Dziś mamy 23 czerwca 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

04 czerwca 2023

"Warszawa dwóch powstań". Uczniowie Żeglugi i Czwórki w stolicy

fot. powierzone

fot. powierzone

W bieżącym oraz przyszłym roku szkolnym Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej #w Nakle nad Notecią realizuje szkolny projekt pt. "Warszawa dwóch powstań".

Celem projektu jest zaznajomienie uczniów z przyczyną wybuchu, przebiegiem oraz miejscami upamiętnienia Powstania w Getcie Warszawskim oraz Powstania Warszawskiego poprzez wyjazdy edukacyjne do Warszawy. Pierwszy wyjazd odbył się krótko przed obchodami 80. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.

Kolejny wyjazd miał miejsce w piątek 02.06.2023r. Tym razem ponad trzydziestoosobowa grupa uczniów Żeglugi oraz Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 4 w Nakle udała się do stolicy.

Zwiedzanie części żydowskiej Warszawy rozpoczęliśmy od wystawy „Trudny wiek XX” w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Pod Pomnikiem Wspólnego Męczeństwa Żydów i Polaków zapaliliśmy znicze pamięci.

Podążając "Traktem pamięci, męczeństwa i walki" odwiedziliśmy i poznaliśmy historię takich miejsc jak: Umschlagplatz, pomnik Bohaterów Getta oraz Kopiec Mordechaja Anielewicza.

Na koniec naszego pobytu w Warszawie zobaczyliśmy Pomnik Janusza Korczaka, Teatr Żydowski oraz dowiedzieliśmy się o historii proboszcza parafii Wszystkich Świętych ks. Marcelego Godlewskiego, który w trudnych czasach okupacji współpracował z Ireną Sendlerową. Niestety przez zbliżający się szabat nie dane nam było zwiedzić cmentarza żydowskiego przy ul. Okopowej.

Kolejne wyjazdy zaplanowane są w październiku i grudniu. Tym razem odwiedzimy m.in. wystawę czasową pt. " Wokół nas morze ognia – losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim" w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Żydowski Instytut Historyczny, Willę Pod Zwariowaną Gwiazdą na terenie warszawskiego ZOO oraz Synagogę Nożyków.

Wyjazd zorganizował i poprowadził p. Michał Wiśniewski, a opiekę nad uczniami sprawowały p. Ewa Mróz oraz p. Joanna Świderska.

Wyjazd został dofinansowany z budżetu Gminnego programu profilaktyki, rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii w ramach akcji „Lato 2023”. Przed wycieczką uczniowie pod kierunkiem p. Ewy Mróz realizowali zajęcia profilaktyczne.

Materiał: Michał Wiśniewski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 4 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Wspólne ćwiczenia przeciwkryzysowe. Współdziałanie służb

16 czerwca 2024 r. 8 Kujawsko-Pomorska Brygada# Obrony Terytorialnej szkoliła się wspólnie z Państwową i Ochotniczą Strażą Pożarną. Celem ćwiczeń w miejscowości Wielgie było zgrywanie działań służb w ramach zarządzania kryzysowego na wypadek klęski żywiołowej. W działaniach uczestniczyli przedstawiciele samorządu lokalnego razem z Wójtem Gminy.

(czytaj więcej)
0

Blisko 1000 wypadków z udziałem motocykli. "Dajcie się zauważyć"

Sprzyjająca aura sprawia, że od początku roku na drogach# jest wyraźnie więcej niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności motocyklistów. W tym czasie dochodzi, niestety, do większej liczby zdarzeń drogowych z udziałem jednośladów. Od początku roku zginęło już 102 użytkowników motocykli!

(czytaj więcej)
0

Mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Ma skłonić do refleksji

21 czerwca 2024 r. rusza szósta edycja projektu na rzecz bezpieczeństwa# ruchu drogowego. Publikowana przez Policję mapa "Wypadki drogowe ze skutkiem śmiertelnym - Wakacje 2024 " od lat spotyka się z pozytywnym odbiorem społecznym oraz dużym zainteresowaniem mediów. Ma ona ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii, do jakich dochodzi każdego dnia na polskich drogach.

(czytaj więcej)
0

Grillowa patera, czyli obiad na grillu dla rodziny i przyjaciół. Sprawdź!

Macie zamiar zorganizować grillową ucztę? Takie #spotkania z obfitością dań i smaków są teraz bardzo popularne, zarówno w restauracjach, jak na prywat-nych imprezach. Dzielcie się jedzeniem, kosztujcie, a przed wszystkim dobrze się bawcie!

(czytaj więcej)