Dziś mamy 3 lutego 2023, piątek, imieniny obchodzą:

Fakty

02 lutego 2023 2

39. rocznica śmierci Piotra Bartoszcze. Męczennik rolniczej „Solidarności”

Obchody 39. rocznicy śmierci Piotra Bartoszcze – pierwszego męczennika rolniczej „Solidarności” były tematem dzisiejszej# konferencji, która miała miejsce w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim. W spotkaniu uczestniczyli Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Wójt Gminy Wiejskiej Inowrocław Tadeusz Kacprzak oraz Zastępca Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku prof. dr hab. Mirosław Golon.

(czytaj więcej)
02 lutego 2023 0

Blisko 670 tys. wniosków w dwa dni. Duże zainteresowanie 500+

W ciągu niespełna dwóch dni rodzice i opiekunowie złożyli 668 tys. wniosków o świadczenie 500+ na kolejny okres świadczeniowy#, co objęło 1 milion dzieci. Przez aplikację mZUS wpłynęło ich 22,2 tys.

(czytaj więcej)
02 lutego 2023 0

Podpisano rozporządzenie. Nowe zawody w szkolnictwie branżowym

Administrator produkcji filmowej i telewizyjnej, technik animacji filmowej, technik aranżacji wnętrz, operator maszyn i urządzeń #w gospodarce odpadami, pracownik pomocniczy w gospodarce odpadami, technik gospodarki odpadami, operator maszyn i urządzeń przemysłu drzewnego, technik przemysłu drzewnego, animator rynku książki to nowe zawody wprowadzone do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego. Minister Edukacji i Nauki podpisał rozporządzenie w tej sprawie. Wprowadzenie nowych zawodów to odpowiedź na potrzeby rynku pracy.

(czytaj więcej)
02 lutego 2023 21

Obniżona stawka na gaz dla piekarni i cukierni. Ulga dla firm

Rząd chce chronić polskie piekarnie i cukiernie przed wysokimi cenami gazu, spowodowanymi agresją Rosji na Ukrainę. Cena maksymalna #dla tych przedsiębiorstw, które wykorzystują piece ogrzewane gazem ziemnym, zostanie ustalona na poziomie 200,17 zł/MWh. Będzie to duża ulga dla firm, które nieraz płacą cenę powyżej 600 zł/MWh. Dzięki rządowemu rozwiązaniu, cena wypieków dla Polaków zostanie utrzymana na akceptowalnym poziomie.

(czytaj więcej)
02 lutego 2023 6

Spotkanie MEiN ze związkami zawodowymi. Jakie propozycje?

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek oraz Sekretarz Stanu w MEiN Dariusz Piontkowski spotkali się #ze związkami zawodowymi zrzeszającymi nauczycieli w ramach zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty. Głównym tematem rozmów były wcześniejsze emerytury nauczycielskie, świadczenia kompensacyjne, ocena pracy oraz wynagrodzenia nauczycieli.

(czytaj więcej)
01 lutego 2023 0

Prosument lokatorski. Startuje nabór wniosków o dopłaty

Czysta energia ze słońca już wkrótce będzie masowo wytwarzana #w dużych miastach takich jak Łódź czy Warszawa. Ministerstwo Rozwoju i Technologii razem z Bankiem Gospodarstwa Krajowego uruchamiają m.in. nabór wniosków o dofinansowanie fotowoltaiki. Wnioski mogą składać właściciele i zarządcy budynków wielorodzinnych od 1 lutego 2023 r.

(czytaj więcej)
01 lutego 2023 0

Program Aktywni+. Rusza nowa edycja

Od 1 lutego można składać wnioski o dofinansowanie z programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+#” na lata 2021–2025 – Edycja 2023. Organizacje pozarządowe oraz instytucje prowadzące działalność pożytku publicznego mogą ubiegać się o dofinansowanie zadań publicznych kwotą od 25 tys. do 250 tysięcy zł.

(czytaj więcej)
01 lutego 2023 0

Projekt przyjęty. Nowelizacja ustawy o drogach publicznych

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez# Ministra Infrastruktury.

(czytaj więcej)
01 lutego 2023 41

Penta Hospitals International przejmuje szpital w Nakle i w Szubinie. Idą zmiany?

Grupa Nowy Szpital, do której należą szpitale w Nakle i Szubinie została wykupiona przez Penta Hospitals International.# To fundusz inwestycyjny, który świadczy usługi medyczne w Europie środkowo-wschodniej. Czy dla placówek w naszym powiecie oznacza to jakieś zmiany?

(czytaj więcej)
01 lutego 2023 7

Modernizacja sieci dróg. Odcinek Mrocza-Drzewianowo w tym roku

Ponad pół miliarda złotych trafi w tym roku na modernizację sieci kujawsko-pomorskich dróg. Środki zabezpieczone przez samorząd# województwa pozwolą na zakończenie wielu kluczowych inwestycji oraz rozpoczęcie nowych oczekiwanych przez mieszkańców.

(czytaj więcej)
01 lutego 2023 2

Praca zdalna na stałe w Kodeksie pracy. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą na stałe pracę zdalną do Kodeksu pracy. Uregulowano także kwestie #kontroli trzeźwości pracowników. – To ważny krok w kierunku tworzenia nowoczesnego rynku pracy, odpowiadającego na zmieniające się potrzeby zarówno pracodawców, jak i pracowników, również pracowników będących rodzicami – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

(czytaj więcej)
01 lutego 2023 0

Wicemarszałek w mroteckiej gminie. Punktem wizyty m.in. zabytki Orla

W ostatni piątek 27 stycznia 2023 r. wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Sosnowski odwiedził Mroczę.

(czytaj więcej)
31 stycznia 2023 2

Tereny po Zachemie są i będą oczyszczane. GDOŚ odpowiada

Tereny po Zakładach Chemicznych Zachem w Bydgoszczy są i nadal będą oczyszczane. Decyzja Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska# uchylająca decyzję organu pierwszej instancji jest w pełni uzasadniona i – co ważne – w żaden sposób nie uniemożliwia dalszej remediacji.

(czytaj więcej)
31 stycznia 2023 8

Szkolenie cywilów i sportowców na poligonie. Projekt "Trenuj z Wojskiem”

W minioną sobotę (28 stycznia 2023 r.) Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej rozpoczęło ferie w wyjątkowy sposób. #Nauka taktycznej pierwszej pomocy, rzut granatem, strzelanie, survival, sztuki walk to tylko kilka z wielu punktów szkoleniowych przygotowanych przez toruńskie centrum w ramach akcji „Trenuj z Wojskiem”. W szkoleniu udział wzięło blisko 180 uczestników, w tym między innymi zawodowi żużlowcy z Toruńskiego „Apatora” oraz Hokeiści z KH Energa Toruń.

(czytaj więcej)
31 stycznia 2023 2

Czy S5 będzie „Trasą Powstańców Wielkopolskich”? Historia i nowoczesność

Fundacja Poznańczycy, w listopadzie ubiegłego roku, złożyła wniosek do wojewody wielkopolskiego oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych# i Autostrad w sprawie nadania trasie S5 nazwy „Trasa Powstańców Wielkopolskich”. Wniosek o poparcie inicjatywy nazwania drogi S5 trafił też do wojewody kujawsko-pomorskiego.

(czytaj więcej)
30 stycznia 2023 2

Rusza nabór w Programie Dotacyjnym. "Niepodległa” 2023

Biuro „Niepodległa” ogłasza nabór wniosków do Programu Dotacyjnego „Niepodległa” 2023 na dofinansowanie organizacji# wydarzeń w 2023 roku. Program przewiduje dofinansowanie projektów kultywujących pamięć o ważnych wydarzeniach w historii Polski, począwszy od Konfederacji Barskiej aż do Obrad Okrągłego Stołu oraz pierwszych częściowo wolnych wyborów.

(czytaj więcej)
30 stycznia 2023 1

Imprezy w naszym regionie. Nadal prowadzone są aukcje

Ostatnia niedziela stycznia odbyła się pod znakiem 31. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku zebrane pieniądze #zostaną przekazane na walkę z sepsą. Na chwilę przed tradycyjnym światełkiem do nieba, na scenie toruńskiego sztabu marszałek Piotr Całbecki przekazał na licytację voucher na lot balonem dla 2 osób.

(czytaj więcej)
30 stycznia 2023 1

Kujawsko-Pomorska Niebieska Linia. Dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie

Pod bezpłatnym numerem telefonu 800 154 030 działa Kujawsko-Pomorska Niebieska Linia. Z konsultantami prawnymi i psychologami można# się spotkać osobiście w Toruniu lub skorzystać z porad prawnych udzielanych w wyznaczonych dniach, podczas comiesięcznych dyżurów w sześciu innych miastach naszego regionu.

(czytaj więcej)
30 stycznia 2023 2

Zebrano blisko 95 tys złotych. To jeszcze nie koniec

Pieniądze przekazane do banku. Kwota 94 732,56 zł jest kwotą deklarowaną na zakończenie dnia, ale to nie koniec naszego finałowego grania.

(czytaj więcej)
29 stycznia 2023 5

System gospodarowania odpadami komunalnymi. Pół miliona za mało

To gmina Szubin pokryje część kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi z dochodów własnych, niepochodzących z #pobranej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wynika to z różnicy powstałej pomiędzy dochodami z pobranej opłaty, czyli tym, co zapłacili mieszkańcy, a kosztami funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami w 2023 roku.

(czytaj więcej)
0

Święto Matki Boskiej Gromnicznej. Jakie zwyczaje ludowe są z tym związane?

Dzisiaj, 2 lutego w kościele katolickim obchodzone jest Święto Ofiarowania Pańskiego. W Polsce ten dzień nazywany jest# Świętem Matki Boskiej Gromnicznej.

(czytaj więcej)
0

Koszt utylizacji paneli fotowoltaicznych. Co dalej ze zużytymi modelami?

Panele fotowoltaiczne wciąż cieszą się dużą popularnością. Jako że świadomość ekologiczna Polaków nieustannie się zmienia, #to wiele osób już na etapie wyboru odpowiedniego rozwiązania zaczęło zadawać sobie pytanie – co zrobić po 25-30 latach, gdy panele nie będą nadawały się do dalszego użytkowania? I ile kosztuje utylizacja paneli fotowoltaicznych? Odpowiadamy.

(czytaj więcej)
0

Odchudzanie częstym postanowieniem noworocznym. Jak wytrwać na diecie?

Nikt nie wie, jak to się stało, że rozpoczęcie odchudzania stało się jednym z podstawowych postanowień, jakie# narzucamy sobie wraz z początkiem niemal każdego nowego roku. Żyjemy w kulturze diet. Jednak im bardziej są one restrykcyjne i pełne wyrzeczeń, tym trudniej w nich wytrwać. Tymczasem do pełni szczęścia wystarczy odrobina organizacji i wiedzy na temat podstawowych procesów, jakie zachodzą w naszym organizmie. Jak mogą pomóc w tym dietetycy i MajAcademy – platforma zapewniająca profesjonalne wsparcie w dbaniu o nasze zdrowie.

(czytaj więcej)
0

Zbliżają się ferie zimowe. Co warto zobaczyć w Polsce?

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami! To idealny moment na to, żeby zacząć planować ten wyjątkowy, beztroski czas. #Z badań wynika, że niemal 60% Polaków najchętniej spędza ferie w kraju. Co warto zobaczyć w Polsce? Gdzie się udać? Jakich atrakcji możemy się spodziewać? I jak przygotować się na wspaniałą, beztroską zabawę? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)