Ciekawostki
"Poradnik bezpiecznego wypoczynku”. O czym należy pamiętać?

Przed rozpoczęciem ferii zachęcamy do zapoznania się z# „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz sprawdzenia wiarygodności organizatora za pośrednictwem bazy danych o wypoczynku.
(czytaj więcej)Dzień Samorządu Terytorialnego. Ustanowiony w 2000 roku

27 maja, na pamiątkę pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych z 1990 r., obchodzimy #Dzień Samorządu Terytorialnego. O ustanowieniu tego święta zdecydował 29 czerwca 2000 r. Sejm w specjalnej uchwale na 10-lecie odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego.
(czytaj więcej)Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS. Problem stygmatyzacji

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS – International AIDS Candlelight Memorial – obchodzony# co roku w trzecią niedzielę maja to czas, w którym wspominamy osoby zmarłe z powodu AIDS. Jest to okazja do uhonorowania tych, którzy wiele poświęcili, aby pomagać osobom żyjącym z HIV i ich bliskim oraz do zjednoczenia się jako społeczność, aby okazać nasze wsparcie dla osób zakażonych i ponownie zobowiązać się do podejmowania wspólnie wysiłków na rzecz zakończenia epidemii HIV.
(czytaj więcej)Uważajmy na kleszcze. Stanowią zagrożenie nie tylko dla ludzi

Te niewielkie pajęczaki są niebezpieczne dla naszego zdrowia, mogą przenosić wirusy, bakterie czy #pierwotniaki. Dlatego po powrocie ze spacerów dokładnie oglądajmy swoje ciało. Kleszcza najczęściej można znaleźć tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza (na rękach, nogach, głowie – na granicy włosów i za uszami, w zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych).
(czytaj więcej)Historia mówi przez pokolenia. Kongres Pamięci Narodowej

Już dziś o godz. 9.30 miało miejsce uroczyste otwarcie Kongresu Pamięci Narodowej, #organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie w dniach 13–15 kwietnia 2023 r. na PGE Narodowym pod hasłem „Historia mówi przez pokolenia” Zostaną zaprezentowane wyniki raportu „Edukacja dla pamięci” i rozpocznie się dyskusja na temat świadomości historycznej Polaków. Chcemy opowiedzieć o najnowszej historii Polski w sposób przemawiający do każdego pokolenia. Debaty z udziałem znakomitych naukowców z Polski i zagranicy, publicystów, blogerów, społeczników, międzynarodowy festiwal filmowy, wystawy multimedialne, warsztaty, strefa nowych technologii, strefa dla najmłodszych, rekonstruktorzy – to tylko niektóre z atrakcji na Kongresie Pamięci Narodowej. Zapraszamy! Wstęp wolny po wcześniejszej rejestracji.
(czytaj więcej)Jak wypełnić czas najmłodszym w święta? Pomysł na wielkanocne zabawy

Jak dobrze wiemy dla dzieci długie rozmowy rodziców, dziadków podczas świąt mogą być nudne. #Warto znać kilka pomysłów na wielkanocne zabawy, do których można użyć pisanek.
(czytaj więcej)Święta dużo droższe niż przed rokiem. Ceny produktów znacznie wzrosły

Wielkanoc 2023 będzie jednym z najdroższych świąt w ostatnim dwudziestoleciu.#Chociaż już rok temu praktycznie każdy produkt pojawiający się na stole wielkanocnym podrożał, to w 2023 roku zmierzymy się z dalszymi podwyżkami. Ciężko obecnie znaleźć produkt, którego cena wzrosła o mniej niż 1/3, zaś podwyżki o nawet połowę mogą być normalnością, zauważają analitycy rynku Food & Agro z Banku BNP Paribas.
(czytaj więcej)Wielki Tydzień. Obrzędy liturgiczne i zwyczaje ludowe

Wielki Tydzień rozpoczyna się Niedzielą Palmową, a kończy zmartwychwstaniem Chrystusa #w Niedzielę Wielkanocną. Ten czas był i pozostaje nadal okresem wzmożonych przygotowań do świąt Zmartwychwstania Pańskiego. W tym okresie Kościół rozważa najważniejsze wydarzenia składające się na historię zbawienia, a tradycja ludowa połączyła wydarzenia ewangeliczne z obrzędami wiosennymi. Wszystkie zwyczaje tego tygodnia są mieszaniną chrześcijańskich i pogańskich tradycji. Poszczególne dni Wielkiego Tygodnia mają swoje obrzędy liturgiczne i zwyczaje ludowe.
(czytaj więcej)Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.
(czytaj więcej)Odchudzanie częstym postanowieniem noworocznym. Jak wytrwać na diecie?

Nikt nie wie, jak to się stało, że rozpoczęcie odchudzania stało się jednym z podstawowych postanowień, jakie# narzucamy sobie wraz z początkiem niemal każdego nowego roku. Żyjemy w kulturze diet. Jednak im bardziej są one restrykcyjne i pełne wyrzeczeń, tym trudniej w nich wytrwać. Tymczasem do pełni szczęścia wystarczy odrobina organizacji i wiedzy na temat podstawowych procesów, jakie zachodzą w naszym organizmie. Jak mogą pomóc w tym dietetycy i MajAcademy – platforma zapewniająca profesjonalne wsparcie w dbaniu o nasze zdrowie.
(czytaj więcej)Rośnie produkcja śmieci w Polsce. Ważą tyle co prawie 35 tysięcy Pendolino

Niedawno obchodzony Nowy Rok sprzyja podejmowaniu postanowień na kolejne 365 dni. Wśród nich można wymienić #regularne chodzenie na siłownię czy udział w szkoleniach. Jest jednak nad czym pracować również w kwestii ochrony środowiska. W 2021 r. na przeciętnego Polaka przypadło bowiem prawie 370 kg odpadów, czyli o ponad 100 kg więcej, niż w 2011. Czy obecny rok przyniesie ich mniejszą ilość?
(czytaj więcej)Zakaz używania kotłów gazowych w kilku krajach. Czy nas też czekają zmiany?

Kolejne kraje europejskie wprowadzają zakaz wykorzystywania kotłów gazowych w #nowych oraz modernizowanych budynkach. Wielu producentów urządzeń grzewczych planuje zakończenie produkcji pieców na gaz w niedalekiej przyszłości. Czy Polskę również czekają zmiany? Okazuje się, że tak. Unia Europejska, w ramach unijnej polityki klimatycznej i próby zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w domach, chce zakazać kotłów gazowych w perspektywie kilku najbliższych lat. Jednocześnie intensywnie promowane są pompy ciepła jako najwydajniejsze i ekologiczne źródło ogrzewania. Czy to początek prawdziwego boomu na pompy ciepła? Dlaczego warto zainwestować w takie urządzenie już dziś?
(czytaj więcej)Świąteczne wpadki w kuchni. Jak uratować bożonarodzeniowe dania?

Święta nie odbędą się bez tradycyjnych potraw. Planujemy wcześniej#, robimy zakupy, a jednak zdarza się, że podczas gotowania barszcz nagle traci kolor, a pieczone mięso wychodzi za suche. Co zrobić w takiej sytuacji? Oto kilka porad Piotra Murawskiego, szefa kuchni Knorr, jak poradzić sobie w kryzysowej sytuacji i uratować świąteczne potrawy.
(czytaj więcej)Rosną koszty transportu ropy. Czy czekają nas kolejne podwyżki cen paliw?

Kryzys geopolityczny w Europie Wschodniej przyczynił się #do konieczności rewizji szlaków handlowych dla dostaw ropy naftowej. Zerwanie dotychczas wykorzystywanych tras przez Morze Bałtyckie i Morze Północne zwiększyło dystanse, jakie mają do przebycia tankowce. Czy problemy logistyczne napędzą wzrost cen produktów ropopochodnych na krajowym rynku paliwowym? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy dla kosztów logistycznych związanych z importem ropy naftowej oraz cen ropy (Brent) za baryłkę.
(czytaj więcej)Mundial na dwa sposoby. Pytania do hiszpańskiego trenera

Mundial zaczęliśmy na dwa zupełnie różne sposoby. Reprezentacja Polski #od antyfutbolu w meczu z Meksykiem, w którym co prawda udało się wywalczyć punkt, ale murowaniem własnej bramki i graniem „lagą na Roberta” nie rozkochaliśmy w sobie koneserów dobrego futbolu. Hiszpanie z kolei zagrali mecz idealny, pokonując Kostarykę 7:0 i dominując pod każdym względem. Co mamy zrobić, żeby kiedyś zagrać w podobny sposób? Rady szukamy u hiszpańskiego trenera, który od siedmiu lat uczy futbolu polskie dzieci.
(czytaj więcej)Tendencja proinflacyjna. Prognozy ekspertów

Listopadowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej NBP przyniosło decyzję o utrzymaniu obecnego poziomu stóp procentowych# (stopa referencyjna – 6,75%). To drugi miesiąc z rzędu, w którym podjęto decyzję o wstrzymaniu cyklu podwyżek, pomimo wciąż rosnącej inflacji, która według wyliczeń GUS wyniosła 17,9% za październik r/r. Czy to koniec polityki zwolenników wyższych stóp procentowych w RPP? Analitycy londyńskiej firmy Unibet postanowili bliżej przyjrzeć się prognozom.
(czytaj więcej)Przepis na długowieczność. Rozmowa z Marią Perdoch

Maria Perdoch w przeszłości była prezesem Związku Kombatantów #Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych na terenie Sadek. Ze względu na swój wiek wspomnianą funkcję przejął po niej jej syn Jacek. Maria Perdoch jest członkiem Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. W 2015 roku z okazji 70. rocznicy historycznego zwycięstwa Narodów Sprzymierzonych nad hitlerowskim agresorem, Zarząd Główny Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych nadał jej Kombatancki Krzyż Zwycięstwa jako wyraz szacunku za zasługi w dziele wyzwolenia kraju, a także upowszechniania szczytnych tradycji kombatanckich. 12 września swoje setne urodziny obchodziła pani Maria Perdoch z Sadek.
(czytaj więcej)Na czym nie warto oszczędzać? O tych rzeczach musisz koniecznie pamiętać

Polacy wydają coraz więcej na leczenie – wynika z najnowszych# danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny.
(czytaj więcej)Korzystne zmiany w podatku od spadków i darowizn. Wyższe kwoty wolne

Od 13 października br. obowiązują wyższe# kwoty wolne. Z korzyścią dla podatników zmieniła się też skala podatkowa. Nowe zasady dotyczą darowizn i spadków, dla których obowiązek podatkowy powstał od 13 października.
(czytaj więcej)Grzybiarze tracą orientację w lesie. Policja apeluje o rozwagę

Grzybobranie to dobry sposób na spędzenie wolnego czasu i aktywny wypoczynek# na łonie natury. Ostatnie godziny pokazują jednak, że wybierając się tam w pojedynkę, grzybiarze przeceniają swoje możliwości. Szczęśliwie zakończyła się wyprawa 76-letniej bydgoszczanki, która straciła przytomność w lesie. Odnaleźli ją zaalarmowani o jej niepowrocie policjanci. Funkcjonariusze apelują o rozsądek, rozwagę i większą wyobraźnię.
(czytaj więcej)Wesele sporym wydatkiem. W jaki sposób i na czym można zaoszczędzić?

Koszty organizacji ślubu i wesela rosną z roku na rok. Wiele osób poszukuje sposobów, by #zaoszczędzić. Jak wynika z naszych analiz, obecnie za „talerzyk” płacimy od 250 do nawet 500 złotych. W Polsce zwykle organizowane są przyjęcia na średnio 80 do 100 osób, choć niektóre pary planują huczne wesela nawet dla 300 gości. Wesele to zwykle spory wydatek w domowym budżecie. Podpowiadamy, w jaki sposób zaoszczędzić i na czym.
(czytaj więcej)Idealny składnik diety odchudzającej. Sprytne sposoby na jajka w stylu fit

Jajko to produkt powszechnie znany i lubiany, chętnie spożywany osobno, ale także jako #dodatek czy element wielu potraw. Stanowi również idealny składnik diety dla osób, które pragną zrzucić parę kilogramów lub być fit dzięki codziennym aktywnościom czy uprawianiu sportu.
(czytaj więcej)"Poradnik bezpiecznego wypoczynku”. O czym należy pamiętać?

Przed rozpoczęciem ferii zachęcamy do zapoznania się z# „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz sprawdzenia wiarygodności organizatora za pośrednictwem bazy danych o wypoczynku.
(czytaj więcej)Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności. Ustanowiony w 2018 roku

Już po raz piąty, 7 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień #Bezpieczeństwa Żywności. W tym roku hasło przewodnie to „Standardy żywnościowe ratują życie”.
(czytaj więcej)