Dziś mamy 18 lipca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

18 czerwca 2024

Podsumowanie zimowego utrzymania dróg. Zaoszczędzono pół miliona złotych

Podsumowano zimowe utrzymanie dróg w ubiegłym sezonie# w gminie Szubin. Po raz kolejny aura sprzyjała i budżet gminy nie ucierpiał. Wręcz przeciwnie, udało się sporo oszczędzić.

W gminie Szubin rozbudowana sieć dróg gminnych obejmuje prawie 300 kilometrów, za które gmina ponosi obowiązek utrzymania. Oprócz codziennych napraw i remontów, należy również zadbać o utrzymanie dróg zimą. Miniony sezon zimowy już za nami. Gmina w październiku ogłosiła przetarg na zimowe utrzymanie dróg, czyli odśnieżanie i posypywanie. Na ten cel przeznaczono kwotę 888 199 zł. Obszar gminy został podzielony na trzy części: północną, południową oraz Szubin i okolice. W wyniku ogłoszonego przetargu, teren północny oraz miasto utrzymywała firma Projbud z Białych Błot, a drogi w części południowej gminy kółko rolnicze z Królikowa.

Tylko 64 wyjazdy
Zima była krótka i łagodna w gminie Szubin. Pierwsze opady śniegu miały miejsce 23 listopada ubiegłego roku, a zakończenie akcji zimowej nastąpiło już 20 stycznia bieżącego roku. Ze względu na łagodne warunki pogodowe, wydatki związane z zimowym utrzymaniem dróg były znacznie niższe niż pierwotnie przewidywano, co zaowocowało znacznymi oszczędnościami dla gminy. Zamiast planowanych prawie 900 tys. zł, wydatki wyniosły niecałe 330 tys. zł. Z tej kwoty, na utrzymanie dróg w północnej części gminy wydano niecałe 75 tys. zł, natomiast w Szubinie ponad 151,5 tys. zł. W tych kosztach uwzględniono także transport i uzupełnienie skrzyń z piaskiem i solą, które pochłonęły ponad 87 tys. zł. W sumie umieszczono 206 skrzyń na terenie gminy, z czego 140 w Szubinie i 66 w innych miejscowościach. Koszty utrzymania dróg na południu gminy wyniosły ponad 103 tys. zł. W trakcie zimowej akcji firmy wyjeżdżały łącznie 64 razy, z czego 19 razy na północy gminy, 24 razy w Szubinie i 21 razy na południu. Ogółem, od listopada do stycznia odbyły się 64 akcje odśnieżania, w tym 7 w listopadzie, 27 w grudniu i 30 w styczniu. Ponadto, pracownicy robót publicznych zatrudnieni w urzędzie Szubina zajmowali się również zimowym utrzymaniem chodników. Jak na razie, nie wpłynęły żadne wnioski o odszkodowanie z tytułu szkód spowodowanych nieodpowiednim utrzymaniem dróg, jednak istnieje możliwość składania takich wniosków przez okres 3 lat od zdarzenia. Podsumowując, z łagodnej zimy gmina oszczędziła ponad pół miliona złotych. Podobne oszczędności uzyskano również po sezonie zimowym 2022/2023.

Źródło: 

Oceń artykuł: 0 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • -1 (5)

  dla bosa wszystko, w dniu 18-06-2024 22:27:27 napisał:

  jak to obecny burmistrz powiedział piniedzy nima i nie będzie, to gdzie są te pieniążki, a no ja, podwyżki były dla bosa

  odpowiedz

  • 2 (4)

  LewPawełek, w dniu 19-06-2024 10:05:23 napisał:

  Widać było te oszczędności po jakości wykonywanych usług.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

KOBIZE
500PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Szkolenie z HACCP
80PLN
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
0

Projekt nowelizacji Kodeksu Pracy. Co będzie wliczane do stażu?

Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt nowelizacji Kodeksu pracy# dotyczący stażu pracy. Zakłada on, że okresy samozatrudnienia, wykonywania pracy na podstawie umów zleceń czy świadczenia usług będą wliczały się do stażu pracy. W ten sposób Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce wyrównać szanse w dostępie do niektórych uprawnień pracowniczych dla milionów osób.

(czytaj więcej)
0

Wysokie temperatury męczą i osłabiają kierowców. Zadbaj o siebie i pasażerów

Upalna pogoda nie odpuszcza. #Nasze służby stale monitorują sytuację na drogach krajowych, bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Jednak kierowcy też muszą zachować czujność i pamiętać o kilku podstawowych zasadach podczas wakacyjnych podróży samochodem, by dotrzeć do wyznaczonego celu bezpiecznie i komfortowo.

(czytaj więcej)
0

Dzień bez telefonu komórkowego. Technologia nie powinna nami rządzić

15 lipca obchodzimy Dzień bez telefonu komórkowego, co jest doskonałą okazją#, aby na chwilę oderwać się od ekranów telefonów i skupić na rzeczywistości wokół nas. W dzisiejszych czasach, kiedy technologia przenika każdy aspekt naszego życia, warto przypomnieć sobie, jak ważne są chwile spędzone offline.

(czytaj więcej)
0

"Pole pszenicy z cyprysami". Mural w nowej odsłonie

Mural „Pole pszenicy z cyprysami” reaktywowany #w nowej odsłonie.

(czytaj więcej)