Dziś mamy 21 kwietnia 2025, poniedziałek, imieniny obchodzą:

16 kwietnia 2025

Pożegnanie druha Romana Kitkowskiego. Ostatnia strażacka warta

fot. LZ

fot. LZ

We wtorek, 15 kwietnia 2025 roku, na cmentarzu #parafialnym w Chomętowie odbyło się uroczyste pożegnanie śp. dh. Romana Kitkowskiego – wieloletniego prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Wąsoszu, oddanego społecznika, strażaka z powołania i człowieka głęboko zaangażowanego w życie swojej lokalnej społeczności.

Ceremonię pogrzebową poprowadzili diecezjalny kapelan strażaków ks. Roman Michalski oraz proboszcz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Chomętowie ks. Ronald Ruks. W ostatniej drodze śp. Romanowi towarzyszyły liczne delegacje strażaków z całej gminy Szubin oraz sąsiedniej gminy Żnin, a także rodzina, przyjaciele, sąsiedzi i przedstawiciele lokalnych instytucji.

Przemówienia, które padły tego dnia, stanowiły świadectwo bogatego życia i nieocenionego wkładu, jaki Roman Kitkowski wniósł w życie wspólnoty.

Dh Roman Kitkowski urodził się 20 kwietnia 1962 roku w Żędowie. Był rolnikiem z zamiłowania, od młodości prowadził własne gospodarstwo rolne w Wąsoszu. Od 11 września 1982 roku dzielił życie z żoną Jolantą, z którą wychował troje dzieci: Judytę, Monikę i Michała. Oprócz życia rodzinnego i zawodowego, ogromną część swojej energii i serca poświęcił działalności społecznej – przede wszystkim w strukturach OSP oraz parafii. Pod jego kierownictwem jednostka OSP Wąsosz przeszła prawdziwą transformację. Remiza zyskała nowe życie, a szeregi strażackie – nowe pokolenie ochotników. Jego determinacja, pracowitość i skromność stanowiły przykład dla innych. Za swą służbę i działalność społeczną został wielokrotnie uhonorowany, m.in. srebrnym Krzyżem Zasługi oraz medalami za zasługi dla pożarnictwa.

Uroczystość zakończyły strażackie syreny – ostatni dźwięk oddany druhowi Romanowi w hołdzie za jego lata służby. Tego dnia nie żegnano tylko prezesa, radnego czy rolnika – żegnano człowieka, który przez całe swoje życie żył dla innych.

Cześć Jego pamięci.

Oceń artykuł: 63 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Audyt środowiskowy
3000PLN
Budowa hal
Konstrukcje stalowe
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Szkolenie bhp dla studentów
79PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
0

Śmigus-dyngus. Symboliczne budzenie przyrody do życia

Poniedziałek Wielkanocny nie ma szczególnego #rytu liturgicznego, za to ten drugi dzień Świąt ma bogatą obrzędowość ludową. Zwany jest również Lanym Poniedziałkiem, dniem świętego Lejka, oblewanką, polewanką albo po prostu śmigusem-dyngusem.

(czytaj więcej)
0

Tradycja Pałuckich Palm Wielkanocnych. Symbol, który buduje wspólnotę

W regionie Pałuk, na pograniczu Wielkopolski i Kujaw, tradycja wykonywania# palm wielkanocnych nie jest tylko rytuałem związanym z Niedzielą Palmową. To żywe dziedzictwo, przekazywane z pokolenia na pokolenie, będące symbolem zakorzenienia w kulturze, duchowości i wspólnocie. W Kcyni ta tradycja żyje dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz pracy pasjonatów, takich jak Maria Kordyś – instruktorka Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki, która od ponad 35 lat czuwa nad jej kontynuacją.

(czytaj więcej)
0

Człowiek z pasją. Stanisław Gill i jego zachwycające prace z zapałek

Ludzi utalentowanych w powiecie nakielskim nie brakuje.# Jedni ochoczo dzielą się ze światem swoją pasją, jednakże są również tacy, którzy oddają się jej wyłącznie w domowym zaciszu i nie szukają większego rozgłosu. Bez wątpienia do grona takich osób zalicza się pochodzący z Mroczy Stanisław Gill.

(czytaj więcej)
0

Tradycje wielkanocne. Dominuje symbolika zwycięstwa życia nad śmiercią

Wielki Tydzień i Wielkanoc to czas obrzędów# religijnych związanych ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Cykl świąteczny rozpoczyna Niedziela Palmowa, a kończy śmigus dyngus w Wielkanocny Poniedziałek.

(czytaj więcej)