Dziś mamy 23 maja 2022, poniedziałek, imieniny obchodzą:

Fakty

22 maja 2022 2

Minął ponad rok od zakończenia zbiórki. Co słychać u małej Celinki?

23 stycznia mała Celinka Andrzejewska z Szubina, która od# urodzenia walczy z SMA, skończyła 2 lata! Pod koniec kwietnia minął rok od zakończenia zbiórki na najdroższy lek świata. Jak ma się mała mieszkanka Szubina?

(czytaj więcej)
22 maja 2022 0

Pomoc przewlekle chorym. 250 tysięcy złotych dla pozarządówek z regionu

Środki na opiekę paliatywną, prowadzenie wypożyczalni sprzętu do# rehabilitacji, terapię domową czy fizykoterapię - dziewiętnaście pozarządówek z regionu otrzyma łącznie 250 tysięcy złotych na organizację wsparcia, leczenia lub rehabilitacji osób przewlekle chorych.

(czytaj więcej)
22 maja 2022 0

Place zabaw podlegają corocznej kontroli. Jaki jest ich ogólny stan?

Zgodnie z prawem budowlanym place zabaw podlegają# corocznej kontroli. Tak jest i w gminie Szubin. Miejsca rekreacji dla dzieci zostały sprawdzone w lipcu i sierpniu ubiegłego roku. Jaki jest ich ogólny stan?

(czytaj więcej)
22 maja 2022 3

„Z roku na rok coraz więcej osób potrzebuje wsparcia”. Spotkanie w KPUW

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz otworzył w# miniony piątek konferencję przygotowaną wspólnie z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej w zakresie procesu deinstytuacjonalizacji usług społecznych.

(czytaj więcej)
21 maja 2022 4

Uszkodzenia na Orzeszkowej. Naprawa przy okazji

W tym roku w budżecie gminy Szubin zaplanowana jest# budowa dwóch ulic w Rynarzewie – Marii Dąbrowskiej i Bocznej. Czy tę okazję można wykorzystać do wykonania drobnych remontów na jeszcze innej drodze?

(czytaj więcej)
21 maja 2022 5

Czy w Kcyni powstanie jadłodzielnia? Sprawa jest „w powijakach” (sonda)

W wielu polskich miastach funkcjonują tzw.# jadłodzielnie. To nic innego jak miejsce, do którego można przynieść nadmiar jedzenia. Skorzystają z tego osoby potrzebujące. Korzyści jest wiele – od niemarnowania jedzenia poprzez bezinteresowną pomoc drugiemu człowiekowi.

(czytaj więcej)
20 maja 2022 6

Uroczysty apel z okazji Dnia Strażaka. Są powody do radości!

20 maja na placu przy jednostce Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży# Pożarnej w Szubinie zorganizowano apel z okazji Dnia Strażaka. Była to idealna okazja do wręczenia odznaczeń oraz awansów poszczególnym strażakom, jak i również do przekazania wozów strażackich oraz otwarcia zupełnie nowego obiektu.

(czytaj więcej)
20 maja 2022 1

Ponad 1,67 mld zł trafiło do rodzin w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego

Rodzinny kapitał opiekuńczy to ważne wsparcie dla# rodzin z małymi dziećmi. Do tej pory przyznano blisko 482 tys. takich świadczeń, a do rodzin trafiło już ponad 1,67 mld zł.

(czytaj więcej)
19 maja 2022 0

Wojewódzkie obchody święta strażaków. Wręczono medale i odznaczenia

Dziś (19 maja) w amfiteatrze nad jeziorem Zamkowym #w Wąbrzeźnie odbywały się Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka. Podczas uroczystości samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Zbigniew Sosnowski. W programie spotkania uroczysty apel, wręczenie medali i odznaczeń oraz pokaz sprzętu strażackiego.

(czytaj więcej)
19 maja 2022 4

Pałucka do remontu. Czy jest szansa na naprawę?

Rafał Wesołowski, sołtys Stanisławki, apeluje o remont ulicy Pałuckiej w Kołaczkowie. Co na to gmina? Czy ma w planach poprawę stanu drogi?

(czytaj więcej)
19 maja 2022 1

Żołnierze z regionu wspierali forsowanie Wisły. Zdobyli nowe umiejętności

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej czynnie wspierają pozostałe# rodzaje Sił Zbrojnych RP w licznych ćwiczeniach, które odbywają się na terenie kraju. Tak było również w Chełmnie, gdzie terytorialsi ubezpieczali pododdziały 16 Dywizji Zmechanizowanej podczas przemieszczania się na drugi brzeg Wisły.

(czytaj więcej)
18 maja 2022 2

W przyszłym tygodniu egzamin ósmoklasisty. Niewiele czasu na powtórki

W przyszłym tygodniu absolwenci szkół podstawowych w# całej Polsce rozpoczną egzaminacyjny maraton. Potrwa on trzy dni.

(czytaj więcej)
18 maja 2022 0

Wychowawca więzienny w oku kamery. Materiał zobaczysz w TVP Bydgoszcz

Kim jest wychowawca w zakładzie karnym? Jakie są# jego główne obowiązki? Z czym musi się mierzyć podczas więziennej codzienności? Czy łatwo pracować z drugim człowiekiem mając świadomość jakie przestępstwo popełnił? Czy każdy zasługuje na drugą szansę? Na te i inne pytania odpowiedział starszy wychowawca Zakładu Karnego w Potulicach, por. Krzysztof Jurek.

(czytaj więcej)
18 maja 2022 0

Szkolenia dla ratowników w regionie. Kto może wziąć udział w kursie?

Trwają przygotowania do sezonu letniego i# szkolenie nowej kadry. Ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego czekają na mieszkańców regionu, którzy chcą wziąć udział w kursach zawodowych dla ratowników, sterników motorowodnych lub płetwonurków i uzyskać certyfikat kwalifikowanej pierwszej pomocy. Projekt zyskał 3,5 miliona złotych wsparcia ze środków unijnych w ramach marszałkowskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Ruszają kolejne nabory.

(czytaj więcej)
18 maja 2022 4

Nagrody dla dwóch OSP z powiatu nakielskiego. Rząd zorganizował konkurs

Nie tylko koła gospodyń wiejskich były# zaangażowane w 2021 roku w propagowanie Narodowego Programu Szczepień przeciwko koronawirusowi. W akcji brały również udział jednostki OSP, które pomagały w transportach na szczepienia. Rząd zorganizował dla nich konkurs. Są laureaci z OSP w powiecie nakielskim.

(czytaj więcej)
18 maja 2022 0

Powstało ponad 100 budek lęgowych. Współpraca trwa już kilka lat

Wczoraj odbyło się spotkanie Dyrektora Zakładu Karnego w# Potulicach, mjr. Piotra Kijewskiego z Nadleśniczym Grzegorzem Gustem, które było efektem trwającej współpracy.

(czytaj więcej)
17 maja 2022 18

Wezwano 450 osób. Jaki był poziom stawiennictwa?

17 maja w sali konferencyjnej Przystani Powiat Nakielski dokonano# podsumowania tegorocznej kwalifikacji wojskowej.

(czytaj więcej)
17 maja 2022 0

Ochrona przyrody w lasach. Wiedzą podzielili się praktycy i znawcy

W ostatnim tygodniu na terenie Nadleśnictwa odbyło się# szkolenie z rozpoznawania roślin chronionych, siedlisk przyrodniczych oraz ptaków zamieszkujących okoliczne lasy

(czytaj więcej)
17 maja 2022 0

Mjr Piotr Kijewski powołany na dyrektora Zakładu Karnego w Potulicach

Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen.# Jacek Kitliński powołał mjr. Piotra Kijewskiego na stanowisko Dyrektora Zakładu Karnego w Potulicach.

(czytaj więcej)
16 maja 2022 9

W Polsce zniesiono stan epidemii. Obowiązywał od marca 2020 roku

Dziś, 16 maja weszło w życie rozporządzenie, które# zmienia stan epidemii na stan zagrożenia epidemicznego.

(czytaj więcej)
0

Więcej Polaków chce oszczędzać. Nie wszystkich na to stać

Rosnąca inflacja oraz wojna bardziej mobilizują do# oszczędzania niż pandemia – wynika z badania „Inflacja i wojna w Ukrainie a budżety domowe Polaków”, wykonanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Polacy coraz bardziej doceniają znaczenie oszczędności. Jedna czwarta przyznaje, że aktualna sytuacja wpływa na ich stosunek do posiadania grosza na czarną godzinę. Niemal tyle samo stwierdza jednak, że nie stać ich na to, by odkładać.

(czytaj więcej)
0

Coraz mniej miodu z polskich pasiek. Co, jeżeli pszczoły wyginą?

Populacja pszczół na świecie maleje, a miodu w rodzimych pasiekach #powstaje coraz mniej. W 2020 roku na jednego Polaka przypadł już mniej niż kilogram tego złocistego produktu. Podczas obchodzonego 20 maja Światowego Dnia Pszczół warto w szczególny sposób spojrzeć na pracę tych pożytecznych owadów. Ma ona olbrzymi, pozytywny wpływ na przyrodę. Niestety jednak destrukcyjna działalność człowieka jest wielkim zagrożeniem dla zapylaczy.

(czytaj więcej)
0

Jakie prezenty Polacy wręczają na komunię? Znamy wyniki badania

Pierwsza Komunia to wielkie wydarzenie w życiu dziecka i# jego rodziców. Najczęściej powinno być to przeżycie stricte duchowe, ale w dzisiejszych czasach to prawdziwa walka o prezenty. Czy na przestrzeni lat zmieniła się formuła wydarzenia? Zobacz co króluje teraz wśród prezentów komunijnych, a co było popularne jeszcze kilkanaście lat temu.

(czytaj więcej)
0

W 2021 roku prawie 70 proc. wydanych zezwoleń na pracę dot. obywateli Ukrainy

W 2021 r. zarówno w województwie kujawsko-pomorskim, jak i# w kraju, odnotowano wzrost liczby wydanych zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej zezwoleń na wykonywanie pracy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zostało wydanych obywatelom Ukrainy (niemal 70%).

(czytaj więcej)