Dziś mamy 19 czerwca 2024, środa, imieniny obchodzą:

26 maja 2024
Wiadomości z regionu

Zagadka sprzed lat rozwiązana. Zabójca 19-latki zatrzymany

fot. pixabay

fot. pixabay

Kolejny raz czynności podjęte przez funkcjonariuszy# z tzw. „ARCHIWUM X” Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy doprowadziły do ujawnienia sprawcy zbrodni sprzed lat.

Sprawa zaginięcia we wrześniu 2001 roku 19-letniej wówczas Karoliny K., mieszkanki wsi Trzebień (pow. bydgoski), przez wiele lat pozostawała zagadką. Materiał dowodowy, zgromadzony w pierwotnie  prowadzonym - po ujawnieniu jej ciała -  śledztwie, nie  pozwolił bowiem na dokonanie jednoznacznych ustaleń dotyczących okoliczności jej śmierci, co skutkowało wówczas koniecznością umorzenia sprawy. Wszystko zmieniło się na skutek postępu technicznego, w szczególności dotyczącego możliwości badania śladów biologicznych oraz determinacji policjantów i prokuratora.

W dniu 2 września 2001 r. 19-letnia wówczas Karolina K. pojechała ze swoim bratem do miejscowości Pruszcz Pomorski, gdzie odbywały się dożynki. Mężczyzna wrócił do domu wcześniej, a 19-latka, wraz z innymi osobami, została do końca zabawy, która zakończyła się w nocy.

Niestety Karolina do domu już nie wróciła - rodzina zgłosiła jej zaginięcie.

Po dwóch tygodniach, tj. 16 września 2001 r., przypadkowy spacerowicz natknął się na zwłoki kobiety w Wiśle, w miejscowości Grabówko, oddalonej około 13 km od miejsca, gdzie odbyły się dożynki. Specjalistyczne badania potwierdziły przypuszczenia śledczych i rodziny, że było to ciało zaginionej 19-latki.

Jak wynikało z ustaleń prowadzonego wówczas postępowania, na dożynkach bawił się także 25-letni wówczas Adrian W., który dwa miesiące wcześniej opuścił zakład karny, gdzie odbywał karę pozbawienia wolności za zgwałcenie. Mężczyzna został wówczas przesłuchany w sprawie, ale zaprzeczył jakoby znał i miał kontakt z zaginioną. Pomimo, że zeznania niektórych świadków temu zaprzeczały, brak było wówczas obiektywnych dowodów świadczących o tym, że mógł on mieć związek z pozbawieniem życia Karoliny K.

Sprawa została umorzona w marcu 2002 roku z uwagi na brak danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa.

Minęło kilkanaście lat, w trakcie których nastąpił ogromny postęp w zakresie możliwości badań identyfikacyjnych śladów, w tym biologicznych. To spowodowało, że policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, działając pod nadzorem prokuratora Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy, wrócili do sprawy zaginionej 19-letniej Karoliny K. Ponownie pobrano próbki z zabezpieczonych przed laty śladów, które trafiły do biegłego. Ten stwierdził, że w rzeczach zabezpieczonych w mieszkaniu Adriana W. znajduje się materiał genetyczny należący do zaginionej Karoliny K., i że ten rodzaj śladu może zostawić jedynie przebywająca w danym miejscu osoba. To obaliło tezę Adriana W., jakoby 19-latki nigdy u niego nie było.

Dalsza praca policjantów i prokuratora oraz zgromadzony w sprawie materiał dowodowy pozwoliły na formalne podjęcie postępowania i przedstawienie Adrianowi W. zarzutu zbrodni zabójstwa.

Na początku maja tego roku, 47-letni dziś mężczyzna został doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy z zakładu karnego, gdzie odbywa karę dożywotniego pozbawienia wolności za zabójstwo młodej kobiety, którego dokonał w sierpniu 2002 roku. Prokurator ogłosił mu zarzut dokonania w okresie pomiędzy 2 a 16 września 2001 r. zabójstwa Karoliny K., a następnie wrzucenia jej zwłok do Wisły.

Mężczyzna, decyzją sądu podjętą na wniosek prokuratora, został aresztowany na 3 miesiące.

Śledztwo pozostaje w toku.

Źródło: Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 4 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

  • 2 (2)

  Dawid, w dniu 26-05-2024 11:24:34 napisał:

  Zazwyczaj osoba krórą przesłuchiwano jest zabojcą

  odpowiedz

  • 1 (1)

  St.posterunkowy Bagiet, w dniu 26-05-2024 16:02:44 napisał:

  Marcinkuuu...Wiem że to czytasz, gdzie Ty się podziewasz???

  odpowiedz

  • 2 (4)

  kat, w dniu 26-05-2024 20:11:29 napisał:

  Oko za oko ząb za ząb! Kara śmierci powinna wrócić po co darmozjada utrzymywać przy życiu!

  odpowiedz

  • 0 (0)

  ??, w dniu 27-05-2024 06:53:07 napisał:

  O co chodzi z Marcinkiem

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (0)

  Lecimy do Dubaju , w dniu 27-05-2024 11:19:07 napisał:

  Marcin ma urlop za nadgodziny.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Szkolenie bhp dla studentów
79PLN
Zadaj pytanie
40PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Budowa magazynów
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
0

Wspólne ćwiczenia przeciwkryzysowe. Współdziałanie służb

16 czerwca 2024 r. 8 Kujawsko-Pomorska Brygada# Obrony Terytorialnej szkoliła się wspólnie z Państwową i Ochotniczą Strażą Pożarną. Celem ćwiczeń w miejscowości Wielgie było zgrywanie działań służb w ramach zarządzania kryzysowego na wypadek klęski żywiołowej. W działaniach uczestniczyli przedstawiciele samorządu lokalnego razem z Wójtem Gminy.

(czytaj więcej)
0

Dwudziesta szósta wędrówka. Na uczestników czekał pyszny posiłek

Dzisiejszą wędrówkę w większości maszerowaliśmy w korycie #Rokitki. 20 uczestników rozpoczęło wędrówkę a 19 ukończyło. Jedna osoba musiała się wycofać ze względu na rozklejenie się obuwia.

(czytaj więcej)
0

Grillowa patera, czyli obiad na grillu dla rodziny i przyjaciół. Sprawdź!

Macie zamiar zorganizować grillową ucztę? Takie #spotkania z obfitością dań i smaków są teraz bardzo popularne, zarówno w restauracjach, jak na prywat-nych imprezach. Dzielcie się jedzeniem, kosztujcie, a przed wszystkim dobrze się bawcie!

(czytaj więcej)