Dziś mamy 2 grudnia 2023, sobota, imieniny obchodzą:

05 listopada 2023

"Logistyk potrzebny od zaraz". Spotkanie w ramach projektu

fot. powierzone

fot. powierzone

3 listopada uczniowie Zespołu Szkół #im.prof.E.Chroboczka w Szubinie klas III i IV w zawodzie technik logistyk brali udział w spotkaniu z Panem Mariuszem Antczakiem – Wiceprezesem ds organizacyjnych Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Bydgoszczy, a zarazem księgowym w sp z o.o.

Temat spotkania to "Uzgodnione warunki transakcji handlowych widziane oczyma księgowych". Omówione zostały  poniższe zagadnienia:

- obowiązkowe elementy faktury VAT,

- dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą -   i tak gdy wydatek przekroczy 15 000 zł a przedsiębiorstwo skorzysta z płatności gotówkowej zamiast za pośrednictwem rachunku płatniczego spowoduje to , że nie będzie mogło  zaliczyć zakupu do kosztów uzyskania przychodów,

- wykaz podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT,

- rachunek VAT, mechanizm podzielonej płatności ( MPP) czyli split payment polega na tym, że płatność za towar lub usługę , zrealizowana jest przez nabywcę specjalnym przelewem gdzie płatność nie trafia w całości na rachunek odbiorcy , ale zostaje rozdzielona na kwotę netto i podatek VAT. Kwota netto trafia na rachunek sprzedawcy a kwota podatku VAT na jego rachunek VAT. Obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności mają podatnicy VAT, którzy sprzedają lub nabywają towary lub usługi "wrażliwe" np. dostawa płyt, arkuszy folii i pasów z tworzyw sztucznych, wszelkiego rodzaju wyrobów ze stali, srebra, złota, aluminium, miedzi, komputerów, dysków twardych, telefonów, telewizorów, aparatów fotograficznych i kamer cyfrowych,  jednocześnie kwota należności ogółem  wartość brutto całej faktury, przekracza 15 tys. zł.

- numer rachunku IBAN.

Zagadnienia te przydadzą się przede wszystkim tym uczniom  , którzy w przyszłości będą chcieli  założyć  swoją działalność gospodarczą  np. świadczenie usług transportowych lub sprzedaż towarów  a te na gruncie ustawy o VAT podlegają opodatkowaniu.

Spotkanie odbyło się w ramach realizowanego projektu "Logistyk potrzebny od zaraz" współfinansowanego przez Powiat Nakielski.

Materiał: Ryszarda Krzyżanowska-Kalka / Zespół Szkół im. prof. Emila Chroboczka w Szubinie

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 9 7

Czytaj również

udostępnij na FB
0

"Aktywny Dzisiaj dla Zdrowia w Przyszłości". Nowa edycja programu

W 2024 roku ruszy kolejna edycja programu WF z AWF#. Inicjatywa jest realizowana we współpracy Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Na realizację zadania przeznaczymy blisko 30 mln zł. Projekt jest poświęcony szeroko rozumianej profilaktyce prozdrowotnej.

(czytaj więcej)
0

Znaczny wzrost liczby studentów z Ukrainy. Najnowszy raport OPI

Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) opublikował #na portalu RAD-on najnowszy raport „Cudzoziemcy na uczelniach w Polsce”. Publikacja ta zawiera dane za rok akademicki 2022/2023. Tym razem najnowszą edycję raportu ekspertki i eksperci z Laboratorium Baz Danych i Systemów Analityki Biznesowej w OPI uzupełnili o dodatkowy rozdział dotyczący studentów z Ukrainy. Agresja Rosji na naszego sąsiada spowodowała wzrost liczby ludności pochodzenia ukraińskiego w Polsce, co wpłynęło także na zainteresowanie cudzoziemców ofertą edukacyjną polskich uczelni. W roku akademickim 2022/2023 liczba studentów z Ukrainy wzrosła aż o ponad 12 119 osób. Jest ich już obecnie 48 150 osób.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)
0

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa. Podsumowanie wsparcia

Program Operacyjny #Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ), współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (Fund for European Aid to the Most Deprived – FEAD) to łącznie 9 Podprogramów realizowanych w latach 2014-2023.

(czytaj więcej)