III LO. W tej szczególnej chwili towarzyszyli im: dyrektor ZST pani Katarzyna Kluczyńska, wychowawcy – pani Katarzyna Łyszczarz, Barbara Krzyżanowska i Maria Przegiętka, Burmistrz Kcyni – pan Marek Szaruga, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, rodzice oraz koleżanki i koledzy z niższych klas.

(czytaj więcej)
05 maja 2022 8

Ruszył drugi dzień matur. Dzisiaj maturzyści zdają matematykę

5 maja, punktualnie o godz. 9:00 w uczniowie klas maturalnych przystąpili do egzaminu dojrzałości. Tym razem abiturienci piszą maturę z matematyki.

(czytaj więcej)
04 maja 2022 0

Maraton maturalny czas zacząć. Dzisiaj język polski

4 maja, dokładnie o godz. 9:00 w całej Polsce uczniowie ostatnich klas szkół ponadpodstawowych przystąpili do egzaminu dojrzałości.

(czytaj więcej)
02 maja 2022 0

Wyróżnieni za najlepsze wyniki w nauce. Zakończenie roku w Szubinie

29 kwietnia w I Liceum Ogólnokształcącym im.# S. Wyspiańskiego w Szubinie odbyła się uroczystość pożegnania tegorocznych absolwentów. Spotkanie w szkolnej auli otworzyła dyrektor szkoły, pani Elżbieta Kłosowska-Hilscher, która przywitała zgromadzonych gości - pana Ignacego Pogodzińskiego, przedstawiciela Rady Powiatu Nakielskiego, panią Ewę Braniewicz, przewodniczącą Rady Rodziców, księdza Jacka Pawelczyka, proboszcza parafii św. Andrzeja Boboli w Szubinie oraz rodziców maturzystów.

(czytaj więcej)
0

Więcej Polaków chce oszczędzać. Nie wszystkich na to stać

Rosnąca inflacja oraz wojna bardziej mobilizują do# oszczędzania niż pandemia – wynika z badania „Inflacja i wojna w Ukrainie a budżety domowe Polaków”, wykonanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Polacy coraz bardziej doceniają znaczenie oszczędności. Jedna czwarta przyznaje, że aktualna sytuacja wpływa na ich stosunek do posiadania grosza na czarną godzinę. Niemal tyle samo stwierdza jednak, że nie stać ich na to, by odkładać.

(czytaj więcej)
0

Coraz mniej miodu z polskich pasiek. Co, jeżeli pszczoły wyginą?

Populacja pszczół na świecie maleje, a miodu w rodzimych pasiekach #powstaje coraz mniej. W 2020 roku na jednego Polaka przypadł już mniej niż kilogram tego złocistego produktu. Podczas obchodzonego 20 maja Światowego Dnia Pszczół warto w szczególny sposób spojrzeć na pracę tych pożytecznych owadów. Ma ona olbrzymi, pozytywny wpływ na przyrodę. Niestety jednak destrukcyjna działalność człowieka jest wielkim zagrożeniem dla zapylaczy.

(czytaj więcej)
0

Jakie prezenty Polacy wręczają na komunię? Znamy wyniki badania

Pierwsza Komunia to wielkie wydarzenie w życiu dziecka i# jego rodziców. Najczęściej powinno być to przeżycie stricte duchowe, ale w dzisiejszych czasach to prawdziwa walka o prezenty. Czy na przestrzeni lat zmieniła się formuła wydarzenia? Zobacz co króluje teraz wśród prezentów komunijnych, a co było popularne jeszcze kilkanaście lat temu.

(czytaj więcej)
0

W 2021 roku prawie 70 proc. wydanych zezwoleń na pracę dot. obywateli Ukrainy

W 2021 r. zarówno w województwie kujawsko-pomorskim, jak i# w kraju, odnotowano wzrost liczby wydanych zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej zezwoleń na wykonywanie pracy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zostało wydanych obywatelom Ukrainy (niemal 70%).

(czytaj więcej)