Dziś mamy 29 maja 2023, poniedziałek, imieniny obchodzą:

28 marca 2022

Przedszkolaki odwiedziły strażaków. Powstała dziecięca drużyna pożarnicza

fot. pow.

fot. pow.

W piątek, 25 marca „Muchomorki” i „Stokrotki” z# Samorządowego Przedszkola nr 3 w Szubinie udały się do remizy OSP w Szubinie.

Dzieci na miejscu powitał naczelnik Andrzej Prybiński. Dzieci miały okazję poznać krótką historię OSP (stwierdziły, że jest „stara” gdyż ma już 186 lat), obejrzały sprzęty strażackie oraz zasiadły w wozie, którym strażacy jeżdżą na akcje. Jednak największym przeżyciem było zaprezentowanie przez dzieci z grupy „Muchomorki” przysięgi strażackiej. Grupa ta tworzy w tym roku kolejny oddział Dziecięcej Drużyny Pożarniczej w Samorządowym Przedszkolu nr 3 w Szubinie. Dowódcą w tym roku – za nienaganną postawę, odważne serce i ogromne zaangażowanie w podejmowane czynności związane z DDP otrzymała Basia Piechocka.

A jak to wszystko się zaczęło?.....

Dziecięca Drużyna Pożarnicza powstała we wrześniu 2016 r. w Samorządowym Przedszkolu nr 3, im. Wandy Chotomskiej w Szubinie. Pomysł utworzenia Dziecięcej Drużyny Pożarniczej zrodził się w głowie nauczycielek: Sylwii Szweda, Aleksandry Janiszewskiej oraz Naczelnika OSP Szubin, pana Andrzeja Prybińskiego. Na potrzeby prowadzenia Dziecięcej Drużyny Pożarniczej został stworzony program własny. Treści w nim zawarte opierają się na Wzorcowym Programie Szkolenia Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych i są zgodne z aktualnie obowiązującą podstawą programową wychowania przedszkolnego
W skład I DDP w roku szkolnym 2016/2017 wchodziło 20 dzieci, w wieku przedszkolnym (z czego 5 posiadała orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego).

Obecnie działania DDP kontynuuje 20 dzieci (z czego 4 posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego). Poprzez zabawę dzieci przygotowują się do dalszej służby w OSP. Dzieci w ciągu całego roku podejmują wiele działań związanych z byciem strażakiem. Każdy rok szkolny witany jest ogniskiem integracyjnym z OSP gdzie wspólne zabawy i rywalizacja w zmaganiach ze sprzętem strażackim, gaszenie ogniska oraz poznawanie wozu bojowego rozpoczynają wspólną przygodę strażacką. Niestety w tym roku szkolnym Covid pokrzyżował plany i spotkanie zostało przełożone na czerwiec. Następnie obowiązkowym punktem jest poznanie remizy strażackiej oraz jej wyposażenia. Dzieci uczestniczą również, w miarę możliwości w życiu starszych druhów, pamiętając o urodzinach jednostki oraz zebraniach z różnych okazji.

Najważniejsze jednak jest ratowanie ludzkiego życia. Okazało się, że nawet takie małe przedszkolaki mogą pomóc drugiej osobie. Naczelnik z druhami z OSP Szubin wprowadzają dzieci w tajniki zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zdobytą wiedzą oraz świetnie opanowaną praktyką dzieci z DDP dzielą się ze środowiskiem lokalnym. Podczas pikników i festynów, w których biorą udział przedstawiane są efekty całorocznej pracy. Dzieci z DDP odwiedzają zaprzyjaźnione placówki gdzie uczą innych udzielania pierwszej pomocy.

W styczniu 2017 roku udało się wydać w nakładzie 100 egzemplarzy, książeczkę pt. „ABC pierwszej pomocy”, gdzie w pigułce za pomocą zdjęć i prostych opisów pokazane zostało jak dzieci mogą zareagować w sytuacji zagrożenia życia. Tradycją stał się udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy gdzie zgodnie z hasłem „Dzieci uczą dzieci” uczestnicy programu zachęcają najmłodszych mieszkańców gminy do zapoznania się z powyższą tematyką.

Na efekty tej inicjatywy nie trzeba czekać długo, gdyż mali strażacy potrafią oceniać, odróżniać i rozpoznawać sytuacje niebezpieczne od tych bezpiecznych, posiadają umiejętności z zakresu podstaw musztry, posiadają teoretyczne oraz praktyczne umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Materiał: Samorządowe Przedszkole nr 3 w Szubinie 

Oceń artykuł: 4 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • 0 (0)

  mieszkaniec, w dniu 29-03-2022 05:36:20 napisał:

  A OSP w kryzysie uchodźczym nie ma pracy. To adoracja :)

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Ambasador Zdnb, w dniu 29-03-2022 20:52:31 napisał:

  To cudownie gdy dzieci mogą realizować swoje marzenia oraz rozwijać swoje pasje. Najnowszy film pt. "Za duży na bajki" opowiada o chłopcu Waldku (Maciej Karaś), który również pragnie osiągnąć swoje marzenia. Film już w kinach i warto zobaczyć go całą rodziną, zapraszamy ;)

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Konstrukcje stalowe
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Fotokalendarze A3
35PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Budowa magazynów
0

Wesele sporym wydatkiem. W jaki sposób i na czym można zaoszczędzić?

Koszty organizacji ślubu i wesela rosną z roku na rok. Wiele osób poszukuje sposobów, by #zaoszczędzić. Jak wynika z naszych analiz, obecnie za „talerzyk” płacimy od 250 do nawet 500 złotych. W Polsce zwykle organizowane są przyjęcia na średnio 80 do 100 osób, choć niektóre pary planują huczne wesela nawet dla 300 gości. Wesele to zwykle spory wydatek w domowym budżecie. Podpowiadamy, w jaki sposób zaoszczędzić i na czym.

(czytaj więcej)
0

Idealny składnik diety odchudzającej. Sprytne sposoby na jajka w stylu fit

Jajko to produkt powszechnie znany i lubiany, chętnie spożywany osobno, ale także jako #dodatek czy element wielu potraw. Stanowi również idealny składnik diety dla osób, które pragną zrzucić parę kilogramów lub być fit dzięki codziennym aktywnościom czy uprawianiu sportu.

(czytaj więcej)
0

Dzień Samorządu Terytorialnego. Ustanowiony w 2000 roku

27 maja, na pamiątkę pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych z 1990 r., obchodzimy #Dzień Samorządu Terytorialnego. O ustanowieniu tego święta zdecydował 29 czerwca 2000 r. Sejm w specjalnej uchwale na 10-lecie odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego.

(czytaj więcej)
0

Niecodzienny gość w szubińskim komisariacie. Dźwięki spod sufitu

Pod sufitem piwnicy komisariatu w Szubinie, utknął wróbel. Na świergot uwięzionego ptaka zwrócił #uwagę dzielnicowy, który pomógł wydostać się zwierzęciu z potrzasku i wypuścił na wolność.

(czytaj więcej)