Dziś mamy 25 września 2022, niedziela, imieniny obchodzą:

Fakty

25 września 2022 0

Na drodze wojewódzkiej. Ewentualne cięcia po połowie października

Wzdłuż drogi wojewódzkiej z Szubina do Szubina Wsi można jeszcze# natknąć się na suche, stwarzające zagrożenie drzewa i gałęzie. Kiedy zostaną one odpowiednio przycięte?

(czytaj więcej)
24 września 2022 1

Inwestor musi przygotować raport Czy powstanie stacja paliw?

W Zamościu – przy ulicy Poznańskiej, po lewej stronie, tuż za skrzyżowaniem#, ma powstać stacja paliw. W trakcie jest postępowanie administracyjne.

(czytaj więcej)
24 września 2022 0

Kursy zawodowe. Jedna z form oddziaływania na skazanych

W Zakładzie Karnym w Potulicach funkcjonariusze systematycznie# organizują skazanym kursy lub szkolenie zawodowe. Zdobycie nowego zawodu, nowych umiejętności i rozwój kompetencji, a także podniesienie kwalifikacji ma przyczynić się do zwiększenia zasobów skazanych i wpisuje się w prowadzone oddziaływania resocjalizacyjne.

(czytaj więcej)
23 września 2022 7

Będzie łatwiejszy dostęp do kolei. Z Nakła w kierunku Bydgoszczy i Piły

Przebudowane przejście podziemne na stacji Nakło nad Notecią #ułatwi łączenie różnych środków transportu. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na zaprojektowanie przejścia i realizację prac budowlanych. Zadanie powstanie dzięki finansowaniu z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021- 2025”.

(czytaj więcej)
22 września 2022 0

Salutaris służy od dekady. Skupia 80 gmin i powiatów

10 lat temu z inicjatywy marszałka Piotra Całbeckiego# powstało Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Samorządowe Salutaris, powołane w celu organizowania solidarnej pomocy w nadzwyczajnych sytuacjach kryzysowych. Organizacja zrzesza jednostki samorządu terytorialnego, które wspólnie utrzymują wojewódzki Fundusz Solidarnościowy, będący instrumentem szybkiego wsparcia finansowego w sytuacji klęsk żywiołowych i katastrof.

(czytaj więcej)
22 września 2022 25

Pieniądze na dodatek węglowy już są. Rząd apeluje do samorządów

Polacy ubiegający się o dodatek węglowy mogą spodziewać się w # najbliższym czasie wypłat na swoje konta. Środki na ten cel zostały już przekazane wojewodom. Apelujemy do samorządów o ich sprawną dystrybucję.

(czytaj więcej)
22 września 2022 0

Inspekcja sił i środków jednostki. Przeprowadzono ćwiczenia i przegląd

W dniu 20 września 2022 roku odbyła się inspekcja z udziałem # sił i środków plutonu gaśniczego Nakło nad Notecią wchodzącego w skład Kompanii Gaśniczej „Krajniak” Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego.

(czytaj więcej)
22 września 2022 1

Mieszkańcy mieli dylemat. Droga czy lampa?

Mieszkańcy Kornelina i okolic spotkali się w świetlicy # wiejskiej, aby podzielić fundusz sołecki na 2023 rok. Do dyspozycji mieli prawie 24 tys. zł, jednak to nie starczyło na wszystkie potrzeby mieszkańców.

(czytaj więcej)
21 września 2022 54

Będzie ciemno na ulicach? Niektóre samorządy chcą oszczędzać (sonda)

Ceny za energię elektryczną rosną w zastraszającym tempie. Zbliża się # 2023 rok, samorządy pracują nad przyszłorocznymi budżetami. Tymczasem niepokojące ceny energii pozostawiają pod znakiem zapytania to, czy gminne budżety uda się spiąć.

(czytaj więcej)
21 września 2022 2

Nakielscy uczniowie łamali sowieckie szyfry. Towarzyszył im prezes IPN

Instytut Dziedzictwa Narodowego zorganizował przejazd ciężarówką #po całej Polsce, aby zaprezentować Polakom grę komputerową pt. „Gra Szyfrów”. Jednym z dwudziestu przystanków była przystań w Nakle.

(czytaj więcej)
21 września 2022 0

Równanie dróg zależy od finansów. Będą pieniądze, będzie naprawa

Sporo dróg w gminie Szubin nadal potrzebuje remontu, chociażby# doraźnego. W tej sprawie zaapelowała ostatnio radna Beata Woźniak.

(czytaj więcej)
21 września 2022 6

Kowalewo podzieliło fundusz. Najwięcej pieniędzy na oświetlenie

Mieszkańcy Kowalewa podzielili pieniądze z funduszu sołeckiego jeszcze# w sierpniu. Spotkali się w piątek, 26 sierpnia, w murach miejscowej Szkoły Podstawowej.

(czytaj więcej)
20 września 2022 13

Sprzęt komputerowy w Szubinie rozdany! Program „Granty PPGR”

Wsparcie skierowane jest do dzieci i wnuków byłych pracowników państwowych# gospodarstw rolnych. Celem programu jest rozwój kompetencji cyfrowych oraz przeciwdziałanie wykluczeniu.

(czytaj więcej)
20 września 2022 0

KGW wystartowały konkursach. Które zrobiło najsmaczniejszą potrawę?

Podczas targów „Barwy Lata -Dary Jesieni” rozstrzygnięto kilka# konkursów min. takie jak „Bitwa regionów” oraz „Ziemniak w tradycji kuchni pomorza i kujaw”. Kto w tym roku zwyciężył?

(czytaj więcej)
20 września 2022 6

Kowalewo wciąż ma nadzieję. W oczekiwaniu na kontrraport

Do postępowania administracyjnego w sprawie budowy ubojni #w strefie ekonomicznej w Kowalewie został dopuszczony nowy dowód w sprawie – to niezależna ekspertyza oceniająca złożony przez inwestora raport środowiskowy.

(czytaj więcej)
20 września 2022 4

Pieniądze na dodatek węglowy nie trafiły do gminy. Kiedy możliwa ich wypłata mieszkańcom?

Wypłata dodatków węglowych jest zadaniem zleconym gminie # Szubin i jest uzależniona od otrzymania środków od Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.

(czytaj więcej)
20 września 2022 9

Pamięć o 17 września. Delegacje oddały hołd bohaterom

17 września 1939 r. rozpoczęła się zbrojna agresja ZSRR na # Polskę, która została zaplanowana przez Związek Radziecki i Niemcy w podpisanym w sierpniu 1939 r. pakcie Ribbentrop-Mołotow. Gmina Szubin pamięta o tym tragicznym wydarzeniu z historii Polski.

(czytaj więcej)
19 września 2022 6

Będą sięgać po unijne pieniądze. Wybrano zarząd

W czwartek, 15 września odbyło się pierwsze posiedzenie komitetu # sterującego nowego ZIT BydOF. To nowa instytucja, która pozwoli Bydgoszczy i jej sąsiadom z Metropolii Bydgoszcz skutecznie sięgać po duże pieniądze z Unii Europejskiej. Powstała by wszystkie samorządy skutecznie wykorzystały środki z perspektywy unijnej na lata 2021 – 2027. Obszar Metropolii Bydgoszcz zamieszkuje ponad 600 tys. osób.

(czytaj więcej)
18 września 2022 10

Ministerstwo dało "zielone światło". Czwarta dawka dla wszystkich

Szczepienie drugą dawką przypominającą będzie # wykonywane preparatami przeciw wariantom Omikron BA.1 lub BA.4/5. W blisko 90 proc. przypadków chronią one przed ciężkim przebiegiem choroby COVID-19 lub hospitalizacją.

(czytaj więcej)
18 września 2022 0

Petycja w interesie publicznym. Co zrobili radni?

Pod koniec czerwca do radnych Rady Miejskiej w # Szubinie wpłynęła nietypowa petycja. Złożył ją Piotr R., reprezentujący suwerenów. Podkreśla, że petycja jest złożona w interesie publicznym.

(czytaj więcej)
0

Myślisz o regularnych ćwiczeniach? Jak wdrożyć plan w życie

Jak wynika z przeprowadzonych wśród Europejczyków badań #dotyczących aktywności fizycznej, Polacy zajmują pierwsze miejsce wśród ośmiu badanych krajów. Trzech na czterech Polaków deklaruje, że uprawia chociaż jedną dyscyplinę sportu. Największą popularnością cieszy się jogging (58,9%) i fitness (48,4%). Dalej uplasowało się pływanie (38,9%), piłka nożna (32,8%) oraz siatkówka (24,3%) . We wszystkich badanych krajach najbardziej aktywną sportowo grupą są osoby w wieku 18-34 lata. Skąd biorą motywację?

(czytaj więcej)
0

Czym ogrzejemy domy zimą? Perspektywy cenowe surowców energetycznych

Nagły wrześniowy spadek temperatur sprawił, że jednym z kluczowych# tematów stała się kwestia bezpieczeństwa energetycznego. Rządzący uspokajają, że nie zabraknie energii elektrycznej ani ciepła dla odbiorców indywidualnych. Z kolei eksperci alarmują, że węgla opałowego – z którego to korzystają głównie elektrownie i elektrociepłownie miejskie do wytworzenia energii cieplnej – nie wystarczy, a jeśli zostanie pozyskany, może być niskiej jakości. Czy społeczeństwu grożą częste wyłączenia energii i galopująca podwyżka cen?

(czytaj więcej)
0

„Hazard? Nie daj się wciągnąć!”. Akcja edukacyjna KAS

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) kontynuuje ogólnopolską# akcję edukacyjną, której celem jest podniesienie świadomości o zagrożeniach związanych z uzależnieniem od hazardu oraz uczestnictwem w nielegalnych grach hazardowych. Akcja uzyskała honorowy patronat Ministra Edukacji i Nauki.

(czytaj więcej)