Dziś mamy 28 września 2023, czwartek, imieniny obchodzą:

04 czerwca 2023

"Warszawa dwóch powstań". Uczniowie Żeglugi i Czwórki w stolicy

fot. powierzone

fot. powierzone

W bieżącym oraz przyszłym roku szkolnym Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej #w Nakle nad Notecią realizuje szkolny projekt pt. "Warszawa dwóch powstań".

Celem projektu jest zaznajomienie uczniów z przyczyną wybuchu, przebiegiem oraz miejscami upamiętnienia Powstania w Getcie Warszawskim oraz Powstania Warszawskiego poprzez wyjazdy edukacyjne do Warszawy. Pierwszy wyjazd odbył się krótko przed obchodami 80. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.

Kolejny wyjazd miał miejsce w piątek 02.06.2023r. Tym razem ponad trzydziestoosobowa grupa uczniów Żeglugi oraz Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 4 w Nakle udała się do stolicy.

Zwiedzanie części żydowskiej Warszawy rozpoczęliśmy od wystawy „Trudny wiek XX” w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Pod Pomnikiem Wspólnego Męczeństwa Żydów i Polaków zapaliliśmy znicze pamięci.

Podążając "Traktem pamięci, męczeństwa i walki" odwiedziliśmy i poznaliśmy historię takich miejsc jak: Umschlagplatz, pomnik Bohaterów Getta oraz Kopiec Mordechaja Anielewicza.

Na koniec naszego pobytu w Warszawie zobaczyliśmy Pomnik Janusza Korczaka, Teatr Żydowski oraz dowiedzieliśmy się o historii proboszcza parafii Wszystkich Świętych ks. Marcelego Godlewskiego, który w trudnych czasach okupacji współpracował z Ireną Sendlerową. Niestety przez zbliżający się szabat nie dane nam było zwiedzić cmentarza żydowskiego przy ul. Okopowej.

Kolejne wyjazdy zaplanowane są w październiku i grudniu. Tym razem odwiedzimy m.in. wystawę czasową pt. " Wokół nas morze ognia – losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim" w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Żydowski Instytut Historyczny, Willę Pod Zwariowaną Gwiazdą na terenie warszawskiego ZOO oraz Synagogę Nożyków.

Wyjazd zorganizował i poprowadził p. Michał Wiśniewski, a opiekę nad uczniami sprawowały p. Ewa Mróz oraz p. Joanna Świderska.

Wyjazd został dofinansowany z budżetu Gminnego programu profilaktyki, rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii w ramach akcji „Lato 2023”. Przed wycieczką uczniowie pod kierunkiem p. Ewy Mróz realizowali zajęcia profilaktyczne.

Materiał: Michał Wiśniewski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 4 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Daleka wyprawa do Rumunii. Piękne góry i życzliwi ludzie

Latem bieżącego roku w dniach od 25 lipca do 4 sierpnia, wyruszyliśmy# na daleką wyprawę do Rumunii - 1250 kilometrów od Kcyni.

(czytaj więcej)
0

Otwarto nową siedzibę Archiwum Państwowego. Można zwiedzić gmach

Archiwum Państwowe w Bydgoszczy, po kilkudziesięciu latach starań#, ma w końcu nową siedzibę!

(czytaj więcej)
0

"Bohaterowie bez granic". Strażacy opowiadają o doświadczeniach w Grecji

W lipcu 2023 r. moduł GFFFV Poland w składzie #149 strażaków i 49 samochodów wziął udział w akcji gaszenia pożarów lasów w Grecji.

(czytaj więcej)
0

O przyszłości onkologii w Polsce. Cztery spotkania edukacyjne

Polskie Towarzystwo Onkologiczne zaprasza #przedstawicieli organizacji pacjentów na cykl spotkań edukacyjnych

(czytaj więcej)