Dziś mamy 30 listopada 2023, czwartek, imieniny obchodzą:

27 marca 2023

"Biopreparaty w procesie uprawy roślin". Alternatywa dla środków chemicznych?

fot. pixabay

fot. pixabay

Drugiego dnia Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa #Andrzej Chodkowski uczestniczył jako ekspert w panelu „Biopreparaty w procesie uprawy roślin. Czy preparaty mikrobiologiczne i nawozy pochodzenia naturalnego mogą zastąpić środki chemiczne?”. Paneliści próbowali odpowiedzieć na istotne dla rolników pytanie, czy wdrożenie założeń Zielonego Ładu wsparte premiowaniem stosowania preparatów biologicznych umożliwi zastąpienie środków chemicznych bez szkody dla efektywności rolnictwa.

Uczestnicy dyskusji zgodzili się, że zielona transformacja to wyznaczenie właściwego kierunku w rolnictwie. Jednak równocześnie podkreślili, że optymalnym rozwiązaniem jest hybrydowy system ochrony roślin wykorzystujący preparaty biologiczne przede wszystkim jako środki prewencyjne, nie wykluczając przy tym preparatów chemicznych nieodzownych zwłaszcza w ochronie interwencyjnej. W produkcji roślinnej należy postawić na zdrowy rozsądek w połączeniu z opłacalnością produkcji przy jednoczesnej ochronie środowiska i zapewnieniu bezpiecznej żywności konsumentom.

W dyskusji wzięli udział przedstawiciele różnych grup zainteresowań i każdy wskazywał na trudności z ich punktu widzenia, co nie przeszkodziło w sformułowaniu wspólnych konstruktywnych wniosków. Jak zaznaczył Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa niektóre przepisy i procedury można uprościć, ale nie może się to odbywać kosztem bezpieczeństwa konsumentów, producentów i środowiska. Jest oczywiste, że nie dla wszystkich substancji chemicznych stosowanych w rolnictwie są alternatywne metody biologiczne. Dlatego warto korzystać z badań i doświadczenia instytutów naukowych, co czyni PIORiN tworząc lub modyfikując metodyki Integrowanej Produkcji. Ze względu na ekoschematy, które są nowością w dopłatach obszarowych, Inspekcja również dostrzega konieczność stałej współpracy w ramach administracji, związków i stowarzyszeń branżowych oraz instytucjami wspólnotowymi.

Spotkanie zakończyły pytania skierowane przez obecnych na sali rolników i doradców oraz kuluarowe rozmowy z uczestnikami forum.

Materiał: PIORIN

Oceń artykuł: 0 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    Ja, w dniu 28-03-2023 07:24:18 napisał:

    Tylko naturalny nawóz zadnej chemii rozumiemy się panowie

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Personalizowane zaproszenia na I komunię świętą
4,00PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Poduszka ze zdjęciem
40,00PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
0

Karma dla zwierząt pod lupą kontrolerów. Nałożono 18 kar pieniężnych

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych# (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej karmy dla zwierząt domowych, która została przeprowadzona w II kwartale 2023 r.

(czytaj więcej)
0

Jesienne wyprawy kajakowe. "Przyroda jakby zaczarowana"

Złota jesień zagościła w pełni w naszym krajobrazie. Przyroda stała się jakby #zaczarowana. W świecie okrytym jesienną ciszą, nie słychać było zgiełku aktualnych ludzkich problemów pełnych tragedii i sensacji. Można było w pełni wypocząć i zrelaksować się płynąc kajakami po skąpanych złotem opadających liści rzekach i jeziorach.

(czytaj więcej)
0

Wymagające warunki dla kierowców. Standardy zimowego utrzymania dróg

Ostatnie dni to coraz śmielsze poczynania zimy# w naszym kraju. A prognozy na najbliższe kilkadziesiąt godzin to wymagające warunki dla kierowców z intensywnymi opadami śniegu w wielu miejscach w kraju. W związku z trudnymi warunkami drogowymi, w miniony weekend na drogach krajowych w całej Polsce pracowało około 2000 pojazdów do zimowego utrzymania. Miniona noc była nieco mniej wymagająca jednak nasze służby nie próżnowały i do zwalczania śliskości na jezdniach w godzinach porannych pracowało ponad 600 pojazdów.

(czytaj więcej)
0

Skorzystaj ze zniżek. Karta Dużej Rodziny w aplikacji mObywatel

Masz troje dzieci lub więcej? Skorzystaj ze zniżek w łatwy sposób.# Znajdź Kartę Dużej Rodziny w aplikacji mObywatel. To naprawdę proste!

(czytaj więcej)